:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C całkowite zachmurzenie

10 tysięcy kary za... skrzynkę pocztową?

temat.net: archiwum, tysięcy skrzynkę pocztową - zdjęcie, fotografia

Zaledwie 5 lat temu zarówno w blokach jak i w domkach jednorodzinnych miała miejsce wymiana skrzynek oddawczych. Celem akcji z 2008 roku było zwiększenie wymiarów skrzynek, aby bez problemu mieściła się w nich korespondencja formatu A4. Teraz czekają nas kolejne zmiany. Tym razem dotyczyć one będą zwiększenia otworu wrzutowego – do tej pory w myśl przepisów ich wysokość wynosiła od 20 do 40 mm, teraz będzie to od 30 do 45 mm.

- Za wymianę oddawczych skrzynek pocztowych odpowiadają spółdzielnie i wspólnoty  mieszkaniowe, a w przypadku domów jednorodzinnych – ich właściciele. Do nowych skrzynek oddawczych typu EURO przesyłki mogą być umieszczane przez wielu operatorów pocztowych - informuje Żaneta Czyżniewska z Biura Prasowego Poczty Polskiej. 

O powód kolejnych zmian zapytaliśmy również Artura Koziołka, rzecznika prasowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

- Najważniejsza zmiana w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych dotyczy zmiany wysokości otworu wrzutowego oddawczej skrzynki pocztowej i ma na celu ujednolicenie wymagań technicznych względem normy PN-EN13724 stosowanej w krajach Unii Europejskiej. Taka zmiana służy również dostosowaniu parametrów wielkości skrzynki oraz otworu wrzutowego do gabarytów przesyłek, stosownie do aktualnych wymogów rynkowych. Większy otwór wrzutowy to udogodnienie dla adresatów, do skrzynki będzie mogła być doręczona również przesyłka, która z uwagi na rozmiary podlega obecnie awizacji – wyjaśnia Artur Koziołek.

Co ważne wejście w życie proponowanego przez MAC projektu nowego rozporządzenia nie spowoduje konieczności wymiany dotychczas użytkowanych oddawczych skrzynek pocztowych, a będzie dotyczyć skrzynek nowo instalowanych. 

- Rozporządzenie przewiduje możliwość stosowania użytkowanych już skrzynek z mniejszym otworem wrzutowym, zainstalowanych zgodnie z obowiązującym dotychczas rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, do czasu ich zużycia i wymiany, bądź wymiany elementu konstrukcyjnego skrzynki z otworem wrzutowym. W ocenie MAC pozwoli to na naturalny proces wymiany skrzynek na rynku lub ich dostosowanie przez właścicieli do wymogów rozporządzenia w zależności od potrzeb użytkowników – dodaje rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Dlatego podczas wymiany na swoich posesjach skrzynek oddawczych warto pamiętać o nowych wymaganiach odnośnie wymiarów otworów, ponieważ zgodnie z art. 127 ustawy Prawo pocztowe „ten kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40, podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 do 10.000 złotych, w zależności od stwierdzonego stopnia szkodliwości czynu”. 

Jak poinformowała „Temat” Żaneta Czyżniewska z Biura Prasowego Poczty Polskiej, na terenie Szczecinka znajduje się obecnie ponad 2000 skrzynek EURO i ok. 30 skrzynek oddawczych Poczty Polskiej.(mg)

 

Foto:sxc.hu 


10 tysięcy kary za... skrzynkę pocztową? komentarze opinie

 • piopio - niezalogowany 2013-10-08 16:07:57

  Do końca tego roku trzeba wyrzucić z domu kible i przerobić je na muszle tureckie z otworem o średnicy 30,5 cm, nie zastosowanie się do dyrektywy europejskiej grozi grzywną do 10 tyś. PLN lub siedzeniem w szambie unijnym po uszy.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2013-10-08 11:02:55

  żeby mógł zarobić na siebie, oby nie mierzyli otworów suwmiarką

 • mieszkaniec - niezalogowany 2013-10-08 10:58:13

  złodziejstwo pustych urzędasów nie zna granic im więcej zatrudnionych tym więc e kretyńskich pomysłów Ministerstwo Głupich Kroków Michał Boni

 • klakier266266 - niezalogowany 2013-10-08 10:10:44

  Jesteś producentem skrzynek i masz przestój w sprzedaży. Ugadujesz się z kim trzeba, dajesz co trzeba. A ten debil znajduje debilne przepisy i zmusza ludzi do czegoś czego tak naprawdę nie trzeba robić.Ale tak to jest jak d...le do władzy się dopadną.

 • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-08 09:31:44

  podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 do 10.000 złotych, w zależności od stwierdzonego stopnia szkodliwości czynu”. Moze ktos mi powie,jaki to jest czyn szkodliwy-zamontowanie skrzynki pocztowej z mniejszym otworem wrzutowym.W innych krajach jakos nikt sie nie czepia,ze otwor wrzutowy jest mniejszy.W Polsce zawsze sie tlumaczy,ze Unia wymaga itd i takie bzdety.Chce byc krajem bardziej europejskim niz cala Unia.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com