:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C całkowite zachmurzenie

Biskup u św. Franciszka

„Pragniemy wyrazić wielką wdzięczność za te otwarte oczy i serce na bliźniego, szczególnie człowieka dotkniętego chorobą nowotworową, a w konsekwencji za pomoc w budowie hospicjum stacjonarnego imienia św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku przy ul. Bukowej 85.” Tej treści zaproszenia na uroczystą mszę św. w kościele pw. św. Franciszka otrzymali ci, którzy jeden procent ze swoich podatków przekazali na rzecz budowy hospicjum. Mszę odprawił w niedzielę (6.10) ordynariusz Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej ks. bp Edward Dajczak.

  Jego wizyta w tej parafii zbiegła się z odbywaną co pięć lat kanoniczną wizytacją każdej parafii.  Z tego też powodu przeniesiono nawet termin dorocznego odpustu parafialnego. Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu jest najmniejszą szczecinecką parafią, licząca ok. 1 tys. osób. Mimo, że najmniejsza, w ciągu 1,5 roku powstał kościół i plebania. Jest to niewątpliwa zasługa tak mieszkańców, jak i księdza Marka Kowalewskiego, który swój urząd proboszcza pełni od 14 lat, czyli początków istnienia parafii. 

  - Jak wygląda kościół, jak otoczenie, to wszystko świadczy trosce parafian – mówił w swoim wystąpieniu ks. Marek Kowalewski. - Mam wspaniałych ludzi, których dał mi Pan. 

 Ewenementem też jest i to, że parafia co roku przed Wielkanocą organizuje inscenizacje oparte o ewangeliczną Ostatnią Wieczerzę. Przez pierwsze pięć lat przedstawiania odbywały się w kościele, a od trzech odbywają się na scenie kina „Wolność”.  Powstał także pomysł, aby organizować co roku Orszak Trzech Króli oraz Orszak Niedzieli Palmowej. 1 lipca minęło też dwa lata od chwili rozpoczęcia przy kościele budowy stacjonarnego hospicjum. 

  - Troska o ciepiących i ludzi chorych jest także miarą naszego człowieczeństwa – powiedział podczas swego wystąpienia, przytaczając słowa Jana Pawła II, ks. proboszcz. - Chcemy, aby ostanie dni na tym świecie ludzie spędzali w godnych warunkach. Nasze społeczeństwo się starzeje i nie ma opieki. Do tej pory chorzy w fazie terminalnej odwożeni są do Koszalina,  Złotowa czy Słupska. Do tej pory, poza niewielkim wsparciem Starostwa Powiatowego, obiekt powstaje wyłącznie dzięki życzliwości ludzi. Zewnętrznie wygląda już jak do oddania, ale pracy jest jeszcze wiele. Dlatego też dziękuję tym wszystkim, którzy składają swój ewangeliczny grosz na tę budowę.  

  Ks. bp. Edward Dajczak w swojej homilii nawiązał do patrona parafii św. Franciszka, poruszając  najważniejszą kwestię wiary – Bożą miłość i dar wolności. - Takim przykładem było życie św. Franciszka. Był bez wątpienia tym człowiekiem,  którego stać było na coś, co nawet przeciętnego  człowieka czyni wspaniałym. (…) W jego sercu Jezus rozpoczyna historię życia. Rodzi się nowy Franciszek. Ta historia zawsze się powtarza się w różnych wersjach. Wtedy, kiedy z chrześcijanina, czasem też człowieka chodzącego do kościoła, rodzi się nowy człowiek. Warunkiem jest zawsze to samo. Człowiek musi zgodzić się, by wewnątrz jego historii życia pojawiał się Jezus Chrystus. 

  - Parafia, która ma takiego patrona i parafia, w której rośnie takie dzieło miłości, nie może być parafią ludzi o sercach niepootwieranych na miłość do Boga, bo zaprzeczyłaby samej sobie. Ten patron to ogromna szansa - stwierdził w swojej homilii ks. bp E. Dajczak. 

 

   Po zakończeniu mszy uczestnicy mogli zapoznać się z postępami prac na budowie hospicjum.  (zet)


Biskup u św. Franciszka komentarze opinie

  • kasiulat36 - niezalogowany 2013-10-07 22:27:01

    nie ma czasem zaburzeń osobowości? najpierw błogosławi największego truciciela, a teraz hospicjum-sic ???!!!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com