:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 2°C
powietrze Dobre
PILNE
Barkenbrüge. Czarna dziura w najnowszej historii  
Temat Szczecinecki 19/05/2019 09:46

Nie ma jej nawet na najdokładniejszej mapie. Na przedwojennej sztabówce niemieckiej, to niewielka, licząca zaledwie kilkanaście domów wieś na pograniczu wielkiego poligonu Gross Born. Barkenbrüge – polska nazwa Barkniewo, przestała istnieć na krótko przed wojną. Mieszkańców wysiedlono, a cała okolica weszła w skład poligonu.  To tutaj znajdował się obóz jeniecki, w którym do 1947 roku życie straciły tysiące ludzi. Zamęczani tu byli nie tylko czerwonoarmiści, ale i Polacy. I to po 1945 roku.

 

Najkrótsza droga prowadzi z Okonka. Należy przejechać uliczką prowadzącą pod kolejowym wiaduktem. Dalej- wąska, z nadzwyczaj dziurawą nawierzchnią droga prowadzi w głąb wielkiego, leśnego kompleksu. To jeszcze stara, przedwojenna trasa. Po przejechaniu kilku kilometrów, droga biegnie szerokim łukiem i w pewnym momencie nagle się urywa. Dalej prowadzi piaszczysty, leśny trakt. Do celu tylko trzy kilometry. Po lewej stronie mijamy rozległy, otwarty teren porośnięty młodymi drzewkami, a po prawej zwarty las rozciągnięty na pagórkowatym terenie.  

Na miejscu, gdzie znajdowała się główna brama ze zwojami kolczastego drutu do obozu jenieckiego, ustawiona została jej replika. Kilka kroków przed nią, stoi potężny, przepołowiony głaz, na którym czytamy: „Pamięci uwięzionym i zamordowanym w niemieckim obozie jenieckim Barkenbrüge w czasie II wojny światowej’. Poniżej podpisy fundatorów: PGL Lasy Państwowe,  Nadleśnictwo Okonek, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu 2018 r. 

 Po dawnym obozie jenieckim, liczącym ok. 10 hektarów, nie ma najmniejszego śladu. Jeszcze kilkanaście lat temu, właśnie w tym miejscu, rozciągała się czołgowa strzelnica poligonowa. Gdzieś obok, jak twierdzą leśnicy, w zwartym, leśnym gąszczu kilkunastoletnich świerków, można się ponoć natknąć się na resztki cmentarza, który był już poza obozowymi drutami. To tutaj swoje miejsce wiecznego spoczynku znalazło kilka tysięcy zabitych, zamęczonych w obozie jeńców.  

W 1953 roku, dopiero na obozowym cmentarzu przeprowadzono ekshumacje. W tym czasie teren stawał się poligonem dla LWP i do dzisiaj nie wiadomo, co się działo w pierwszych powojennych latach. Podczas ekshumacji odkopano szczątki 2998 jeńców. 469 przewieziono na cmentarz wojenny do Szczecinka, reszta trafiła do Drawska.  

W piątkowe południe, właśnie w tym miejscu, odbyła się niezwykła uroczość związana z odsłonięciem i poświęceniem obelisku i oddaniem hołdu tym, którzy tu pozostali na zawsze. Głównym organizatorem było Nadleśnictwo Okonek, przy współpracy poznańskiego oddziału IPN. Na uroczystość przyjechali także, oprócz przedstawiciela konsulatu rosyjskiego w Poznaniu, wnuk jednego z jeńców wojennych - Siergiej Nikołajewicz z żoną i synem.  

Ekumeniczną modlitwę za zmarłych poprowadzili ks. Jan Rataj, proboszcz okoneckiej partii Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz ks. mitrat Leon Karpiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Trójcy Świętej w Szczecinku. Udział wzięła także kompania honorowa z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, leśnicy z Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile oraz w Szczecinku, poczet sztandarowy Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Szczecinku, a także harcerze z 15 drużyny „Czarnej Stopy” i młodzież szkolna.   

Obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych utworzono na terenie poligonu Gross Born już 26 sierpnia 1939. Pierwsze informacje dotyczące planowanych, nowych obozów na terenie Gross Born pojawiły się ok. 30 kw. 1941 roku. Z relacji jeńców wojennych można wywnioskować, że obóz znajdował się w pobliżu wsi Barkenbrüge. W tym czasie wieś nie była już zamieszkała. Niemcy, przed rozpoczęciem wojny z dotychczasowym swoim sojusznikiem Związkiem Sowieckim, przygotowali ten obóz dla jeńców sowieckich. 

Przez cały okres wojny, aż do 1945 roku infrastruktura obozów stale ulegała zmianom. Oprócz jeńców polskich i sowieckich, przebywali tu także Serbowie z armii jugosłowiańskiej. Pod koniec stycznia 1945 większość jeńców ewakuowano na zachód. Oswobodzenia doczekali się w różnych rejonach Niemiec.  

- Brama nawiązuje wyglądem do bram innych obozów – mówił przedstawiciel Nadleśnictwa Okonek. - Nie wiadomo, ilu jeńców wojennych przebywało w tym miejscu i ilu zostało zamęczonych. Szacuje się, że było tu od 2,5 do 3 tys. jeńców. Przez obóz przeszło ok. 20 tys. jeńców Armii Czerwonej. Miejmy nadzieję, że ta ziemia nie będzie już świadkiem podobnej tragedii. 

