:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C całkowite zachmurzenie

Behemoth wpadł na powiatową salę obrad. "Demokracja, aberracja i hucpa polityczna"

Czy organizacją kontrowersyjnego koncertu zespołu Behemoth powinna zajmować się Samorządowa Agencja Promocji i Kultury? Sprawa najgłośniejszego i zarazem najbardziej problematycznego w powojennej historii miasta wydarzenia kulturalnego wróciła. Tym razem – na sesji Rady Powiatu.

Radni Razem dla Szczecinka wręczyli dyrektorowi SAPiK-u protest. A po chwili rozpętała się burza.

Radni protestują

Jak podkreślił odczytujący treść protestu Tomasz Wójcik, wspomniany zespół godzi w symbole religijne, narodowe, a także nawołuje do przemocy i nienawiści wobec chrześcijan. Z tego względu nie powinien być, zdaniem Klubu RdS, finansowany ze środków publicznych.

Kamil Klimek, dyrektor SAPiK, odnosząc się do oświadczenia radnych, chwilę po tym zaznaczył, że koncert nie będzie finansowany z pieniędzy publicznych, tylko z wpływów ze sprzedaży biletów. Zaakcentował też, że to wydarzenie w żaden sposób nie naruszy budżetu powiatu szczecineckiego.

Publiczne pieniądze i sporny pluralizm

Myliłby się jednak ten, kto chciałby przypuszczać, że to już koniec dyskusji na temat koncertu Behemotha w Szczecinku. Głos zabrała radna Joanna Pawłowicz: - Panie dyrektorze, my bardzo wysoko oceniamy pana działalność – zwróciła się do Kamila Klimka. – Niemniej jednak państwa propozycja jest na tyle bulwersująca, że się z nią nie zgadzamy. To, że koncert nie będzie finansowany przez SAPiK, nie załatwia sprawy. SAPiK to agenda finansowana z pieniędzy miasta, a wspomagana z budżetu starostwa. Są to pieniądze publiczne. Gdyby to ktoś inny organizował, może aż tak byśmy nie protestowali. Wiemy, że są różne gusta.

- Chodzi o to, że podczas tego koncertu są bezczeszczone symbole religijne i deptane wartości chrześcijańskie – dodała radna. – Jestem ciekawa, czy lider zespołu z równą bezkarnością deptałby symbole innych religii? Jesteśmy tolerancyjni, ale czasem warto powiedzieć – nie. Nie przypominam sobie w historii miasta imprezy, która wzbudzałaby aż tak dużo negatywnych emocji.

- Państwo kompletnie nie rozumiecie, czym jest pluralizm – oponował Jakub Hardie-Douglas, który wstawił się za dyrektorem SAPiK-u. – Chcecie, by wszystko było robione na modłę ustroju katolicko-ortodoksyjnego. Pamiętajcie o tym, że jesteście emanacją części społeczeństwa.

- Są być może ludzie, którzy tego typu oferty łakną – kontynuował radny. – W mówicie w imieniu części społeczeństwa, nie całego. Są jednak tacy ludzie, którzy oczekują ode mnie i od nieco bardziej liberalnych obyczajowo radnych, że będą mówić, nie, halo, tu wasza jurysdykcja nie sięga. Panie dyrektorze, proszę pamiętać, że musi pan przygotować ofertę dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla tych zachowawczych, jeśli chodzi o gusta muzyczne.

Demokracja, aberracja i hucpa polityczna

- Tolerancja nie może funkcjonować tylko w jedną stronę – zauważył Tomasz Wójcik. – Przytoczę fragment piosenki pana Adama Darskiego – tu nastąpiła krótka wymiana zdań z Jakubem Hardie-Douglasem, po której Tomasz Wójcik zacytował jeden z utworów. – Dziś czas, by sięgnąć po głowę tego powolnego, który taki zgarbiony i niedołężny siedzi na tronie Watykanu… To tekst, który powstał w roku 2000 i wtedy na tronie Watykanu zasiadał św. Jan Paweł II. To autorytet wszystkich Polaków. Przypomnę też panu radnemu Hardie-Douglasowi, że gdy sładał tu rotę przysięgi, to zakończył ją słowami: Tak mi dopomóż Bóg.

