:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Anna Nowak: Dlaczego nie obchodzę Halloween
Ania Nowak - blog 31/10/2018 12:13

Przyznam, że gdy od rana widzę małe zombie, szkielety, diabełki, czarownice i wampiry biegające po szkole, wzbudza to mój niepokój. Z jednej strony przecież chronimy dzieci przed tym, co mogą oglądać w telewizji i w Internecie. Filmy emitowane w telewizji mają specjalne oznaczenia dotyczące wieku potencjalnego oglądającego… Ciekawe, czy ta sama mama lub tatuś, którzy wystylizowali dziecko na małego zombie, wampira lub innego potwora, oglądają z nim horrory np. “Halloween”, “Piatek 13” czy “Zakonnicę”?

Trochę wstępu. 31 dzień października - słowiańskie święto upamiętniające zmarłych, najważniejsze celtyckie święto związane z zakończeniem żniw i roku według kalendarza celtyckiego oraz rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony). No i Halloween, w tłumaczeniu: wigilia Wszystkich Świętych. Przebieranki, dekoracje domów, ulic, sklepów, imprezy halloweenowe, no i oczywiście zbieranie słodyczy plus psikus. Co do przebieranek, to ważne, by stroje kojarzyły się ze złem, z zaświatami, aby były mroczne. Ma być strasznie, krwawo, że aż strach się bać. Do tego lampiony z dyni, koniecznie wystylizowane na przerażające twarze oraz pająki, nietoperze i koniecznie mnóstwo pajęczyn. Tak to wygląda na tzw. świecie. A jak jest u nas?

Zachodnie koncerny dbają o to, by święto funkcjonowało i było żywe. Przebrania i gadżety halloweenowe pojawiają się dosłownie wszędzie. Z każdego kąta wyglądają szczerzące zęby dynie, a upiorne maski leżą w sklepach pomiędzy chlebem a marchewką. Do tego specjalne upiorne wiaderka na słodycze, no i podobnie jak to ma miejsce przy Wielkanocy i Bożym Narodzeniu - odpowiednia stylizacja słodyczy. Najlepiej w tym czasie smakują ucięte palce (ciasteczka), mózgowe babeczki czy upiorne lizaki. A jakby jeszcze było mało, to mamy także zabawy szkolne, dyskoteki i bale.

Przyznam, że gdy od rana widzę małe zombie, szkielety, diabełki, czarownice i wampiry biegające po szkole, wzbudza to mój niepokój. Z jednej strony przecież chronimy dzieci przed tym, co mogą oglądać w telewizji i w Internecie. Filmy emitowane w telewizji mają specjalne oznaczenia dotyczące wieku potencjalnego oglądającego… Ciekawe, czy ta sama mama lub tatuś, którzy wystylizowali dziecko na małego zombie, wampira lub innego potwora, oglądają z nim horrory np. “Halloween”, “Piatek 13” czy “Zakonnicę”? Jeśli tak, to polecam, jako dopełnienie wieczoru, zabrać dziecko do kina.

A wszystko w myśl idei “Cukierek albo psikus”, bo wieczorem te same dzieci pobiegną w miasto, będą pukać od drzwi do drzwi i prosić o słodycze. To nic, że tyle się mówi dzieciom, by od obcych nic nie brały, a już nie daj Boże do obcych do domu nie wchodziły. No, ale w Halloween nic nikomu przecież stać się nie może… Nie mam nic przeciwko dyniom, lubię też dobrą zabawę, ale …przebieranie się za straszydła, potwory i zmarłych średnio mi pasuje. Krwawy horror na żywo - to nie dla mnie. I uprzedzając komentarze mam udane pożycie seksulane ;)

Nie wiem tylko dlaczego od lat spotyka mnie psikus, czyli wymazana klamka, wyrzucona wycieraczka, potłuczone doniczki z kwiatami i ciągłe dzwonienie domofonu? Czy jeśli ktoś nie ogarnia święta, to można uprzykrzać mu życie? Podsumowując. Pod względem marketingowym, to święto bardzo udane. Dobry horror w kinie lub TV chowa się przy tym, co zobaczy dziecko w taki dzień.

Reklama

halloween blog anna nowak zombie wampir dzieci - komentarze opinie

 • gość 2018-10-31 15:27:38

  Nie mam nic przeciwko dyniom, lubię też dobrą zabawę, ale …przebieranie się za straszydła, potwory i zmarłych średnio mi pasuje.
  Czy przebieranie sie za jakis swietych czy za mitycznych kroli,takze Pani srednio pasuje,czy moze jednak popiera to Pani.

