:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C lekkie zachmurzenie

"13 Dzielnica" albo "Hollywood". Kogo obchodzą mieszkańcy osiedla socjalnego przy Polnej?

Szczecineckie Hollywood, 13 dzielnica, baraki… Tak o osiedlu na ul. Polnej mówią mieszkający tu lokatorzy, jak również wielu szczecinecczan. Udostępnione do użytku w 2009 roku kontenerowe osiedle socjalne stało się miejscem, w którym nie każdy chce zamieszkać. Niektórzy jednak nie mają wyjścia. Zbyt wysokie rachunki za czynsz czy groźba eksmisji sprawiają, że niekiedy nie ma wyboru. A wtedy lekko nie jest. Bywa, że mieszkańcy czują się tu pozostawieni sami sobie.

 

Co jakiś czas otrzymujemy sygnały, w których mieszkańcy ul. Polnej, nie mogąc skutecznie przebić się ze swoimi prośbami w różnych instytucjach, chcą zwrócić uwagę na dotykające ich problemy za pośrednictwem naszej redakcji. Tak było w tym przypadku. Jedna z mieszkanek ul. Polnej 47 opisuje otaczającą ją rzeczywistość. Sama dopytuje też, czy faktycznie mieszkańcy tej części miasta nie mogliby liczyć na skuteczniejszą pomoc i czy na osiedlu socjalnym rzeczywiście nic już nie da się zmienić?

„Ludzie nazywają tę dzielnicę: 13 dzielnica, baraki, Hollywood. Tylko szkoda, że zapominają, że tam też mieszkają normalni ludzie, którzy jedynie czego potrzebują, to spokoju i możliwości normalnego funkcjonowania na tej ulicy – tak swój list do redakcji „Tematu” rozpoczyna nasza Czytelniczka (dane do naszej wiadomości). - Ale jak mają to robić skoro nawet policja traktuje ich jak śmieci, margines, patologię społeczną? Do takich zdarzeń dochodzi coraz częściej, a alkohol i narkotyki i różnego rodzaju groźby to codzienność. Niedawno miało miejsce zdarzenie, które pokazuje, że policja wszystkich wrzuca do jednego worka i traktuje jak patologię. Zapomina, że tam są również dzieci”.

W dalszej części listu mieszkanka ul. Polnej opisuje pewną sytuację, w której interweniujące często na tym osiedlu służby nie reagują, jej zdaniem, tak jak mogłyby.

„Jakiś czas temu przed jednym z budynków, gdzie znajdują się mieszkania socjalne, stały przed blokiem dzieci i młodzież. Na miejscu, obok nich pojawił się kompletnie naćpany i pijany mężczyzna, który zaczął grozić im nożem. Gestykulując i wymachując mówił, że popodcina im gardła. W obronie dzieci stanął mężczyzna i zadzwonił po policję. A że był po piwie, został zabrany na izbę wytrzeźwień, a facet z nożem puszczony do domu. Czym to było motywowane?” 

Nasza Czytelniczka zwraca również uwagę na przykre komentarze osób, które w takich interwencjach biorą udział. Na licznych zdjęciach pokazuje również zdewastowane otoczenie, w którym na co dzień muszą żyć lokatorzy ul. Polnej.

„Budynek i klatka nie wyglądają lepiej. Ludzie boją się tam żyć. Tam normalne rodziny nie mają jak funkcjonować, bo się po prostu nie da. Ludzie mają dzieci, rodziny i codziennie muszą to wszystko znosić. Mimo że nie mają problemów alkoholowych, nie są po eksmisji, tylko po prostu otrzymali mieszkanie socjalne. Po dobudowaniu baraków ta ulica to jakiś koszmar”.

Rzeczywiście ul. Polna wymieniana jest często, zarówno w raportach Straży Miejskiej czy szczecineckiej policji. Wielu lokatorów tego osiedla to również podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który od kilku lat podejmuje różne pomocowe działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców Polnej. Ponad 80 mieszkaniami znajdującymi się na tym osiedlu, za sprawą umowy z miastem, zajmuje się natomiast ZGM-TBS. 

- Jeśli chodzi o planowane remonty na tym osiedlu socjalnym, złożyliśmy zapotrzebowanie do budżetu Miasta na rok 2018 w zakresie wykonania niezbędnych robót naprawczych w murowanym budynku przy Polnej 47; ich wykonanie powinno nastąpić w przyszłym roku – zapewnia Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS. – To głównie zarysowania i pęknięcia ścian budynku, ale także występujące dewastacje i uszkodzenia lub graffiti. Od tych ostatnich jesteśmy ubezpieczeni. Niestety do tego typu dewastacji dochodzi dosyć często i to nie tylko na osiedlu lokali socjalnych, ale również w budynkach wspólnot mieszkaniowych, nawet w centrum miasta. Zwykle w takich przypadkach koszty naprawy pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej. Staramy się też szybko na nie reagować. Lokatorzy często nie wiedzą, skąd pochodzą fundusze na te naprawy i nie muszą się o to martwić. Naprawdę interweniujemy w dziesiątkach tego typu spraw, nie tylko na ul. Polnej.