- Nie robią na mnie wrażenia te cytaty – odparł Jakub Hardie-Douglas.

– Tam są jeszcze gorsze rzeczy. Problematyczne. Ale nie o to chodzi. Chodzi o to, aby ludziom takie wątpliwe artystycznie przyjemności zapewnić. Ja też na ten koncert nie pójdę, chyba żebym włożył sobie korki w uszy, ale twardo będę bronił prawa ludzi, którzy uważają, że dla nich taki koncert jest wartością demokratyczną. Wy chcecie cenzurować sztukę. Darski i Behemoth powinien być traktowany w kategorii aberracji artystycznej, a państwo z tego zrobiliście hucpę polityczną.

Jedyne zastrzeżenie

Przepychanka słowna trwałaby pewnie jeszcze długo, gdyby nie interwencja przewodniczącej rady, która poprosiła radnych, by zakończyli dyskusję, ponieważ „do niczego ona nie doprowadzi”. Ostatnia zabrała głos przedstawicielka RdS.

- Nie interesuje mnie ten koncert, ale fakt, że organizuje go Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, która jest finansowana przez miasto i powiat – powiedziała na koniec Joanna Pawłowicz. – To, czy ktoś inny będzie ten koncert organizował, to mnie naprawdę nie interesuje. Jeśli ktoś na niego pójdzie, to niech sobie idzie. I to jest moje zastrzeżenie. Agencja Promocji i Kultury – i to wszystko.


behemoth, szczecinek, koncert, rada powiatu, sapik, koncert - komentarze opinie

 • gość 2017-05-19 09:02:27

  W Tekście Behemota możemy znaleźć słowa: "Odrzucam wszelki ład, wszelką ideę Nie ufam żadnej abstrakcji, doktrynie Nie wierzę ani w Boga, ani w Rozum! Dość już tych Bogów! Dajcie mi człowieka! Niech będzie, jak ja, mętny, niedojrzały Nieukończony, ciemny i niejasny Abym z nim tańczył! Bawił się z nim! Z nim walczył Przed nim udawał! Do niego się wdzięczył! I jego gwałcił, w nim się kochał, na nim Stwarzał się wciąż na nowo, nim rósł i tak rosnąc Sam sobie dawał ślub w kościele ludzkim" Te słowa napisał pan Witold Gombrowicz uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej. "(Specyfiką twórczości Gombrowicza jest umiejętność widzenia człowieka w jego psychologicznym uwikłaniu w innych ludzi i spuściznę kultury, swoiste poczucie absurdu i obrazoburstwo dotykające przyjmowanych przez społeczeństwo tradycyjnych wartości)"- Wikipedia i chyba raczej ten pan aż takiego szumu nie robił.

 • pan misio - niezalogowany 2017-05-19 09:28:27

  A to znasz? Lordzie aniołów, Kurwo zbawienia, podrzyj niebo, jak rozkładasz nogi, rzygnij na moją głowę, wszelkie nieszczęścia i obelgi znane ludzkości. Albo: Zdrowaś Maryjo, hańby pełna, Pan cudzołożył z tobą, przeklętaś ty między ludźmi I opętana

 • gość 2017-05-19 10:29:34

  Ten pseudo zespół nie daje koncertów nigdzie w Polsce bo nikt ich nie trawi. Nikt prócz pewnej "rodziny na swoim" która próbuje narzucać społeczeństwu swoją ideologie na siłę. Wkrótce przyjdzie czas wyborów, to wolny kraj.

 • gość 2017-05-19 10:44:24

  Mówią o ateizmie, a to dzieci światowida chcą chrześcijan zniszczyć. Na czeresiece takie wypasione pałacyki, przyjmijcie kilku uchodźców, przecież was stać, dajcie przykład miłosierdzia. Ludzie przed wojną z syrii uciekają. Jurko sokole daj przykład.