 • gość 2018-10-31 18:25:18

  To nie jest tak, że jeśli jakieś dziecko weźmie udział w zabawie halloweenowej, przebierze się za diabła czy upiora, to od razu zmieni się jego zachowanie, przestanie się modlić, zacznie miewać koszmary itd. Owszem, w pojedynczych przypadkach może tak się stać – u dzieci bardziej wrażliwych duchowo. Jednak u większości dzieci rodzice nie zauważą żadnych niepokojących symptomów, które mogłyby świadczyć, że nastąpiła jakaś szkoda w ich życiu duchowym lub psychice. Dzieciaki, przebierając się za duchy i upiory, świetnie się bawią i tą zabawę chcą powtarzać co rok.

  Ten pozorny spokój może uśpić czujność rodzica, który bagatelizuje niebezpieczeństwo związane ze świętem Halloween. To jest celem złego ducha: doprowadzić do sytuacji, w której rodzic straci czujność względem obowiązku ochrony duszy własnego dziecka, a dziecko, coraz bardziej pogrążając się w takich pseudozabawach, zostanie zakorzenione i utwierdzone w złu.

  Gdyby diabeł uzewnętrznił się w życiu dziecka, natychmiast podjęte zostałyby działania mające na celu odciąć dziecko od wpływów demona. Diabeł nie jest głupi i robi wszystko, aby ukryć swoją obecność i działanie. Jego praca nad zdobywaniem władzy nad człowiekiem rozłożona jest na lata. Dziecko w kolejnych latach swego życia będzie więc coraz bardziej świadomie angażować się w mroczne zajęcia. To co upiorne i demoniczne stanie się w jego życiu codziennością, pewną filozofią, czymś na kształt religii. W końcu przyjdzie moment, w którym szatan zmusi młodego człowieka do odrzucenia Boga, wyrzeczenia się Go. Wtedy rodzicom otwierają się oczy, ale nadal nie widzą, że początek oddawania dziecka pod władzę sił ciemności nastąpił, kiedy pociecha czciła Halloween przebrana za trupa czy diabła.

  Podsumowując: rodzic nie zobaczy od razu u swojego dziecka skutków zabaw w upiory, czarownice i diabły, ale bardzo prawdopodobne, że kilka lat później usłyszy od swojego dorastającego dziecka, że nie chce ono chodzić do kościoła, że nagle przestało się modlić, drażni go Kościół, nie może znieść obecności księdza, nie wejdzie do katolickiej świątyni, że przestało przystępować do sakramentów. Okaże się, że w zasadzie pociecha potrzebuje pomocy egzorcysty. To właśnie księża egzorcyści najgłośniej alarmują, że udział dzieci w zabawach związanych z Halloween wiąże się z konkretnym zagrożeniem duchowym. Mówią o tym, gdyż codziennie mają do czynienia z rodzicami błagającymi ich o pomoc w uwolnieniu dziecka spod wpływu złego ducha. Warto te apele wziąć sobie do serca, gdyż wynikają z ich doświadczenia.

 • gość 2018-10-31 21:32:05

  Jak poważnie traktować felietonistke, która ogłasza wszem i wobec, że ma "udane pożycie seksualne"?:DD
  Teoretycznie wszyscy mają:DD jeśli ogłosisz światu, że jesteś hipopotamem, niekoniecznie nim jesteś. Odczep się od Halloween na prastarej Litwie bawiono się w Rzeczypospolirej podobnie.

 • katolik - niezalogowany 2018-11-01 00:14:48

  Ten wpis z 18:25 dała chyba osoba która na drzwiach wywiesiła napis
  "NIE MAM WIĘCEJ CUKIERKÓW"
  Pozdrawiam serdecznie

 • Gość - niezalogowany 2018-11-01 08:15:41

  Do pani autorki tego dosc sporego elaboratu.
  Myślę, ze zamiast typowo po katolicku straszyć rodziców tym tak naprawdę nieistotnym dniem pelnym zabawy i lakoci może zajelaby się pani nawolywaniem do wdrażania wzorvowych postaw zachowań na codzień w zyciu dziecka? Bo chyba wieksza krzywda dla dziecka jest obserwacja negatywnych zachowan doroslych na codzień niz przywdzianie stroju duszka w przedszkolu w czasie tańców!? Ale nie... Lepiej atakować wszystko czego człowiek nie zna i wobec czego ma obawy... Zauwazmy ze w tych komentarzach nie wypowiada się nikt, kto do tego halloween ma zdrowe, zdystansowane podejście. Ci ludzie nie potrzebuja afiszowac się ze swoimi pogladami, Atakować nimi innych ludzi twierdzac myślcie tak jak ja bo inaczej.... To juz chyba o czyms świadczy

 • Madoka - niezalogowany 2018-11-01 08:46:17

  Miło jest przeczytać mądry komentarz :).

