:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Barbara Krzyżanowska-Ksok. Niby znana, ale jakby zapomniana
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4

W tym roku mija 20 lat od śmierci tej niezwykle charyzmatycznej postaci. Kim była Barbara Krzyżanowska-Ksok?  To prekursorka tańca towarzyskiego na Pomorzu. W 1979 roku założyła szczecinecki Klub Tańca Towarzyskiego „Aida”. Organizowała wiele międzyklubowych i ogólnopolskich turniejów tańca. Początkowo odbywały się one w sali kina „Kadr”, w sali dawnej Szkoły Podstawowej nr 2, później - w Hali Myśliwskiej, w dawnej budowlance, a także w Szczecineckim Ośrodku Kultury oraz w Domu Kultury Kolejarza.  Pod jej trenerskim okiem wyrosło wielu utalentowanych tancerzy. Kiedy nagle zmarła, postanowiono, iż jej dzieło będzie kontynuowane. W każdym kolejnym roku odbywały się nowe turnieje, ale i tak te najlepsze organizowane były za jej życia. 

Zdecydowano też, że znaczącym dowodem uczczenia działalności założycielki „Aidy” będzie zainicjowanie cyklu turniejów upamiętniającego jej osobę. Od 1999 roku konkursowe pokazy „O Memoriał Barbary Krzyżanowskiej-Ksok” można uznać za największe wydarzenia taneczne w naszym mieście. 

Studiowała zoologię, ale kochała taniec


O tym, jaką pani Barbara była osobą, wiedzą najlepiej ci, którzy ją znali? 
– To postać niby znana, ale jakby zapomniana – mówi w rozmowie z „Tematem” Patryk Krzyżanowski, syn pani Barbary. – Taniec w jej życiu pojawił się jeszcze w czasie studiów w Krakowie. To były lata, kiedy jeszcze tak wiele par nie tańczyło. Tańczyła u profesora Mariana Wieczystego. To znany w Polsce prekursor tańca towarzyskiego.
Pani Barbara studiowała zoologię. Jednak to taniec okazał się tym, czemu chciała poświęcić swoje życie. Po studiach ukończyła liczne taneczne kursy. Podjęła pracę w ośrodku kultury. 
– Myślę, że do zamieszkania tutaj przekonało ją otoczenie miasta: jezioro i las. Bardzo lubiła wodę. Wychowała się nad Zalewem Zegrzyńskim, także to, że w okolicy Szczecinka jest wiele jezior, na pewno było dla niej „na plus”. 
- Taniec był dla niej bardzo ważny. Większość swojego dzieciństwa spędziłem pod stołem z magnetofonem. Mama zabierała mnie ze sobą na lekcje tańca. Byłem po prostu strasznym urwisem, więc wolała mnie mieć przy sobie, niż zostawić komuś pod opieką. Wyjeżdżaliśmy też razem na turnieje. Na pewno była świetnym pedagogiem. Miała doskonały kontakt z tancerzami. Nie starała się być instruktorem, chciała raczej pomagać młodym ludziom, którzy swój światopogląd dopiero tworzą. Realizowała się jako pedagog. Zawsze starała się wszystko wytłumaczyć. Do pracy jechała z radością. Potem z równą radością wyjeżdżała ze swoimi, żeby mogli odkrywać świat. 

To była moja druga mama 


Tak wspomina panią Barbarę jej dawny uczeń, Paweł Tomczyk. 
– Często było tak, że słuchałem się bardziej pani Basi niż rodziców. To była prekursorka tańca, trenerka, pedagog... Dzięki niej osiągnąłem to, co teraz mam. Dużo by opowiadać, naprawdę. Przetańczyłem na jej zajęciach całe lata 90-te, od 1990 roku aż do jej śmierci byłem w klubie „Aida”. 
- Ludzie ją podziwiali, słuchali jej, chcieli być koło niej. Potrafiła z każdym rozmawiać. Była też bardzo honorowa. Kiedy coś powiedziała, to tak zrobiła. Były czasem sytuacje trudne pod względem wychowawczym. Zawsze jednak stawała po stronie swoich uczniów. Aż się chciało przychodzić na te zajęcia. Ona po prostu potrafiła się odnaleźć w świecie młodych ludzi.