 • gość 2017-05-19 10:46:26

  Jakie "myto" zapłaci Behemot? Obowiązującą stawkę, czy dla dla gwiazd jest inna?

 • Andrzej Adamski 2017-05-19 13:57:42

  Wolność przekraczania granic jest siłą napędową postępu dla otwartych na wiedzę i doznania zmysłowe umysłów. To zjawisko jest cyklem otwartym wpisanym w rytm od początku istnienia człowieka aż do czasów współczesnych i nie ma siły , która powstrzymała by ten naturalny rytm. Są przestrzenie a w nich zjawiska , które istnieją w paraleli niezauważalnej na co dzień przez ludzi żyjących w płaskich ubogich zero jedynkach. Wprowadzanie zakazów ma działania odnoszące odwrotny skutek do oczekiwanego albowiem utrudnia dostęp do twórczych sporów , które stanowią grunt do porozumienia i tolerancji inności. Nie da się wprowadzić zasad , które akceptowane są prawnie i obyczajowo i np zezwalają na jedzenia grochu z kapustą a za nie moralne wprowadzają ostre zakazy puszczania bąków. Andrzej Adamski

 • gość 2017-05-19 17:23:35

  Jak sobie przypominam lata młodości to pamiętam Pana Wójcika jak latał w zielonym fleku i udawał że jest skinem. Ścigał nas punków i był chłopcem na posyłki niejakiego "Bolka" i "Olafa". Olaf postać bardzo znana w środowisku skinów, założyciel kapeli Honor był wielkim idolem Pana Wójcika. O czym śpiewa ten zespół i jakie wartości uznaje każdy może sobie sprawdzić w necie.Wtedy jakoś to nie przeszkadzało to Panu Wójcikowi a teraz ma wielkie pretensje do Behemotha i treści jakie przekazuje..... Panie Wójcik młodość ma swoje prawa i tyle, nikt dorosły nie traktuje tej kapeli poważnie. Daj Pan młodzieży słuchać czego chcę tak jak Pan to robił i nie bądź Pan taki święto....liwy:)

 • gość 2017-05-19 19:09:10

  Szanowny Panie, chciałbym odnieść się do przekłamań i półprawd, które znajdują się w Pana poście. Sam fakt noszenia zielonej kurtki nie czyni jeszcze z nikogo członka takiej czy innej subkultury młodzieżowej. Owszem zawsze były mi bliskie poglądy narodowo- konserwatywne, z czego byłem, jestem i będę dumny. Następne kłamstwo, którego się Pan dopuścił polega na insynuacji jakobym przynależał do konkretnej subkultury wyznającej skrajnie prawicowe poglądy. Muszę jednak Pana rozczarować, jedyną organizacją młodzieżową do której kiedyś należałem była ,,Młodzież Wszechpolska" która odwołuje się do spuścizny Romana Dmowskiego jednego z trzech ojców założycieli odrodzonej po 123 latach zaborów Rzeczypospolitej. Jeżeli chodzi zaś o mój gust muzyczny z przed lat to słuchałem różnej muzyki, od klasyki po hard rocka. A jeżeli chodzi o zespół Honor, to wydaje mi się że Pana wiedza w tym temacie jest o wiele szersza od mojej. Napisał Pan również, że ,,ścigałem was punków". Przyznaje jako młody człowiek nie przepadałem za tą subkulturą, ale od razu żeby ścigać. Myślę, że przemawiają przez Pana fobie z którymi trudno jest Panu sobie poradzić. No cóż trudno. Proszę również o to aby stanął Pan do dyskusji z otwartą przyłbicą, no chyba że boi się Pan konsekwencji cywilno-prawnych. Z wyrazami szacunku Tomasz Wójcik

 • Gość - niezalogowany 2017-05-19 20:03:14

  Ależ ten wzrok syna tatusia w sensie Jakubka tęskni za rozumem.Masakra.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-19 20:06:31

