19°C pochmurno z przejaśnieniami

Bliżej, żeby zabić nowotwór. Poseł Lubczyk i Jerzy Wakuła zabiegają o protonoterapię w Bydgoszczy.

Poseł Lubczyk i Jerzy Wakuła zabiegają o protonoterapię w Bydgoszczy

Protonoterapia to zaawansowana i skuteczna metoda leczenia nowotworów złośliwych. Polega na napromienianiu zmian nowotworowych u pacjentów onkologicznych przy pomocy promieniowania protonowego i niesie bardzo małe ryzyko powikłań. Powszechnie stosowana na świecie, uznana metoda walki z rakiem, w Polsce jest w fazie eksperymentów.

Pierwszy taki ośrodek powstał pod Krakowem. O powstanie placówki Centrum Protonoterapii w niedalekiej Bydgoszczy zabiega poseł Radosław Lubczyk, przy wsparciu posła Zbigniewa Pawłowicza, dyrektora Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

  • W Ministerstwie Rozwoju rozmawialiśmy o inwestycji innowacyjnej, wartej 150 mln zł - mówi Radosław Lubczyk. - To właśnie z tej puli może być sfinansowana ta placówka, która do działania potrzebuje powierzchni około 2 ha terenu. To smutne, że najbliższe takie centra są w Berlinie, Monachium i w Pradze. Pacjenci często nie zdążają z dojazdem na leczenie.

Za powstaniem Centrum Protonoterapii w Bydgoszczy lobbuje też między innymi Jerzy Wakuła, znana w Szczecinku postać, były dyrektor miejscowego Kronospanu, który dzięki tej metodzie leczenia nadal żyje. Wcześniej, z powodu zaawansowanego nowotworu nosogardła, lekarze dawali mu kilka miesięcy życia.


foto: proton-cancer-treatment.com

protonoterapia, lubczyk, wakuła, rak, bydgoszcz - komentarze opinie

  • gość 2017-05-18 16:56:20

    Poseł Lubczyk nie widzi nic złego z notorycznym podtruwaniu mieszkańców Szczecinka substancjami rakotwórczymi, przy czym z dyr. krono chce leczyć raka? Rozdwojenie jaźni, schizophrenia, czy coś innego?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com

Aktualności, Szczecinek - miasto - więcej informacji