Urok i czar 


A jak panią Barbarę wspomina kontynuatorka jej tanecznego dzieła? 
W oczach Katarzyny Balon, która po śmierci Barbary Krzyżanowskiej-Ksok, przejęła pod swoje skrzydła „Aidę”, była to postać, która słynęła ze swojego nietuzinkowego sposobu bycia i silnego systemu wartości.
- Nie można było przejść niej obojętnie. Pamiętam moment, kiedy przyszła do mojej szkoły na casting - w turbanie i bransoletkach. Szokujący widok, a do tego trzeba sobie jeszcze wyobrazić tamte szare, trudne czasy.
- Miała swoje przyzwyczajenia. Uwielbiała robić zakupy na rynku. A do tego potrafiła o tym tak pięknie i barwnie opowiadać. Miała też swoje utarte powiedzenia, które gdzieś zostały. Pamiętam zwrot do jednego z uczniów, a potem do niektórych osób: „Cudzie mój, na pewno się dogadamy”. 
- Zdarza mi się nieraz to powtarzać. Kiedyś taniec w Szczecinku nie był kojarzony z czymś wartościowym. A ja miałam możliwość obserwowania, jak się to zmienia. To my organizowaliśmy turnieje w sali kina Kadr. Razem wynosiliśmy siedziska... 
- Nie było tylu wyjazdów. Taniec rozwijał się w dużych ośrodkach akademickich, bo tańczyli głównie studenci. Ale Basia chciała to koniecznie zaszczepić tutaj. Kiedy już zaczęłam pracę jako jej asystentka, narady odbywały się u niej w domu. 
- Basia parzyła kawę, paliła papierosy mentolowe, wyciągała swoją przenośną popielniczkę... Miała swój niepowtarzalny urok i czar. Była piękną, oczytaną kobietą. Miała tony książek. Wiem też, że coś pisała, ale nie było mi dane tego przeczytać. 

Przecierała szlaki 


- Często mawiała: Jak masz coś robić, rób to dobrze, albo nie rób wcale. Poprzez taniec pokazywała nam świat z trochę innej perspektywy. Razem wyjeżdżaliśmy też za granicę. Teraz to jest naturalne, ale w tamtych czasach tak wcale nie było. 
 - Organizowanie takiego wyjazdu dzisiaj przypominałoby raczej kabaret. Podróżowaliśmy pociągami, a nie samochodem czy autokarem. Basia była zakochana w swoich dzieciach, więc często zabierała swoich synów ze sobą. Pamiętam jak kiedyś o mały włos spóźnilibyśmy się wszyscy na pociąg, bo jej 3-letni syn zasnął w szatni i nie mogliśmy go wybudzić. 
- Przecierała szlaki. Pamiętam turnieje, jakie organizowała w dawnym SzOK-u. Był taki wymóg, żeby przygotować dla par posiłek. I pani Basia wraz innymi mamami... w starej Rycerskiej stawały i gotowały. I pary dostawały na obiad domową pomidorówkę i mielone. Teraz wiadomo, coś takiego nie byłoby możliwe. Ale jeszcze była kwestia, żeby zdobyć w tamtych czasach te wszystkie produkty. Jeździliśmy wtedy razem z panią Basią żukiem z SzOK-u po wioskach do ludzi, od których pani Basia brała różne produkty. Miała dar nawiązywania różnych znajomości, które potem długo podtrzymywała. 
- Oczywiście nie wszystko było takie różowe. Czasem były chwile kwaśne. Pani Basia miała odwagę powiedzieć głośno to, co na dany temat myśli. Nie bała się tego. Pokazała mi też, że można być ponad coś. Doceniłam to potem, będąc dorosłą osobą. 

