:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C pochmurno z przejaśnieniami

Armia Czerwona i Wojsko Polskie na jednym pomniku w Szczecinku. IPN: Napis do zmiany

Armia Czerwona i Wojsko Polskie na jednym pomniku. IPN: Napis do zmiany

Czy po ulicznej dekomunizacji i zdjęciu tablicy ku czci komunistycznej działaczki Hanki Sawickiej przyjdzie kolej na historyczne rozliczenie z pomnikiem znajdującym się na Cmentarzu Wojennym w Szczecinku? Instytut Pamięci Narodowej, po zapytaniu złożonym przez jednego z mieszkańców Szczecinka, wydał w tej sprawie stosowną opinię.  Uwagę na fakt, że wspomniany pomnik, delikatnie mówiąc, przypomina o niechlubnych czasach, zwrócił Dariusz Trawiński. Mieszkaniec Szczecinka złożył wniosek w tej sprawie m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Rady Miasta, a także do szczecineckich posłów. Sprawą zainteresował też dyrektora szczecińskiego IPN.


- Czy po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej pomnik znajdujący się na Cmentarzu Wojennym będącym częścią Cmentarza Komunalnego w Szczecinku należy usunąć Czy tekst na pomniku brzmiący Bohaterskim Żołnierzom Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego Poległym o Wyzwolenie Ziemi Szczecineckich należy zachować, czy zmienić zgodnie z doskonale znanymi faktami historycznymi? – dopytywał w swoim piśmie do Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN Dariusz Trawiński.
Mieszkaniec Szczecinka otrzymał odpowiedź w sierpniu ubiegłego roku. Jak pisemnie poinformował dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, pomnik, ponieważ znajduje się na terenie cmentarza, ma prawo na nim pozostać. Inaczej wygląda jednak kwestia znajdujących się tam tablic z napisami.


- Informuję, że Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, która po nowelizacji wkrótce wejdzie w życie, przewiduje pozostawienie tych pomników upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty, symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, które położone są w obrębie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku – odpowiedział w swoim piśmie dyrektor IPN. - W związku z tym pomnik położony na cmentarzu w Szczecinku nie zostanie usunięty z przestrzeni publicznej.


- Uważamy, że w wypadku tych obiektów, którym towarzyszą tablice z kłamliwymi napisami propagandowymi, powinno się podjąć działania mające na celu ich zastąpienie nowymi, uwzględniającymi rzeczywisty przebieg wydarzeń historycznych i ich konsekwencje. Ponieważ wzmiankowana ustawa na ten temat milczy, działania te będą możliwe najwcześniej po zakończeniu realizacji zadań wynikających z jej zapisów i uzależnione będą od chęci współpracy władz samorządowych z IPN przede wszystkim w zakresie finansowania nowych elementów upamiętnień – dodał dr Paweł Skubisz. 

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


ipn armia czerwona wojsko polskie pomnik napis zmiana ministerstwo kultury - komentarze opinie

 • 2018-07-04 12:39:26

  Proszę zapoznać się z art. 5a, a w szczególności ust. 3, pkt 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki "Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Przepisu nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku".

 • gość 2018-07-04 13:16:46

  To może dopiszmy do Bohaterskim słowa gwałcicielom, rabusiom, pedofilom i mordercom?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-04 14:38:20

  Ten pomnik to HISTORIA!!! Biada Narodowi, który niszczy swoją HISTORIĘ .. mówił mądry człowiek. Tak robili Talibowie.

 • gość 2018-07-04 17:31:43

  Przepisu nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku"....TABLICE ZNAJDUJĄ SIE NA CMENTARZU.... i dla Pana T. polecam szklankę zimnej wody a jak zdrowie pozwala - buteleczkę dobrej szkockiej.

 • Darek Trawiński - niezalogowany 2018-07-04 18:55:58

  Do gościa z 17.31 Proszę przeczytać ponownie ostatni akapit tekstu redakcji. Treść na pomniku winna być zgodna z prawdą historyczną, a ta, wytworzona przez władze komunistyczna, jest powalająca - zabójstwa, gwałty, rabunki, roboty przymusowe w majątkach sowieckich. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, iż spoczywają tam również dwaj wojskowi z Żółtnicy (Piotr Stecki i Michał Paramon) zamordowani przez Sowietów na początku 1946 roku. Zachęcam do zapoznania się ze sprawozdaniami starosty i Pełnomocnika Obwodowego Rządu RP na Obwód Szczecinek za lata 1945-46, które znajdują się w naszym archiwum lub na szukaj w archiwach - AP Szczecin. Utrzymanie słowa bohaterskim jest szarganiem pamięci ofiar okupacji sowieckiej. W myśl rozumowania równie dobrze, w Chojnicach mógłby być pomnik wyzwalającego miasto w 1939 roku, Wermachtu.

 • gość 2018-07-04 23:35:04

  Jedynie Armia Czerwona i Wojsko Polskie wyzwoliło nasze ziemie z okupacji Niemieckiej. Jest to fakt oczywisty. Co się później działo to inne dzieje historii.

 • zielone ludziki - niezalogowany 2018-07-05 09:53:38

  Nie wyzwoliciele, tylko czerwoni najeźdźcy !

 • gość 2018-07-09 08:11:07

  Może i najeźdźcy jak mówisz... ale gdyby nie oni i LWP to do dzisiaj nie byłoby Polski i być może teraz byś chodził w brunatnym mundurze i podnosił ręke do góry

Dodajesz jako: Zaloguj się