Przypomnijmy. Ostatnie dane potwierdzają, że w mieście wciąż brakuje mieszkań socjalnych. Deficyt szacowany jest na około 200 lokali. Niedawno mieszkania socjalne zostały utworzone w kamienicy przy ul. Limanowskiego. Nowy blok z 30 lokalami socjalnymi ma powstać przy ul. Pilskiej. Najwcześniej zostaną one oddane do użytku w 2019 roku, ale zależy to od dostępnych środków finansowych. 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


osiedle socjalne polna szczecinek baraki hollywood - komentarze opinie

 • Władysław Urbański 2017-11-04 22:49:30

  Może by tak im postawić przystanek autobusowy za 150 tysięcy?,i fontanne.:)

 • gość 2017-11-05 10:32:53

  Burmistrz postawi fontannę i będzie dobrze dobrze a koszty się rozłoży na całe miasto i będzie pięknie.....no i kolesie zarobią na budowie.

 • gość 2017-11-05 10:38:50

  To osiedle nazywane jest "Na Wspólnej"

 • gość 2017-11-05 12:35:15

  Lepiej posadzić palmy jak na Mysiej i będzie jak w fawelach Rio ;) Do tego sprowadzić sieroty syryjskie ;) Oto wizja dla szczecineckiego dyktatorka;)

 • gość 2017-11-05 13:18:16

  Nie wmawiajcie, że ten syf na klatce i śmieci przed, to obcy nanieśli! Z tego co czytam w lokalnych mediach, to przystanki, autobusy ... z funduszy unijnych i bardzo dobrze, bo miasto pięknieje. Ciężko pracuję, płacę podatki, zarabiam sporo mniej niż średnia i nie podoba mi się to, ze osoby żyjące przez lata z zasiłków maja tylko wymagania - dajcie, dajcie... Już teraz można znaleźć pracę i wziąć swój los w swoje ręce zamiast narzekać.

 • gość 2017-11-05 15:09:15

  Do gościa zarabiającego sporo mniej niż średnia: Syf na klatkach i śmieci to standard ogólnoszczecinecki i ogólnopolski. Problem w tym, że dalsza część Twojej wypowiedzi to kompletne brednie. Różne rzeczy można pisać, ale to, że w Polsce z zasiłków można wyżyć to nieporozumienie. Socjal w Polsce jest żaden i każdy to wie, a jak nie wiesz to idź gościu do Mopsu i zobacz jak legendarne są to zasiłki. Tak już jest na świecie, że ludzi dotykają różne nieszczęścia, choroby i nie wszyscy mogą pracować i to nie jest taka prosta sprawa, że ktoś się leni. To złudzenie, że jesteśmy kowalami swego losu. Co do autobusów: można kupić porządne, normalne, nowoczesne autobusy za rozsądną cenę, a nie wymyślać horrendarnie drogie autobusy na prąd z Ursusa pod płaszczykiem ekologii. Ani to ekologiczne, ani nie wiadomo jak te autobusy będą się sprawować, polska motoryzacja to nigdy nie był ósmy cud świata. Przystanki w cenie kawalerki no daj spokój przecież to pieniądze w błoto. Po co ci monitory na przystanku z gadającymi gębami rządzących polityków? Chodzi o to, żeby wydać pieniądze publiczne rozsądnie a nie na idiotyzmy.

 • gość 2017-11-05 20:11:22

  ludzie weźcie się do pracy a nie tylko zasiłki i zasiłki - spanie do południa, kawka, papieros, piwko itp. i śmieją się z tych co co dzień do pracy zaiwaniają i tylko słowa... nie dają, nie robią i tak w kółko.....

 • gość 2017-11-05 20:15:19

  Niestety taka jest prawda że te miejsce wygląda tak jak wygląda dzięki jego mieszkańcom przecież tam nikt inny nie przychodzi żeby coś zdewastować! do tego "obcokrajowcy" z pewnością nie ubogacają ani tego miejsca ani sąsiadujących osiedli!

 • gość 2017-11-07 11:22:39

  Już JHD kombinuje ! Najlepiej niech wszystkich przesiedli na Limanowskiego i zniszczy zabytkową część miasta !

 • gość 2017-11-08 14:32:47

  Ludziom dać dobra członków Rady z PO, dać ich mieszkania, wille, Sójcze Wzgórze, a całą tą morderczą ekipę przenieść do tego Hollywood. Niech zobaczą jak wygląda prawdziwe życie, te od POdszewki.

 • 2017-11-13 19:05:32

  wysadzic w kosmos te baraki bedzie ok,ta patologie

Dodajesz jako: Zaloguj się