:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Będą jeździli po całej Europie. Klasa kierowca-mechanik otwarta, symulator tira już czynny

10/10/2018 13:20

W środę (10.10) w Zespole Szkół Technicznych przy ulicy Koszalińskiej miejsce miało uroczyste otwarcie Pracowni “Europejski kierowca”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele firmy Silva, Kronospan i Grupy Cargo oraz starosta Krzysztof Lis i uczniowie szkoły.

Zaproszonych gości i uczniów klasy o kierunku kierowca-mechanik kategorii C+E przywitała dyrektor placówki Anna Wisłocka-Bogdanowicz.

- To już kolejne wydarzenie, które w tym roku szkolnym mamy zaszczyt prowadzić. Dziękuję wszystkim, którzy do tego się przyczynili. Mamy pełną klasę i tak naprawdę musieliśmy ograniczyć nabór do tej klasy. To w szkołach technicznych dawno się nie zdarzało, że musieliśmy ograniczyć nabór - powiedziała dyrektor.

- Jest wiele firm, które potrzebują osób z takim przygotowaniem zawodowym. Polska jest dzisiaj na tym rynku transportowym numerem jeden jeśli chodzi o transport w europie. To, co dzisiaj państwu i młodzieży przygotowaliśmy, jest kapitalną odpowiedzią na to, że kształcenie zawodowe wraca do ogromnego zainteresowania - powiedział starosta Krzysztof Lis.

Dzięki temu przedsięwzięciu, w nowej klasie znalazło się 29 uczniów. Z powodu dużego zainteresowania, wybrani zostali oni na podstawie wyników nauki, czyli ocen osiągniętych w gimnazjum.

Sam projekt kosztował 2 mln 247 tys. złotych. 1 mln 910 tys. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, 337 tysięcy wygospodarował na to przedsięwzięcie samorząd powiatowy.

Za 119 tysięcy kupiony został pierwszy w powiecie samochód elektryczny, dostawczy opel kosztował 98 tysięcy zł, a do 20 października do ZST trafić ma jeszcze dodatkowo samochód ciężarowy marki MAN z przyczepą (308 tysięcy). 246 tysięcy złotych kosztowała modernizacja i przygotowanie samej pracowni.

Największą i najważniejszą inwestycją był zakup symulator jazdy samochodu ciężarowego, który kosztował prawie 900 tysięcy. Jest to symulator sześciostopniowy, może symulować każde zaprogramowane warunki. Zespół Szkół Technicznych jest pierwszą techniczną szkołą publiczną w całym kraju, która ma taki pojazd.

Co ciekawe - będą mogli z niego korzystać nie tylko uczniowie. Symulator ma także pomóc w tym, aby bardziej profesjonalnie wykonywać zawód kierowcy w różnych warunkach (np. pęknięcie opony w trakcie jazdy, warunki atmosferyczne, sprawdzenie czy jazda odbywa się w sposób ekonomiczny). Firmy, które wyrażą wolę, będą mogły w taki właśnie sposób dokształcać swoich kierowców i uzupełniać ich kwalifikacje oraz sprawdzić, na ile są aktywni.

Patronat nad klasą objęła firma Silva - jedna ze spółek Kronospan Polska. - Przyznam szczerze, że dwa lata temu, kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy, to wszyscy chyba nie wierzyliśmy, że to się może udać, a jak dziś widzimy - udało się i jeszcze z jakim rozmachem. Dziś młodzież może korzystać ze sprzętu i pomocy naukowych światowej klasy. Dzięki symulatorowi możecie zdobyć pewne doświadczenie, które będzie procentowało w przyszłości - powiedział Jacek Domaracki, członek zarządu firmy.

Wszyscy uczniowie klasy kierowca-mechanik otrzymali niespodzianki od firmy Silva w postaci między innymi tabletów marki Lenovo. 

Następnym elementem środowych uroczystości było przecięcie wstęgi i prezentacja symulatora jazdy samochodem ciężarowym i zwiedzanie pracowni środków transportu publicznego.

Symulator jest zbudowany na platformie hydrauliczno-elektrycznej. Kabina pochodzi od samochodu Mercedes i jest w środku w pełni wyposażona. Z tyłu przykryte są rzutniki, z które wyświetlają obraz na szybach. Na stanowisku instruktora, na sześciu monitorach, widoczne jest wszystko, co robi kierowca - widoczny jest podgląd z kamery w środku kabiny, widok z przedniej szyby, z obu lusterek, a także trasę poruszania się pojazdu. Co ciekawe - na bieżąco można dodawać bądź usuwać różne elementy z trasy (roboty drogowe, przeszkody). Na ekranach widać również prędkość, z jaką porusza się kierowca.

