:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C pochmurno z przejaśnieniami

Armaty i czołg pojadą pod Trzesiekę

Znamy wstępne plany logistyczne towarzyszące wygaszaniu działalności Kościoła Garnizonowego pw. św. Ignacego z Loyoli przy ul. Myśliwskiej w Szczecinku

Kościół Garnizonowy jest likwidowany. Pisaliśmy o tym na początku września br. w artykule pt.: "Koniec parafii wojskowej" http://temat.net/aktualnosci/15875/Koniec-parafii-wojskowej/strona:1 Dziś znamy już okoliczności tego zamierzenia, również logistyczno - organizacyjne.

    - Spotkaliśmy się z przedstawicielem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Rozmawialiśmy o różnych sprawach, braliśmy pod uwagę różne rozwiązania i każdą okoliczność, która dawała choć iskierkę nadziei na ocalenie naszego kościoła - mówi "Tematowi" pułkownik Wiesław Dymiński, prezes szczecineckiego Koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego (koło działa przy parafii wojskowej). - Warunek był jeden. By kościół pozostał, wierni musieli wygospodarować środki na jego utrzymanie. Niestety, jak byśmy nie liczyli tych naszych złotówek, wystarczało nam ich zaledwie na około 50 procent kosztów działalności parafii. A po wycofaniu się wojska te wydatki byłyby niebagatelne, m.in.: utrzymanie obiektów, obszernego placu, koszty mediów, lokum dla kapelana. Mimo wielkiego zapału, wielkich chęci i zaangażowania środowiska, nie dalibyśmy rady utrzymać naszej parafii. Tym bardziej, że od nowego roku Ministerstwo Obrony Narodowej nie da już na szczecinecki kościół nawet złotówki.

    Parafia to nie tylko świątynia, ale też towarzyszący jej budynek po dawnej hali widowiskowej 63 batalionu łączności (obiekt stoi wzdłuż ulicy Polnej - od skrzyżowania z ul. Myśliwską), ale przede wszystkim solidnej powierzchni ogrodzony plac. - Po likwidacji kościoła wszystkie obiekty przejdą zapewne we władanie Agencji Mienia Wojskowego - dodaje płk Dymiński. 

    Co ze sztandarem Związku oraz zgromadzonymi, w dotychczasowym miejscu spotkań szczecineckich wojskowych, pamiątkami?

    - Jesteśmy już po spotkaniu z Wojskowym Komendantem Uzupełnień ppłk Jackiem Papiewskim - wyjaśnia oficer. - Niebawem podpiszemy stosowne porozumienie. Chcemy, by sztandar naszej organizacji (nadany szczecineckiemu kołu nr 12 w maju 2002 roku - dop. red.) miał swoje miejsce w siedzibie WKU. Nie ukrywam, że mamy natomiast mały problem z militarnymi pamiątkami. Otóż nasz kolega śp. pułkownik Stanisław Sierzputowski, mieszkaniec Szczecinka, żołnierz 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, uczestnik bitwy pod Lenino, przekazał w spadku parafii wojskowej swój oficerski mundur, odznaczenia, ordery, medale oraz inne pamiątki. To wszystko jest teraz własnością Ordynariatu Polowego. My chcemy, by te bezcenne dla nas pamiątki zostały przy Związku. Nie wykluczamy też przekazanie ich do Sali Tradycji WKU. No, ale na finalne rozmowy w tej kwestii przyjdzie jeszcze czas.

    Jak powiedział nam płk Dymiński, byli żołnierze zdecydowali, że eksponowany wokół kościoła sprzęt bojowy, m.in. legendarny czołg T-34/85 zostanie przeniesiony do militarnego skansenu w sąsiedztwie bunkra przy ul. Kościuszki. Podobnie jak armaty. 

    - Z kolei tablice pamiątkowe (jest ich pięć, jedna z nich upamiętnia żołnierzy wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących po II wojnie światowej aż do końca XX wieku w Garnizonie Szczecinek - dop. red.) zostaną przeniesione i wyeksponowane na historycznym murku przy parafii pw. św. Rozalii z Palermo na osiedlu Zachód. To jest praktycznie przesądzone i taka operacja logistyczna będzie niebawem miała miejsce. Pozostawianie tam i niedozorowanych przez nikogo bardzo cennych pamiątek i eksponatów, byłoby bardzo nieroztropne. Rzecz jasna będziemy potrzebowali pomocy w "przeprowadzce". Ale myślę, że władze samorządowe miasta i powiatu nam w tym pomogą. 

    Przypomnijmy: Parafia wojskowa w Szczecinku powstała w 1993 roku. Erygowanie miało miejsce 21 stycznia. Jeszcze w tym samym roku dowództwo 2 Dywizji Zmechanizowanej postanowiło zaadoptować magazyn części Garnizonowego Punktu Zaopatrzenia przy ul. Myśliwskiej na Kościół Garnizonowy. Obiekt został wzniesiony w 1920 roku na potrzeby lecznicy koni dla jednostek garnizonu. 

    Przebudowa magazynu i jego adaptacja na cele sakralne zakończyła się w 1994 roku. Kościół został poświęcony 19 kwietnia tegoż roku przez ówczesnego Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Sławoja Leszka Głódzia. 

    Pierwszy etatowym kapelanem Garnizonu Szczecinek i proboszczem w św. Loyoli był kpt. Ryszard Pasieka. Później mjr Jerzy Niedbała, a po nim mjr Zenon Sodzawiczny. Ostatnim zaś (jeżeli do końca roku Biskup Polowy WP nie podejmie innych decyzji personalnych) pułkownik rez. Adam Sosonko. (sw)

Na zdjęciach: Kościół Garnizonowy przy ul. Myśliwskiej wraz z towarzyszącymi obiektami.

Armaty i czołg pojadą pod Trzesiekę komentarze opinie

 • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-07 19:04:02

  Ja sie osmieszam.Musisz wiedziec,ze np.w Niemczech ludzie dobrowolnie placa podatek na kosciol,dlaczego tak nie moze byc w Polsce.Okazaloby sie ilu jest naprawde prawdziwych katolikow,ktorzy chcieliby placic podatek na kosciol.Place podatki i to z nich panstwo utrzymuje kosciol,a ja nie mam najmniejszej ochoty utrzymywac kosciola.Oczywiscie,ze na remonty kosciolow panstwo musi dokladac,bo wiekszosc to zabytki i je trzeba utrzymac.Kosciol to jest kasta uprzywilejowana.Dlaczego nie placa podatkow?Nikt im nie moze zagladnac w finanse.Prawo koscielne jest ponad prawem panstwowym i to ma niby byc w porzadku.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2013-10-07 14:32:37

  ciekawe ile przetrwa

 • Nikoś - niezalogowany 2013-10-07 13:13:57

  A może jeszcze tak Sportowcy utrzymują Ośrodki Sportowe,Wędkarze jeziora,Kierowcy Parkingi,Turyści Muzea i wszelkiego rodzaju Zabytki itd ???. Nie ośmieszaj się zbysio.!!!!!

 • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-07 08:15:50

  By kościół pozostał, wierni musieli wygospodarować środki na jego utrzymanie. I tak powinno byc ze wszystkimi kosciolami,niech wierni swoje parafie i koscioly utrzymuja,a nie wszyscy nawet ci niewierzacy.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com