:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Będą jeździli po całej Europie. Klasa kierowca-mechanik otwarta, symulator tira już czynny

Temat Szczecinecki 10/10/2018 13:20

W środę (10.10) w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Koszalińskiej miejsce miało uroczyste otwarcie Pracowni “Europejski kierowca”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele firmy Silva, Kronospan i Grupy Cargo oraz starosta Krzysztof Lis i uczniowie szkoły.

Zaproszonych gości i uczniów klasy o kierunku kierowca-mechanik kategorii C+E przywitała dyrektor placówki Anna Wisłocka-Bogdanowicz.

- To już kolejne wydarzenie, które w tym roku szkolnym mamy zaszczyt prowadzić. Dziękuję wszystkim, którzy do tego się przyczynili. Mamy pełną klasę i tak naprawdę musieliśmy ograniczyć nabór do tej klasy. To w szkołach technicznych dawno się nie zdarzało, że musieliśmy ograniczyć nabór - powiedziała dyrektor.

- Jest wiele firm, które potrzebują osób z takim przygotowaniem zawodowym. Polska jest dzisiaj na tym rynku transportowym numerem jeden jeśli chodzi o transport w europie. To, co dzisiaj państwu i młodzieży przygotowaliśmy, jest kapitalną odpowiedzią na to, że kształcenie zawodowe wraca do ogromnego zainteresowania - powiedział starosta Krzysztof Lis.

Dzięki temu przedsięwzięciu, w nowej klasie znalazło się 29 uczniów. Z powodu dużego zainteresowania, wybrani zostali oni na podstawie wyników nauki, czyli ocen osiągniętych w gimnazjum.

Sam projekt kosztował 2 mln 247 tys. złotych. 1 mln 910 tys. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, 337 tysięcy wygospodarował na to przedsięwzięcie samorząd powiatowy.

Za 119 tysięcy kupiony został pierwszy w powiecie samochód elektryczny, dostawczy opel kosztował 98 tysięcy zł, a do 20 października do ZST trafić ma jeszcze dodatkowo samochód ciężarowy marki MAN z przyczepą (308 tysięcy). 246 tysięcy złotych kosztowała modernizacja i przygotowanie samej pracowni.

Największą i najważniejszą inwestycją był zakup symulator jazdy samochodu ciężarowego, który kosztował prawie 900 tysięcy. Jest to symulator sześciostopniowy, może symulować każde zaprogramowane warunki. Zespół Szkół Technicznych jest pierwszą techniczną szkołą publiczną w całym kraju, która ma taki pojazd.

Co ciekawe - będą mogli z niego korzystać nie tylko uczniowie. Symulator ma także pomóc w tym, aby bardziej profesjonalnie wykonywać zawód kierowcy w różnych warunkach (np. pęknięcie opony w trakcie jazdy, warunki atmosferyczne, sprawdzenie czy jazda odbywa się w sposób ekonomiczny). Firmy, które wyrażą wolę, będą mogły w taki właśnie sposób dokształcać swoich kierowców i uzupełniać ich kwalifikacje oraz sprawdzić, na ile są aktywni.

Patronat nad klasą objęła firma Silva - jedna ze spółek Kronospan Polska. - Przyznam szczerze, że dwa lata temu, kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy, to wszyscy chyba nie wierzyliśmy, że to się może udać, a jak dziś widzimy - udało się i jeszcze z jakim rozmachem. Dziś młodzież może korzystać ze sprzętu i pomocy naukowych światowej klasy. Dzięki symulatorowi możecie zdobyć pewne doświadczenie, które będzie procentowało w przyszłości - powiedział Jacek Domaracki, członek zarządu firmy.

Wszyscy uczniowie klasy kierowca-mechanik otrzymali niespodzianki od firmy Silva w postaci między innymi tabletów marki Lenovo. 

Następnym elementem środowych uroczystości było przecięcie wstęgi i prezentacja symulatora jazdy samochodem ciężarowym i zwiedzanie pracowni środków transportu publicznego.

Symulator jest zbudowany na platformie hydrauliczno-elektrycznej. Kabina pochodzi od samochodu Mercedes i jest w środku w pełni wyposażona. Z tyłu przykryte są rzutniki, z które wyświetlają obraz na szybach. Na stanowisku instruktora, na sześciu monitorach, widoczne jest wszystko, co robi kierowca - widoczny jest podgląd z kamery w środku kabiny, widok z przedniej szyby, z obu lusterek, a także trasę poruszania się pojazdu. Co ciekawe - na bieżąco można dodawać bądź usuwać różne elementy z trasy (roboty drogowe, przeszkody). Na ekranach widać również prędkość, z jaką porusza się kierowca.