 • gość 2018-11-01 12:06:15

  Pani Ania widocznie wywodzi się z kółek oazowych i mocno konserwatywnej rodziny. Pani Aniu świat jest różny i nie uratuje Pani dzieci zamykając ich w bańce którą kiedyś ktoś przekuj. Podobnie było z ministrantami i szkołami katolickimi efekt ? :) Jeszcze na przyszłość proponuje powrót do korzeni i genezę... bo niewiedza Pani jest porażająca. Proponuje blog o modzie albo o świętach kościelnych :) :) :)

 • Gość - niezalogowany 2018-11-01 16:47:26

  A ja się z kółek oazowych nie wywodzę. Mimo to nie uważam za fajne przebieranie dzieci za zombie. Czy to w Halloween czy każdego innego dnia. Nie że szatan i zło. Po prostu dzieciom ze śmiercią nie jest do twarzy ....

 • gość 2018-11-01 20:58:51

  Nie wywodzę się ani z kółek oazowych ani z mocno konserwatywnej rodziny - a mimo to uważam że Halloween to najgłupsza zabawa na jaką dorośli przyzwalają dzieciom. Sama mam małe dzieci i od kilku lat muszę wręcz przeganiać "upiory" spod drzwi tłumacząc, że moje dzieci boją się zasnąć widząc je co chwilę. Dziwi mnie też to, że bawią się w to "kolędowanie" małe dzieci w wieku ok 7-8 lat, które chodzą po osiedlu ok. godziny 21.00. Nie wyobrażam sobie, żeby moje dzieci o takiej porze przebywały same poza domem. Kolejną sprawą jest walenie w drzwi (te "upiory" nie pukają), które zawsze przebudza małe dziecko.

 • gość 2018-11-02 16:35:03

  Gdy chodzi ksiądz po kolędzie, to także mi wydzwaniają do drzwi. Również chodzi o to bym coś dała- w tym przypadku kopertę. A to, że dzieci z wiekiem zaczynają używać rozumu i przestają wierzyć w bajki bez pokrycia, to tylko dobrze o nich świadczy.
  Nie świetuję haloween, ani Bożego ciała, ani kolędy, nie wspomagać koledników. Ale dajmy innym żyć tak jak chcą. Nie dla każdego zdanie księdza egzorcysty jest wiążące, dla mnie to bzdury.

 • Konfesjonał - niezalogowany 2018-11-02 17:56:44

  Trzeba być beznadziejnie kiepskim psychologiem i socjologiem, aby mieć przekonanie, że Halloween "poprzewraca" w głowach. Nic bardziej niemądrego. Dzieciaczki poprzebierane w "nie-aniołki" bawią się, nabierają społecznej odwagi działania w grupie i w przestrzeni publicznej. I niech się księżulkowie nie boją, nie uciekną one z lekcji religii. Z Kościoła prędzej wystąpią w wieku dorosłym, nie godząc się na kościelną formę dyktatury (narazie łagodnej) wyrażającej się nieformalnym przymusem chrztu, komunii, aż po ostatnią posługę na górce na Lipowej.
  Wysoko wyrafinowane sporty obronne opierają się na zasadzie wykorzystania siły napastnika. Odpowiednie jej przyjęcie i skierowanie we właściwą stronę prowadzi do własnej obrony i pokonania napastnika jego własna siłą. Ale tego w KK nie rozumieją.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-02 18:00:20

  Zabawę w Halloween funduje nam jaśnie obecnie panująca partia PiS... i to bez przebierania.

 • gość 2018-11-02 21:11:56

  Dopóki to całe Halloween będzie jakąś próbą udowodnienia że taka zabawa jest lepsza od księżulków, kolędy, Bożego Narodzenia i innych naszych polskich tradycji i religii to jestem na nie. Zabawa sama w sobie nie jest zła. Ale jeśli ktoś ją uporczywie propaguje tylko po to, żeby zamanifestować przynależność do UE albo poparcia dla takiej czy innej partii to mówię temu stanowcze NIE!

 • Gość - niezalogowany 2018-11-03 08:52:25

  Pani felietonistka chyba próbowała jednak tych paluszków czarownicy, skoro twierdzi, że są najlepsze ;)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"