:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Armia Czerwona i Wojsko Polskie na jednym pomniku w Szczecinku. IPN: Napis do zmiany

04/07/2018 11:11
Armia Czerwona i Wojsko Polskie na jednym pomniku. IPN: Napis do zmiany

Czy po ulicznej dekomunizacji i zdjęciu tablicy ku czci komunistycznej działaczki Hanki Sawickiej przyjdzie kolej na historyczne rozliczenie z pomnikiem znajdującym się na Cmentarzu Wojennym w Szczecinku? Instytut Pamięci Narodowej, po zapytaniu złożonym przez jednego z mieszkańców Szczecinka, wydał w tej sprawie stosowną opinię.  Uwagę na fakt, że wspomniany pomnik, delikatnie mówiąc, przypomina o niechlubnych czasach, zwrócił Dariusz Trawiński. Mieszkaniec Szczecinka złożył wniosek w tej sprawie m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Rady Miasta, a także do szczecineckich posłów. Sprawą zainteresował też dyrektora szczecińskiego IPN.


- Czy po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej pomnik znajdujący się na Cmentarzu Wojennym będącym częścią Cmentarza Komunalnego w Szczecinku należy usunąć Czy tekst na pomniku brzmiący Bohaterskim Żołnierzom Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego Poległym o Wyzwolenie Ziemi Szczecineckich należy zachować, czy zmienić zgodnie z doskonale znanymi faktami historycznymi? – dopytywał w swoim piśmie do Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN Dariusz Trawiński.
Mieszkaniec Szczecinka otrzymał odpowiedź w sierpniu ubiegłego roku. Jak pisemnie poinformował dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, pomnik, ponieważ znajduje się na terenie cmentarza, ma prawo na nim pozostać. Inaczej wygląda jednak kwestia znajdujących się tam tablic z napisami.


- Informuję, że Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, która po nowelizacji wkrótce wejdzie w życie, przewiduje pozostawienie tych pomników upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty, symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, które położone są w obrębie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku – odpowiedział w swoim piśmie dyrektor IPN. - W związku z tym pomnik położony na cmentarzu w Szczecinku nie zostanie usunięty z przestrzeni publicznej.


- Uważamy, że w wypadku tych obiektów, którym towarzyszą tablice z kłamliwymi napisami propagandowymi, powinno się podjąć działania mające na celu ich zastąpienie nowymi, uwzględniającymi rzeczywisty przebieg wydarzeń historycznych i ich konsekwencje. Ponieważ wzmiankowana ustawa na ten temat milczy, działania te będą możliwe najwcześniej po zakończeniu realizacji zadań wynikających z jej zapisów i uzależnione będą od chęci współpracy władz samorządowych z IPN przede wszystkim w zakresie finansowania nowych elementów upamiętnień – dodał dr Paweł Skubisz. 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

ipn armia czerwona wojsko polskie pomnik napis zmiana ministerstwo kultury - komentarze opinie

 • 2018-07-04 12:39:26

  Proszę zapoznać się z art. 5a, a w szczególności ust. 3, pkt 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki "Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Przepisu nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku".

 • gość 2018-07-04 13:16:46

  To może dopiszmy do Bohaterskim słowa gwałcicielom, rabusiom, pedofilom i mordercom?

 • Gość - niezalogowany 2018-07-04 14:38:20

  Ten pomnik to HISTORIA!!! Biada Narodowi, który niszczy swoją HISTORIĘ .. mówił mądry człowiek. Tak robili Talibowie.

 • gość 2018-07-04 17:31:43

  Przepisu nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku"....TABLICE ZNAJDUJĄ SIE NA CMENTARZU.... i dla Pana T. polecam szklankę zimnej wody a jak zdrowie pozwala - buteleczkę dobrej szkockiej.

 • Darek Trawiński - niezalogowany 2018-07-04 18:55:58

  Do gościa z 17.31 Proszę przeczytać ponownie ostatni akapit tekstu redakcji. Treść na pomniku winna być zgodna z prawdą historyczną, a ta, wytworzona przez władze komunistyczna, jest powalająca - zabójstwa, gwałty, rabunki, roboty przymusowe w majątkach sowieckich. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, iż spoczywają tam również dwaj wojskowi z Żółtnicy (Piotr Stecki i Michał Paramon) zamordowani przez Sowietów na początku 1946 roku. Zachęcam do zapoznania się ze sprawozdaniami starosty i Pełnomocnika Obwodowego Rządu RP na Obwód Szczecinek za lata 1945-46, które znajdują się w naszym archiwum lub na szukaj w archiwach - AP Szczecin. Utrzymanie słowa bohaterskim jest szarganiem pamięci ofiar okupacji sowieckiej. W myśl rozumowania równie dobrze, w Chojnicach mógłby być pomnik wyzwalającego miasto w 1939 roku, Wermachtu.

 • gość 2018-07-04 23:35:04

  Jedynie Armia Czerwona i Wojsko Polskie wyzwoliło nasze ziemie z okupacji Niemieckiej. Jest to fakt oczywisty. Co się później działo to inne dzieje historii.

 • zielone ludziki - niezalogowany 2018-07-05 09:53:38

  Nie wyzwoliciele, tylko czerwoni najeźdźcy !

 • gość 2018-07-09 08:11:07

  Może i najeźdźcy jak mówisz... ale gdyby nie oni i LWP to do dzisiaj nie byłoby Polski i być może teraz byś chodził w brunatnym mundurze i podnosił ręke do góry

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"