:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

11 listopada w Szczecinku. Burmistrz mówi o "przejściowym szaleństwie" i końcu kadencji

Dziś, 11 listopada, Polacy w całym kraju świętują 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Tego rodzaju uroczystości odbywały się również w Szczecinku. Najpierw była msza św. w kościele  Mariackim, z udziałem władz samorządowych oraz przedstawicieli służb mundurowych. Kulminacja obchodów nastąpiła pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak zauważył ks. dr Jacek Lewiński, w tym dniu powinna nas jednoczyć wspólna modlitwa przy ołtarzu za pomyślność Ojczyzny. - Należymy do tej samej społeczności, więcej nas łączy niż dzieli - powiedział.

Po mszy św. poczty sztandarowe, na czele z pocztem szwadronu ułanów z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, przy dźwięku werbla przeszły pod pomnik marszałka. Ponieważ głównym organizatorem uroczystości, obok starosty, był burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, on też wygłosił przemówienie, którego najważniejszym tematem była kwestia uczestnictwa Polski jako kraju członkowskiego w Unii  Europejskiej. Według burmistrza kraj nasz w ostatnim czasie nie wypełnia wszystkich postanowień traktatów unijnych, do czego się na początku zobowiązał.  W szczególności chodzi m.in. o trójpodział władzy, a także pielęgnowanie tzw. „europejskich wartości”.

Na początku swego przemówienia burmistrz nawiązał do swojego pierwszego wystąpienia z okazji Dnia Niepodległości z 2006 roku. - Mówiłem o zjednoczonej Europie i o tym, że przynależność do tej wspólnej Europy jest gwarancją, że przez lata będziemy żyć w pokoju, mogąc cieszyć się z wzrastającej z roku na rok zamożności Polaków.

- Zmienia się kontekst. Jedni umierają, inni się rodzą, jeszcze inni osiągają wiek dorosłości. Zmieniają się nasze możliwości, poglądy, oczekiwania. Zmienia się sytuacja na świecie. Zmieniają się rządzący państwem, regionem, miastem – kontynuował burmistrz. - Niepodległość to wolność, to suwerenność i autonomia przy podejmowaniu decyzji o losach państwa. Jednak niepodległość, to też wolność ludzi stanowiących wspólnotę. To możliwość otwartego wyrażania swojej aprobaty dla rządzących, ale i otwartego artykułowania swego niezadowolenia.

- Zgodziliśmy się na rezygnację z całkowitej autonomii przy stanowieniu prawa, akceptując wyższość prawa unijnego, do którego nasze przepisy musiały zacząć się dostosowywać. Musieliśmy też zaakceptować fakt, iż nie będziemy prowadzili całkowicie niezależnej polityki bezpieczeństwa zewnętrznego, nieuzgodnionej z innymi członkami NATO polityki obronnej. Będziemy pielęgnować tzw. „wartości europejskie".

- Do Polski zaczęły napływać miliardy euro. To jak zmieniły nasz kraj trudno przecenić. Wystarczy rozejrzeć się dokoła. Za moimi plecami jest budynek należący do Belgów, a obok widzimy wyremontowane za unijne fundusze ulice, zrewitalizowany park. Nieco dalej odrestaurowane zabytkowe skrzydło zamku Książąt Pomorskich. Nawet wieża kościoła remontowana jest częściowo dzięki środkom unijnym.

- Polska będzie krajem suwerennym i z roku na rok zamożniejszym tylko wtedy, jeśli będzie przestrzegała zasad trójpodziału władzy i całkowitej autonomii sądownictwa. Gdy będzie przestrzegała praw wszelkich mniejszości. Gdy będzie krajem tolerancyjnym i w zarodku tłumiącym jakiekolwiek zakusy rządzenia autorytarnego lub odradzania się grup faszyzujących, a nie krajem „sygnalistów", władzy szukającej haków na politycznych oponentów. Kiedy będzie solidarna z krajami Europy, które mają takie lub inne kłopoty, choćby te Grecji czy Włoch z napływem imigrantów.