  Panie Wójcik, Ja również pamietam pana udającego skina, mało tego miałem i mam wielu znajomych z tamtych lat z tego grona, wiec jeśli ma pan dalej zamiar udawać ze takiego epizodu w w pana życiu nie było, to podejmę się zorganizowania spotkania kilku osób z tamtego grona. I ciekawe czy wyprze się pan znajomosci ludziom prosto w twarz

 • Gość - niezalogowany 2017-05-19 20:46:29

  Z całym szacunkiem, ale ja w tej kwestii wyraziłem swoje stanowisko, mając odwagę cywilną się pod nim podpisać. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu Tomasz Wójcik

 • Gość - niezalogowany 2017-05-19 20:55:39

  Douglasek Junior, jak zawsze dużo słów bez ładu i składu.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-19 20:59:27

  Juniorek jakiś taki pobudzony, czyżby zbieranie "myta" nie poszło w tym tygodniu zbyt dobrze.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-19 21:44:09

  Panie Wójcik pana stanowisko bardzo odbiega od faktów, ale jakoś mnie to nie dziwi.... mam zasady wiec powiem to panu w twarz przy najbliższej okazji jak się spotkamy

 • gość 2017-05-20 00:19:32

  Jak nie cierpię delfinka tak tym razem jestem za nim. Zapomniał Wójcik jak skinem był. Żeby jeszcze skinem był to pół biedy, przydupasem ich był i na ich posyłki. Pamiętam koncert Armii i jego występy.

 • [email protected] - niezalogowany 2017-05-20 09:36:16

  Widzę,że dla Wójcika i jemu przyklaskujących BEHEMOTH jest fobią z którą nie mogą sobie poradzić.Każdy wierzy w to co chce...

 • gość 2017-05-20 09:36:32

  Prawda jest taka, że połowa dzisiejszych polityków Lewicy czy Liberałów była kiedyś pankami, anarchistami czy członkami antify, a połowa polityków prawicy skinami, narodowcami, lub innymi -ami. Tak to jest, że jak człowiek dojrzewa to i poglądy ewoluują . Ja osobiście pamiętam jak dzisiejszy wiceburmistrz Pan Rak w skórze i glanach chodził.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 09:39:29

  Nikt w rozmowie nie wspomniał o muzyce Behemotha. O warstwie harmonicznej, o odejściu od systemu dur-moll, o dynamiźmie rytmiczno-agogicznym, o wirtuozerii instrumentalnej itd. Czyżby nikt nie znał muzyki a tylko jej warstwę tekstową? ...

 • gość 2017-05-20 09:46:37

  Zajmują się pierdołami jaką jest koncert. Może zajęli by się trucicielem Kronospanem. To co działo się w mieście w czwartek i piątek to tragedia. Ta cała ochrona środowiska musi być przekupiona. Nie ma innego wytłumaczenia na to że nie zatrzymali im fabryki.

 • gość 2017-05-20 09:48:35

  Przychodzi młody człowiek do szczecineckiego przedsiębiorcy i proponuje mu swoje usługi. Przedsiębiorca po zapoznaniu się z ofertą mówi: proszę pana te ceny są z kosmosu. Na to młody człowiek mówi: Szanowny panie w tą usługę wliczona jest dodatkowa opłata. Jakaż to opłata pyta się przedsiębiorca, przecież podatki płacę regularnie. Na to młody człowiek mówi: A wie Pan kim ja jestem? Osobą, która może Panu wiele ułatwić albo wiele utrudnić. Na to przedsiębiorca: Spie.....aj Dziadu !!! A teraz quiz: Kim był ten młody człowiek? a delfinem b synem papy c Jakubem

 • PUNK - niezalogowany 2017-05-20 09:49:05

  Ale to nie jest koncert behemotha tylko występ jako jeden z zespołów na Materia Fest więc po co się pienicie z tym sapikiem?Ale podymić zawsze warto jak to u skinów.Bojowi w grupie,a w pojedynkę bokami chodzili.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 13:38:17

  Rak to w glanach i skórze nigdy nie chodził, to nie tem klimat.

