:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C całkowite zachmurzenie

Bezdomnych też czeka zima

temat.net: archiwum, Bezdomnych czeka - zdjęcie, fotografia

Zima to wyjątkowo trudny okres dla wszystkich ludzi bezdomnych. Niskie temperatury powietrza, a często również znaczne opady śniegu zmuszą ich do poszukiwania schronienia przed mrozem. Zwykle osoby bezdomne wybierają na takie miejsca opuszczone altany na ogródkach działkowych czy pustostany. Pomoc, ciepły posiłek oraz dach nad głową mogą otrzymać również odwiedzając noclegownię dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Wiejskiej 4 lub dom dla bezdomnych „Zacisze” (ul. Wodociągowa 6a). Już za ok. dwa tygodnie rozpocznie się wspólna akcja pracowników MOPS-u oraz Straży Miejskiej, której celem jest niesienie wsparcia osobom bezdomnym oraz zachęcanie ich do odwiedzenia noclegowni i skorzystania z pomocy. 

- U nas tak naprawdę cały rok pomagamy osobom bezdomnym, nie tylko w okresie jesienno – zimowym, bo przecież ci ludzie egzystują na terenie naszego miasta również wiosną i latem. Cały czas jesteśmy przygotowani na przyjęcie pod nasz dach potrzebujących – mówi Elżbieta Dobrzańska, kierownik noclegowni, specjalista ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczecinku. – Cały czas funkcjonuje noclegownia dla bezdomnych mężczyzn, gdzie stacjonarnie może przebywać 16 osób, bo tyle mamy miejsc. Dodatkowe cztery miejsca znajdują się w pokoju przejściowym, a w razie konieczności istnieje możliwość rozłożenia dodatkowych materacy, aby zapewnić schronienie wszystkim potrzebującym. Osoby bezdomne znajdą pomoc również w „Zaciszu”. Tu również przez cały rok od poniedziałku do soboty wydawane są ciepłe posiłki.

Przy ul. Wodociągowej 6 działa punkt pomocy bezdomnym i potrzebującym. Osoby bezdomne maja możliwość skorzystania z obiektów sanitarnych - mogą się wykąpać, ogolić, wymienić brudną odzież, otrzymają też ręcznik czy mydło. Mieści się tu także punkt przedambulatoryjny, który zaopatrzy osobę potrzebującą w podstawowe leki, opatrzy ranę, itp. Obiekt jest czynny codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 11-15, jednak w przypadku dużych spadków temperatur powietrza, placówka może wydłużyć działalność. 

Oczywiście jednym z najważniejszych warunków pobytu we wspomnianych placówkach jest trzeźwość. Niestety nie wszyscy korzystają z oferowanej pomocy. 

- Na chwilę obecną w noclegowni przebywają tylko cztery osoby, a przecież osób bezdomnych  naszym mieście jest znacznie więcej – kontynuuje nasza rozmówczyni. – Szacuje się, że na terenie miasta przebywa od 60 do 70 takich osób. Z tym, że nie możemy powiedzieć, że pozostają one bez dachu nad głową, bo często mieszkają gdzieś „kątem” u znajomych. Ale ludzi faktycznie bezdomnych, którzy często przebywają właśnie na ogródkach działkowych czy w pustostanach jest ok. 20.  

Zwłaszcza w okresie zimowym osoby bezdomne potrzebują również ciepłej odzieży oraz obuwia. - Dlatego mam wielką prośbę do mieszkańców. Jeżeli ktoś ma w domu niepotrzebną już odzież, zamiast wyrzucać ja do śmieci, może przekazać ją nam i przynieść do punktu na ul. Wodociągowej, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 11 - 16. Potrzebna jest głównie odzież męska, ponieważ najczęściej osobami bezdomnymi są właśnie mężczyźni. Będziemy wdzięczni za wszelkie kurtki, swetry oraz buty, nawet jeżeli są to buty używane i ktoś już z nich nie korzysta, a mają zwyczajne ślady użytkowania bez żadnych dziur, to równie chętnie je przyjmiemy – dodaje Elżbieta Dobrzańska. (mg)

 

 


Bezdomnych też czeka zima komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com