Do pracy przy symulatorze przeszkolonych zostało dwóch instruktorów: Grzegorz Kilian i Piotr Kochański.

W pracowni środków transportu drogowego, uczniowie mogą korzystać z systemu magistrali CAN Bus w układzie komfortu, systemu bezpieczeństwa biernego SRS, zestawu czujników elektronicznych pojazdu, układu hamulcowego, systemu regulacji siły hamowania ABS/ASR i systemu klimatyzacji typu “Climatronic”.

W czwartek (11.10), także w Zespole Szkół Technicznych, odbędzie się uroczyste ślubowanie drugiej patronackiej klasy Kronospanu - technik technologii drewna. Uczniowie także otrzymają tablety.

W porozumieniu, zawartym pomiędzy firmą Kronospan i Starostwem Powiatu Szczecineckiego obie strony zobowiązały się do promocji kształcenia w zawodzie technik technologii drewna w Zespole Szkół Technicznych, ufundowania stypendium dla uczniów, objęcia opieką patronacką Zespołu Szkół Technicznych oraz doposażenia szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Utworzenie wspomnianego kierunku było możliwe dzięki współpracy Kronospanu i Starostwa Powiatu Szczecineckiego oraz dzięki realizowanemu przez powiat projektowi pn. "Dostosowanie oraz wyposażenie sal dydaktycznych w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku w celu uruchomienia nowego kierunku kształcenia kierowca mechanik – europejski kierowca”. Na obu kierunkach w ZST kształci się obecnie 160 przyszłych techników technologii drewna oraz kierowców mechaników. Na absolwentów czeka praca zarówno w Kronospanie, Silvie, jak i wielu innych firmach branży drzewnej, meblarskiej czy transportowej.

 

Patryk Witczuk

 

artykuł powstał
we współpracy z firmą Kronospan
Reklama

zst szczecinek europejski kierowca symulator jazdy - komentarze opinie

 • gość 2018-10-10 18:24:29

  Po takiej szkole można się spodziewać wysokiej klasy fachowców. Kosmos

 • gość 2018-10-10 19:53:21

  Na miły Bóg! Wszakże to samo- TO SAMO- T O S A M O - można uzyskać na trzymiesięcznym kursie na prawo jazdy! Czy naprawdę absolwent szczecineckiej szkoły będzie lepiej jeździł po Europie niż jego kolega z Pcimia Dolnego? A co z trasami po Ameryce, Afryce i Australii? Może trzeba by otworzyć też klasę "kierowca australijski" z uprawnieniami na Cypr i Maltę? Nowa pani dyrektorka akceptuje pomysły chorych wizjonerów? Otwórzmy też klasę wózka inwalidzkiego, widłowego, hulajnogi i wrotek! Chore to...

 • Przemo - niezalogowany 2018-10-10 20:53:12

  Ciekawe po jakim czasie Jacek powie że ci kierowcy to lenie i złodzieje . Nie pozdrawiam

 • gość 2018-10-11 07:53:26

  Kierowca z takimi samymi uprawnieniami jak po kursie-tyle lat straconego czasu młodych ludzi.Czy przypadkiem w Silvie nie ma komu pracować?

 • Miszczu - niezalogowany 2018-10-11 08:49:48

  Proponuje zwłaszcza obie spółki...niewolników nigdy dość.

 • gość 2018-10-11 08:55:45

  Jak tam studniówka w tym roku, pewnie pani dyrektor poloneza prowadziła? Co nie było? To pewnie dlatego tak kiepsko z maturami było.

 • miszczu - niezalogowany 2018-10-11 09:09:43

  Tak Ukraince już jeżdżą a niewolników brakuje w obu spółkach
  Zachęcają jak mogą..zwłaszcza socjal obfity...piwo z nalewaka.

 • gość 2018-10-11 12:20:07

  ula la odtąbili kolejny sukces - ja bym się tego nauczył w miesiąc, ale co tam..
  Teraz pewnie będą budowąć replikę szczytu K2 w skali 1:1. Tu będzie łatwiej zdobyć go zimą bo pierwowzór owiewają zimne wiatry na północy. A może by tak wpierw już sfinansować wizjonerom zimową wycieczkę na tę górę? DADZĄ RADĘ! :D

 • gość 2018-10-15 22:04:06

  Biedne chłopaki podpiszą pewnie jakąś "lojalke" za prawko i będą to odpracowywać kilka lat oczywiście w silvie! mydlenie oczu młodzieży i czytelnikom! Ps. ciekawe z jakiego powodu brakuje kierowców w silvie? pewnie z tej dobroci miodem i winem płynącej

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"