To było szybkie odejście


- Nikt się tego nie spodziewał. Wszystko trwało może pół roku... I bum – wspomina dalej Katarzyna Balon. - Niemożliwe, że odeszła taka silna osoba i że było coś silniejszego nad nią. Miała swoje marzenia i ogromną miłość – dzieci. W tamtych zwariowanych i trudnych czasach była naprawdę oddaną i kochającą matką. 
- Miała też dar przyznania się do błędu. Dla mnie to była wielka lekcja. Też były pomiędzy nami różne „spięcia”, ale umiała jednać ludzi. Losy klubu Aida również były potem różne. Dziś jestem już pewna, że trzeba było mieć wtedy ogromy hart ducha, żeby tę drogę szczecineckim tancerzom utorować. Kiedy dziś widzę ludzi, z którymi też tańczyłam, mamy wspólny mianownik. To pani Basia. Nawet gdyby ktoś chciał, nie zapomni. Uważam, że zrobiłam to, co mogłam, żeby jej dzieło było kontynuowane. 
- I Memoriał Barbary Krzyżanowskiej-Ksok w drugim dniu Mistrzostw Polski w Tańcach Latynoamerykańskich. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy pojechałam z Basią na taki prawdziwy turniej na Mistrzostwa Polski par zawodowych do Bydgoszczy. Tańczył wtedy Piotr Galiński. 
- Potem Basia zaprosiła do kawiarni w Bydgoszczy, z której zapamiętała biały fortepian i że ktoś w białym fraku grał na tym fortepianie. Basia, będąc jeszcze w klimacie tego turnieju, rozmarzyła się i głośno pomyślała: „A gdyby tak w Szczecinku...”. No i jest... Może nie jest to turniej zawodowców, ale jednak. Za każdym razem jest to przepiękne widowisko. Przygotowując ten nadchodzący turniej i memoriał tak właśnie sobie pomyślałam: „Basiu, marzenia się spełniają, a ty daj mi siły, żeby to dobrze dopiąć do końca”. I niech tak będzie.

 

Tekst ukazał się w Temacie Szczecineckim,
jedynym tygodniku ze Szczecinka.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

barbara krzyżanowska ksok szczecinek taniec aida pomorze dom kolejarza - komentarze opinie

 • gość 2018-03-10 10:45:48

  Pani Barbara uczyla mnie tańca , wspaniała ciepła osoba , gdy odeszła przejęła nas p. Balon ----- coś strasznego , wiecznie krzyczała , szarpała , obrażała --- do tej pory się wydziera

 • Igor - niezalogowany 2018-03-10 11:49:01

  https://www.youtube.com/watch?v=eLcBhdjYxZQ

 • Marek - niezalogowany 2018-03-10 16:00:38

  Jaka zapomniana!!! Wspaniala kobieta,jak mama dla wiekszosci z nas!!! Minelo 20 lat a czesto o niej mysle.chociaz niema mnie w Polsce to co roku moja mama jej swieczke pali.takiej osoby sie nieda zapomniec.pani Kasi sie chwali ze podtrzymala jej dzieki. Marek Jesiorowski

 • Robert - niezalogowany 2018-03-10 18:48:15

  To piękne, że p. Kasia kontynuuje to, co P. Basia zaczęła a ile pracy i serca wkłada w organizację turniejów, także tych memoriałowych, to wie chyba tylko ona sama.

 • Gość - niezalogowany 2018-03-12 00:58:29

  My - tancerze Basi - doskonale wiemy, jak było i na pewno pamiętamy. Dzięki Niej jesteśmy innymi ludźmi. Brakuje Pani bardzo, nie do zastąpienia...

 • Gość - niezalogowany 2018-03-12 14:49:02

  A co nie była zapomniana ? To, ze Marek myslisz to nie oznacza,ze cos z tym robisz ;) Co robiles od 20 lat by ktos o niej pamietal ? Nawet memorialu nie bylo teraz, a na turnieju MP nic nie bylo powiedziane o pani Basi. Grób odwiedzam systematycznie i co za kazdym razem sprzatam i nic sie nie pali. Wiele by mozna bylo pisac i opowiadac. Teraz jak jest artykuł to wszyscy raptownie pamietaja ;) Pozdawiam wszystkich szczerych i prawdziwych :)

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Energa Oświetlenie zatrudni -

Wymagania: • wykształcenia wyższego / średniego technicznego (preferowane kierunki: elektrotechnika, elektroenergetyka) • umiejętność zarządzania..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"