 • Władysław Urbański 2017-05-20 14:03:01

  Pracownicy SAPIK u nie pobierają wynagrodzenia za przygotowanie koncertu??

 • Władysław Urbański 2017-05-20 14:04:42

  Cały ten BEHEMOTH niczym się nie różni poziomem kultury od naszej lokalnej koalicji rzadzącej.Na szczęście już niedługo

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 15:01:42

  Napiszcie, czy to prawda, ze pod koniec lat 90-tych Pape Douglasa kryminalni ze szpitala w kajdankach wyprowadzili ? Ojciec mi opowiadał że o jakieś dragi chodziło.

 • gość 2017-05-20 15:44:30

  Czyli jest bezsens......

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 17:22:18

  Wielki szacunek Radneg PiS Pana Tomasza Wójcik w imieniu własnym jak i najblizszynajbliższych dziękujemy za tak stanowcze i zdecydowane stanowisko sprzeciwu przeciwko szerzeniu ateizmu,satanizm jak i zboczem spod znaku LGBT-dewinatom politycznym należy się powtarzanie tego że jesteśmy ludźmi cywilizowanym i chrześcijanami! Wycieczki ad persona świadczą o" małości " Panie Tomku! Nikt Pani nie zarzucił ze był Pan członkiem ZSMP i nie służył Pan w ZOMO a to że baniak Pan cpunow i zboków to szacunek!

 • Christi miles - niezalogowany 2017-05-20 17:39:43

  Andrzej Adamski-filozoficzny bełkot i tyle-próba usprawiedliwienia szerzenia ateizmu jak publicznego bluznierstwa dostrzegam w Pańskim tekście próbę przemycenia tolerancji wszystkiego i wszystkim (Islam też? )Panu Wójcik ze swej strony wielkie podziękowania za głos rozsądku i opinia większości mieszkańców na zorganizowaną prowokację i publiczny policzek dla chrześcijan. Pan Burmistrz JHD w jednym z tekstów użył nazwy"wyznawcy" czyżby to już rozpoczęta forma krucjaty przeciwko chrześcijanom? No i wątek młodości Pana Radnego nie ma się nic do obecnego czasu ale może Ci "oburzeni" w czasach swojej młodości chodzili w czerwonych krwatach i nosili transparenty na 1-bo Maja???(mam kilka fajnych fotek które zapewne nie przyniosą dumy obecnej władzy miejskiej i powiatowej)

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 18:19:26

  Ok, a co z księdzem Stasiukiem on przecież nie był gówniarzem jak porzucił kaplanstwo zrobil dwójkę dzieci a potem zostawil żonę dla innej baby, zeby potem pochwalić się tym wszystkim na znienawidzonym przez wszystkich pisiorów TVN.

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 18:27:20

  Jak się tak przyjrzeć tym wszystkim święto...jebliwym to każdy ma jakiegoś trupa w szafie, nawet prawie śwęty Rybak. Prawda panie Pawle?

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 18:41:19

  Paweł Gęgała też ?

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 18:55:49

  No tak alert w rodzinie i atak personalny na ludzi z prawej strony-oj nieładnie !To przecież wskazywanie jakie ktoś kiedyś popełnił błędy do niczego nie prowadzi ale o wymianę obiektywnych opinii czytelników na "gorący temat " naszego miasta. Ja jestem przeciwko organizacji tego koncertu i to jest moje zdanie -szanuje zdania odmienne z zastrzeżeniem że proszę o choć próbę przekonania mnie do swoich racji!Szanujmy swoje przekonania i zdania w każdym temacie będzie to świadczyło o tym że nie "politykujemy" a rozmawiamy o rzeczach ważnych!

 • Christi miles - niezalogowany 2017-05-20 19:07:18

  Ateizacja postępuje i atakuje zdrowy organizm naszego społeczeństwa jak gangrena! Jak można być reprezentantem społeczeństwa- mieszkańców naszego miasta czy naszego powiatu nie krytykując pomysłu organizacji koncertu szatanistów ???Czy tym "wybrańcom" leży na sercu Los naszej rodzimej firmy PKS?co oprócz szukania pomysłów, zmian prezesów,nieralizowanych i niezraelizowanych programów (pomysłów) naprawczych jest zrobione???Czy dysponują wiedzą iż prawie połowa miejscowości wiejskich powiatu nie ma połączenia z urzędami gmin,miast i powiatu?

