:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

10 lat ludowego śpiewania

W sobotę, 19 października, w sali kina Wolnosć zespół „Swojacy” z Sitna świętował X-lecie swojej działalności. Z tej okazji członkowie zespołu zaprosili wszystkich mieszkańców oraz zaprzyjaźnione zespoły ludowe na jubileuszowy koncert. Uroczyste obchody poprzedziła msza św. w kościele pw. Ducha Świętego.

Przypomnijmy. Zespół „Swojacy” powstał w 2003 roku w podszczecineckim Sitnie. Tworzy go 12 mieszkańców – 9 kobiet i 3 mężczyzn w różnym wieku, których łączy przede wszystkim zamiłowanie do śpiewu, folkloru i tematyki ludowej. „Swojacy” na swoim koncie mają wiele sukcesów, wydali również swoją pierwszą profesjonalną płytę.

- Nasz zespół powstał z inicjatywy mieszkańców Sitna. Nie działa on jednak przy żadnym ośrodku kultury, ale stworzyliśmy go sami i na dzień dzisiejszy możemy pochwalić się dosyć dużymi osiągnięciami – powiedziała nam Marzena Nowacka, kierownik zespołu. - Pomysł na zawiązanie zespołu zrodził się już dawno, ale brakowało osób chcących zrobić coś konkretnego w tym kierunku. Jednak któregoś dnia spotkaliśmy się w kilak osób, przyjechał do nas także pan, który grał nam na akordeonie – pośpiewaliśmy i doszliśmy do wniosku, że może coś z tego będzie. I tak to się zaczęło. Oczywiście pierwotnie zespół wyglądał nieco inaczej niż dzisiaj, tworzyły go zupełnie inne osoby. A tym, co nas wyróżnia od innych jest z pewnością to, że występują z nami również bardzo młodzi ludzie, co w przypadku zespołów ludowych w ostatnim czasie jest rzadkością.

Z okazji X-lecia działalności „Swojacy” postanowili podzielić się z licznie przybyłymi na koncert mieszkańcami swoim artystycznym dorobkiem. W trakcie występów mieliśmy okazję usłyszeć m.in. takie utwory, jak „Łowiczanka jestem”, „Łowickie chłopaki”, „Jadą goście jadą” czy „Szyroki liść”. Podczas przybliżania publiczności zarówno samego zespołu, jak i miejscowości Sitno, z której pochodzą jego członkowie, także nie zabrakło muzycznego akcentu oraz dawki poezji – Beata Eckert zaprezentowała wiersz pt. „To jest moja wieś”. 

Pomiędzy kolejnymi utworami mieliśmy okazję lepiej poznać wszystkich członków zespołu, a także dowiedzieć się czegoś więcej o ich prywatnym życiu, pasjach i zainteresowaniach. Obecnie zespół „Swojacy” tworzą: Tomasz Nowacki, Grażyna Bakuła, Beata Eckert, Włodzimierz Grzystek, Agnieszka Kołodziejczak, Dorota Świątek, Zosia Świątek, Marzena Nowacka, Jan Mastyła, Urszula Nowacka i Izabela Malinowska.  

Z okazji jubileuszu do Polski przyjechał Józef Bakuła, pierwszy kierownik zespołu, który m.in. był twórcą „Swojaków”, a który obecnie przebywa w Anglii. Honorowy gość podczas sobotniego popołudnia po raz pierwszy od sześciu lat wystąpił ponownie z zespołem na scenie. Podczas sobotniego koncertu gościnnie wystąpił także przyjaciel zespołu – koszaliński muzyk Janusz Koloch. Podsumowaniem jubileuszowego spotkania był wspólny występ „Swojaków” z zaprzyjaźnionymi zespołami. Mieliśmy okazję zobaczyć Kumoszki z Parsęcka, Turowianki z Turowa, Jezioraki z Wierzchowa, Jagody z Niedalina, Jarzębiny z Jelenia, Krosinianki z Krosina oraz zespół Zgoda z Wyszewa. „Swojacy” złożyli również podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wspierali zespół i tym samym przyczynili się do jego licznych sukcesów.(mg)

 

 

10 lat ludowego śpiewania komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com