:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Będzie pomalowane słowem po raz osiemnasty

temat.net: archiwum, Będzie pomalowane słowem osiemnasty - zdjęcie, fotografia

Bez tego konkursu trudno sobie wyobrazić kalendarz kulturalnych wydarzeń Szczecinka. Już od 18 lat inspiruje wszystkich początkujących, i nie tylko, poetów do podejmowania nowych literackich przeżyć i do poszukiwania intrygujących środków wyrazu, zachęcających czytelników do podjęcia trudów i radości interpretowania poezji. Mowa oczywiście o Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Malowanie Słowem”. 

Przypomnijmy. Inicjatorką i główną organizatorką konkursu jest prowadząca szczecinecki Klub Literacki OPAL - Krystyna Mazur. Z czasem wydarzenie to zyskało uznanie twórców oraz miłośników poezji nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Od 2012 roku konkurs ma swojego patrona. Został nim nieco zapomniany już Mieczysław Czychowski, poeta, malarz, rysownik i rzeźbiarz. Co roku jurorzy, którymi są uznani i cenieni poeci oraz krytycy literaccy, muszą poddać ocenie setki nadesłanych zestawów prac. Również i tym razem nie mogło być inaczej.

Termin nadsyłania utworów poetyckich na XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Malowanie słowem" im. Mieczysława Czychowskiego upłynął 30 sierpnia. Ilość wierszy ponownie okazała się rekordowa. – Chęć udziału w konkursie po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania – mówi „Tematowi” Krystyna Mazur, organizator konkursu. – Odzew ze strony autorów był ogromny. W sumie nadesłano 480 zestawów z utworami. To absolutny rekord. Z tego, co mi wiadomo, organizatorzy innych konkursów poetyckich nie mogą się pochwalić aż tak dużym zainteresowaniem uczestników.

Tegoroczną nowością w regulaminie konkursu było wprowadzenie dodatkowej, nowej kategorii. – W tym roku autorzy mogli nadsyłać utwory w kategorii wiersze dla dzieci – zaznacza nasza rozmówczyni. – Tu odzew był równie duży: otrzymaliśmy 1935 utworów od 129 twórców. Pomysł na stworzenie nowej kategorii to nic innego, jak kontynuacja koncepcji, która narodziła się przy pracy nad niedawno wydanym tomikiem „Bajki leśnej polany”. Tomik ten przeznaczony był dla najmłodszych czytelników. Tworzenie poezji dla dzieci okazało się ciekawym wyzwaniem. Pomyśleliśmy więc, dlaczego by nie spróbować stworzyć całej serii takich wierszy. Naszą ideę poparł radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Adam Wyszomirski, który zdecydował się także ufundować nagrodę w nowej – „dziecięcej” kategorii. 

Jak podkreśliła Krystyna Mazur, ze względu na wyrównany wysoki poziom konkursu, w tym roku jury nie miało łatwego zadania. W skład konkursowego zespołu sędziowskiego weszli: Bohdan Zadura, znany poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, redaktor naczelny „Twórczości”; Andrzej Sosnowski, poeta, krytyk literacki, redaktor naczelny „Literatury na Świecie” oraz z ramienia organizatora – Krystyna Mazur. – Mogę jedynie wyjawić, że tym razem najważniejsze nagrody otrzymają poeci, tworzący za granicą. Wśród laureatów znajdą się bowiem mieszkańcy Nowego Jorku, Londynu czy Madrytu. O tym, kto konkretnie znalazł się w gronie wyróżnionych i nagrodzonych twórców, poinformujemy oczywiście podczas wielkiej finałowej gali, która odbędzie się 3 listopada o godzinie 17.00 w sali kina Wolność. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Stare Dobre Małżeństwo – dodaje nasza rozmówczyni. 

Święto poezji w Szczecinku tradycyjnie zakończy Turniej Jednego Wiersza, w którym utwory poetyckie oceniać będą zwycięzcy tegorocznego konkursu „Malowanie Słowem”. Turniej odbędzie się w zamku – w Piano Barze zaraz po gali finałowej. (zet)

Ilustracja: SAPiK

Będzie pomalowane słowem po raz osiemnasty komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com