Do pracy przy symulatorze przeszkolonych zostało dwóch instruktorów: Grzegorz Kilian i Piotr Kochański.

W pracowni środków transportu drogowego, uczniowie mogą korzystać z systemu magistrali CAN Bus w układzie komfortu, systemu bezpieczeństwa biernego SRS, zestawu czujników elektronicznych pojazdu, układu hamulcowego, systemu regulacji siły hamowania ABS/ASR i systemu klimatyzacji typu “Climatronic”.

W czwartek (11.10), także w Zespole Szkół Technicznych, odbędzie się uroczyste ślubowanie drugiej patronackiej klasy Kronospanu - technik technologii drewna. Uczniowie także otrzymają tablety.

W porozumieniu, zawartym pomiędzy firmą Kronospan i Starostwem Powiatu Szczecineckiego obie strony zobowiązały się do promocji kształcenia w zawodzie technik technologii drewna w Zespole Szkół Technicznych, ufundowania stypendium dla uczniów, objęcia opieką patronacką Zespołu Szkół Technicznych oraz doposażenia szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Utworzenie wspomnianego kierunku było możliwe dzięki współpracy Kronospanu i Starostwa Powiatu Szczecineckiego oraz dzięki realizowanemu przez powiat projektowi pn. "Dostosowanie oraz wyposażenie sal dydaktycznych w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku w celu uruchomienia nowego kierunku kształcenia kierowca mechanik – europejski kierowca”. Na obu kierunkach w ZST kształci się obecnie 160 przyszłych techników technologii drewna oraz kierowców mechaników. Na absolwentów czeka praca zarówno w Kronospanie, Silvie, jak i wielu innych firmach branży drzewnej, meblarskiej czy transportowej.

 

Patryk Witczuk

 

artykuł powstał
we współpracy z firmą Kronospan
Reklama

zst szczecinek europejski kierowca symulator jazdy - komentarze opinie

 • gość 2018-10-10 18:24:29

  Po takiej szkole można się spodziewać wysokiej klasy fachowców. Kosmos

 • gość 2018-10-10 19:53:21

  Na miły Bóg! Wszakże to samo- TO SAMO- T O S A M O - można uzyskać na trzymiesięcznym kursie na prawo jazdy! Czy naprawdę absolwent szczecineckiej szkoły będzie lepiej jeździł po Europie niż jego kolega z Pcimia Dolnego? A co z trasami po Ameryce, Afryce i Australii? Może trzeba by otworzyć też klasę "kierowca australijski" z uprawnieniami na Cypr i Maltę? Nowa pani dyrektorka akceptuje pomysły chorych wizjonerów? Otwórzmy też klasę wózka inwalidzkiego, widłowego, hulajnogi i wrotek! Chore to...

 • Przemo - niezalogowany 2018-10-10 20:53:12

  Ciekawe po jakim czasie Jacek powie że ci kierowcy to lenie i złodzieje . Nie pozdrawiam

 • gość 2018-10-11 07:53:26

  Kierowca z takimi samymi uprawnieniami jak po kursie-tyle lat straconego czasu młodych ludzi.Czy przypadkiem w Silvie nie ma komu pracować?

 • Miszczu - niezalogowany 2018-10-11 08:49:48

  Proponuje zwłaszcza obie spółki...niewolników nigdy dość.

 • gość 2018-10-11 08:55:45

  Jak tam studniówka w tym roku, pewnie pani dyrektor poloneza prowadziła? Co nie było? To pewnie dlatego tak kiepsko z maturami było.

 • miszczu - niezalogowany 2018-10-11 09:09:43

  Tak Ukraince już jeżdżą a niewolników brakuje w obu spółkach Zachęcają jak mogą..zwłaszcza socjal obfity...piwo z nalewaka.

 • gość 2018-10-11 12:20:07

  ula la odtąbili kolejny sukces - ja bym się tego nauczył w miesiąc, ale co tam.. Teraz pewnie będą budowąć replikę szczytu K2 w skali 1:1. Tu będzie łatwiej zdobyć go zimą bo pierwowzór owiewają zimne wiatry na północy. A może by tak wpierw już sfinansować wizjonerom zimową wycieczkę na tę górę? DADZĄ RADĘ! :D

 • gość 2018-10-15 22:04:06

  Biedne chłopaki podpiszą pewnie jakąś "lojalke" za prawko i będą to odpracowywać kilka lat oczywiście w silvie! mydlenie oczu młodzieży i czytelnikom! Ps. ciekawe z jakiego powodu brakuje kierowców w silvie? pewnie z tej dobroci miodem i winem płynącej

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"