- Przez dziesiątki lat ta ziemia była niszczona, poorana gąsienicami czołgów, wybuchami pocisków – mówił nadleśniczy Ryszard Standio. Znikła wieś Barkenbrüge - Barkniewko, znikł obóz jeniecki. Potem ekshumowano ich groby i nie zostało właściwie nic. 

To właśnie człowiek człowiekowi zgotował ten  los. Ale jest coś, co zostało i trwa-  to ludzka pamięć, którą nie zniszczy żadne wojsko, żadne czołgi.  

- Jest to bolesny dzień pamięci. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do mojego tutaj przyjazdu i za to się pokłonić – powiedział i Siergiej Nikołajewicz. – Każdy (naród) ma prawo, tu przyjechać, być w tym miejscu, aby wyrazić pamięć. Dziękuję w imieniu narodów Rosji i nisko się kłaniam. To wielkie dzieło. Zawsze będziemy wdzięczni wam za pamięć nie tyko o naszym narodzie, ale także innym zamęczonych w tutejszych obozach.  

- Pamięć jest elementem naszego kanonu wartości, który musimy pielęgnować – zauważył Rafał Reczek dyrektora Oddziału IPN w Poznaniu. - W pięknym otoczeniu przyrody (…) kilkadziesiąt lat temu rozegrała się tragedia. Ludzie ponosili śmierć, walcząc o wolność swoich narodów.  Jesteśmy spadkobiercami tej pamięci. To nasze zadanie, aby upamiętniać tych wszystkich, którzy na ołtarzu wolności przelewali swoją krew. Musimy pamiętać i wiedzieć, że były takie miejsca i kto był sprawcą II wojny światowej.  

Jak wynika z relacji mieszkańców, a także mediów społecznościowych, po zakończeniu wojny (w latach 1945 – 1947) w poniemieckim obozie jenieckim, NKWD więziło i mordowało żołnierzy AK. Utarło się wtedy takie powiedzenie, że akowcy mają dwie drogi - jedna to kula w potylicę, a druga wywózka na wschód. W mediach społecznościowych padają też nazwiska.

Wymieniany jest tam  niejaki Izaak Stoltzman, pułkownik NKWD, który osobiście rozstrzeliwał akowców w Doderlage - Dudylanach oraz Barkenbrüge – Barkniewo.   

Właśnie o ten wątek ponurej historii zapytaliśmy dyrektora poznańskiego IPN. - Skupiamy się na historii upamiętniania tego miejsca i istniejącego tutaj obozu niemieckiego. Poszliśmy tylko w tym kierunku – twierdzi dyrektor. - Nie natknęliśmy się na żadne dokumenty, dotyczące losu tego obozu po II wojnie światowej. To jest czarna dziura. Istnienia w tym miejscu po wojnie obozu NKWD – nie możemy potwierdzić, ani zaprzeczyć. My też o tym wiemy z relacji mieszkańców.

(jg) 

Reklama

obóz jeniecki barkniewo okonek poligon - komentarze opinie

 • gość 2019-05-19 11:04:22

  Izaak Stoltzman.http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=stolzman-izaak-zdzislaw-kwasniewski

 • Gość - niezalogowany 2019-05-19 11:57:16

  Izaak Stolzman rozstrzeliwał AK-owcow. Wpisz w wyszukiwarkę to nazwisko. Pozdrawiam Białogard!

 • gość 2019-05-19 12:33:36

  Czy ten Izaak Stoltzman nie jest przypadkiem ojcem Aleksandra K.?

 • gość 2019-05-19 20:49:10

  Baranie przepraszam Ojciec Kwaśniewskiego był lekarzem w Białogardzie zaraz po wojnie.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-20 08:03:27

  A Bauman profesorem socjologii baranie.

 • GośćDyzio - niezalogowany 2019-09-01 07:43:57

  Starsi pamiętają jak celowo była ustawiona strzelnica czołgowa i w którą stronę leciały pociski..to było jasne że było to celowym zacieraniem sladów..Polski żołnierz cwiczył na cmentarzysku nieswiadomy tego..A Pan Jaruzelski przyjezdzał i obserwował z wieży oddalonej 2 km wyniki strzelań..Myślę że znał historię tego miejsca

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupie wszystkie maszyny

Kupie wszystkie maszyny rolnicze , ciagnki przyczepy plugi agregaty kombajny ladowarki i inne , stan obojetny stary zlom jak i nowsze do 100tys..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Dzierżawa ziemi rolnej, łąk i

Przyjmę w dzierżawę każdą ziemię rolną,łąki i pastwiska na terenie gmin: Szczecinek, Grzmiąca, Barwice. Powierzchnia od 1 ha. Czynsz ustalany..


ROLETY na wymiar - PRODUCENT

Rolety na wymiar - dzień noc, termiczne, zewnętrzne, antywłamaniowe, plisy, żaluzje i wiele innych. Produkcja w Szczecinku = najniższe ceny,..


LEGALIZACJA TACHOGRAFY CYFROWE

LEGALIZACJA TACHOGRAFY CYFROWE


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


Firma Elda-Eltra

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


Schneider-Electric zatrudni w

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


SERWIS OKIEN PCV -okres

SERWIS OKIEN PCV -regulacja okien -naprawa okuć -wymiana uszczelek -wymiana szyb -likwidacja przedmuchów -wymiana klamek


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Dofinansuję przedsięwzięcie

Szukam osoby, która ma pomysł na biznes lub już go prowadzi i potrzebuje dokapitalizowania. Tylko poważne oferty.


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Pranie

Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


Schneider-Electric zatrudni

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"