 • Gość - niezalogowany 2017-05-20 19:33:10

  Christi miles -PKS ma upaść! może jakiś kolega kolegi -"dobroczyńca "łaskawie weźmie za 1 zł i zabierze "ogromny kłopot i utrapienie " Staroście! Żyjesz w świecie życzeniowym i wyidealizowanym-radni większości pilnują swoich interesów i swoich najbliższych my tylko jesteśmy im potrzebni przy urnach wyborczych!A tak w ogóle to Ci oburzeni wywołaniem tematu koncertu to siedzą w pierwszych ławkach kościoła (min.Starosta,Pani przewodnicząca Dorota i inni-są fotki z uroczystości w Temacie) i widać to w niczym nie przeszkadza!

 • Andrzej Adamski 2017-05-20 19:41:59

  Do -"Christi miles" - Nadużywa Pan a może Pani pseudonimu , który jest nazwą organizacji prezentującej ideologie , których Twoja buta nie była by w stanie pojąć. Dla mnie jest to zwykłe nadużycie będące wyrazem słabości. Nałożenie Togi nie zrobi z Ciebie Sędziego, ani nałożenie Ornatu nie zrobi z Ciebie mądrego Księdza.

 • duduś - niezalogowany 2017-05-20 20:48:59

  Młody Jakubek to butny wieśniak.....powinien wstapić do Nowoczesnej. to już ten stan umysłu. Poziom rynsztoka lingwistycznego i kłamliwych postów powyżej sięga pudelka

 • gość 2017-05-20 20:56:23

  Andrzej Adamski-nie wie Pan co to za organizacja i nie ma Pan najmniejszego pojęcia o jej prezentowanej ideologii w jestem pewny nie zna Pan znaczenia słowa "Christi miles"-zabiera Pan głos na alercie? Pana merytoryczne komentowanie temat podniesionego na sesji Starostwa sprowadza się do naprawdę poziomu dla mnie nie przebytego a treść przysłowia(mądrości narodu) POZOSTAWIAM BEZ KOMENTARZA!

 • Pan pikus - niezalogowany 2017-05-20 20:59:40

  A twoja Jakubem już wie co tam na boku robisz? A Rak ma jeszcze ta niebieska linie ? Ludzie piszą bzdury jak w TVN a Wy im w to wierzycie...

 • gość 2017-05-20 21:53:30

  Módlmy się za niego, bo się chłopak zatracił. Zawsze jest szansa, że jeszcze wyjdzie na ludzi i nie będzie popełniał błędów rodzica.

 • Andrzej Adamski 2017-05-21 02:30:01

  Do Gościa "Christi miles" - skarży się trójkąt, że nie może pojąć kuli.

 • Andrzej Adamski 2017-05-21 03:11:22

  C.d. Do Gościa "Christi miles" - Certa bonum Certamen fidei. Nie pouczaj, a jak wierzysz to nauczaj!

 • Gość - niezalogowany 2017-05-21 07:49:31

  Burmistrz jest masonem? Miato z fisiem jedzie na proszkach. Tam jest dilerka

 • Paweł - niezalogowany 2017-05-21 17:40:30

  A ja nie jestem żadnym politykiem lecz zwykłym obywatelem i chcę by koncert się odbył a jeśli będzie jakaś petycja zwolenników koncertu to z chęcią się pod nią podpiszę ps.każdy człowiek ma prawo do swojej opinii lecz nie ma prawa zabraniać ludziom posiadania własnej

 • Gość - niezalogowany 2017-05-22 09:39:45

  Faktycznie potwierdzam wyglada to na lożę masonerii! A reszta to kto wie?zawartość szuflad dużo by wyjaśniła!

Dodajesz jako: Zaloguj się