Burmistrz zakończył swoje wystąpienie wątkiem osobistym: - Wszystko wskazuje na to, że za rok, 11 listopada spotkam się z państwem po raz ostatni jako burmistrz – jako burmistrz Szczecinka. Obyśmy mogli przyszłoroczne święto obchodzić wspólnie mniej podzieleni i z przeświadczeniem, że mieliśmy do czynienia tylko z przejściowym szaleństwem, że nasze sojusze będą potwierdzone i pielęgnowane oraz, że niepodległość naszego kraju jeszcze długo nie będzie zagrożona. (jg)

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


11 listopada szczecinek obchodu burmistrz douglas ksiądz lewiński - komentarze opinie

 • gość 2017-11-11 17:12:04

  "Jednak niepodległość, to też wolność ludzi stanowiących wspólnotę. To możliwość otwartego wyrażania swojej aprobaty dla rządzących, ale i otwartego artykułowania swego niezadowolenia". To bardzo mądre słowa, panie burmistrzu. Ciekawe, tylko ile razy wziął je Pan do siebie i według nich postępował?

 • gość 2017-11-11 17:12:25

  ...najpierw trzeba dożyć do 11 listopada 2018 roku, żeby mówić o spotkaniu w tym samym miejscu, chyba, że to "wskazanie" o którym mówił to jakiś diabelski konszacht. A co do niepodległości... zbyt wiele wieści wojennych toczy się ostatnio od ucha do ucha. No i imigranci w europie, armia, wojsko w wieku 25 - 30 lat czekający na jakąś godzinę X. Mieli być i w Polsce za sprawą partii PO. A ten tu o pokoju i niepodległości klepie.

 • gość 2017-11-11 18:33:49

  "Wszystko wskazuje na to, że za rok, 11 listopada spotkam się z państwem po raz ostatni jako burmistrz – jako burmistrz Szczecinka." specjalny wybieg czy czegoś się obawia! Dopiero teraz mówi o wspólnocie i niepodległości a rok temu to wręcz wrzeszczał przez mikrofon że jest rozwalane Państwo a dziś tak delikatnie mówi o "możliwość otwartego wyrażania swojej aprobaty dla rządzących, ale i otwartego artykułowania swego niezadowolenia." Jeszcze rok jego urzędowania w Szczecinku o mój Boże.....

 • Gość - niezalogowany 2017-11-11 18:40:19

  Najmilszy fragment w przemówienia burmistrza to ten że w końcu odchodzi. Brawo. P.burmistrzu.

 • gość 2017-11-11 18:47:46

  DOUGLAS I KRONO ZATRULI NAM ŻYCIE

 • Gość - niezalogowany 2017-11-11 18:57:02

  Przejściowym szaleństwem Jajec jest twoje kierownikowanie magistratem.Przeciągnęło się zanadto ale kres psychozy nadchodzi.

 • gość 2017-11-12 08:03:24

  Z jednej strony wspólnota, z drugiej kastowość. Tacy to są nasi lokalni filozofowie. Mówią o jednym, a popierają drugie.

 • gość 2017-11-12 10:00:11

  PO , Porozumienie Samorządowe przy współpracy PSL u rządzi nami i tak pozostanie

 • gość 2017-11-12 16:44:08

  Oj czuję, że te gadulstwo Douglasa miało mieć inną treść. Za sprawą ujawnienia "przyjazni" James Douglasa z Piłsudskim i Dmowskim, wnuk już nie opiewał dzielnego dziadka szpiega JKM, Caratu i Cesarstwa Japonii. Brawo dla odważnego portalu pewnego małego ludzika ze Szczecinka, (Włapko) który to ujawnił podając źródła. No i jak panie Douglas, zamknięto usta? Piłsudski nie lubił zdrajców i szpiegów. My też !!!

 • gość 2017-11-12 18:45:19

  Tego POwca nie da sie juz sluchac,az niedobrze sie od tego robi

 • Gość - niezalogowany 2017-11-12 23:10:38

  Nie powinno być na sztandarze bóg honor ojczyzna?

 • gość 2017-11-15 13:03:27

  Przejściowo szalony malkontent z tego żorżyka ?

 • asd - niezalogowany 2017-11-18 14:45:12

  Autonomia tak, ale bez przywilejów i z co najmniej dostateczną jakością pracy oraz jej kontrolą. Sędzia bierze kilkukrotnie wyższą emeryturę i przechodzi na nią wcześniej niż inni, a nie płaci składek ZUS. Takich asów mamy w pl więcej.

Dodajesz jako: Zaloguj się