:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C pochmurno z przejaśnieniami

Bliżej, żeby zabić nowotwór. Poseł Lubczyk i Jerzy Wakuła zabiegają o protonoterapię w Bydgoszczy.

Poseł Lubczyk i Jerzy Wakuła zabiegają o protonoterapię w Bydgoszczy

Protonoterapia to zaawansowana i skuteczna metoda leczenia nowotworów złośliwych. Polega na napromienianiu zmian nowotworowych u pacjentów onkologicznych przy pomocy promieniowania protonowego i niesie bardzo małe ryzyko powikłań. Powszechnie stosowana na świecie, uznana metoda walki z rakiem, w Polsce jest w powijakach.

Pierwszy taki ośrodek powstał pod Krakowem. O powstanie placówki Centrum Protonoterapii w niedalekiej Bydgoszczy zabiega poseł Radosław Lubczyk, przy wsparciu posła Zbigniewa Pawłowicza, dyrektora Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

  • W Ministerstwie Rozwoju rozmawialiśmy o inwestycji innowacyjnej, wartej 150 mln zł - mówi Radosław Lubczyk. - To właśnie z tej puli może być sfinansowana ta placówka, która do działania potrzebuje powierzchni około 2 ha terenu. To smutne, że najbliższe takie centra są w Berlinie, Monachium i w Pradze. Pacjenci często nie zdążają z dojazdem na leczenie.

Za powstaniem Centrum Protonoterapii w Bydgoszczy lobbuje też między innymi Jerzy Wakuła, znana w Szczecinku postać, były dyrektor miejscowego Kronospanu, który dzięki tej metodzie leczenia nadal żyje. Wcześniej, z powodu zaawansowanego nowotworu nosogardła, lekarze dawali mu kilka miesięcy życia.

aktualizacja:

- Centrum Cyklotronowe Bronowice  w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN zostało otwarte w październiku 2015 roku - informuje nas dr inż. Renata Kopeć z Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN, Kierownik Centrum Cyklotronowego Bronowice. - Ze względu na brak m.in. odpowiednich uregulowań prawnych napromienianie pacjentów rozpoczęło się w listopadzie 2016 roku. Niestety lista nowotworów, których radioterapia protonowa jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest bardzo ograniczona. 
Radioterapia protonowa na stanowiskach gantry z wiązką protonową jest prowadzona w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN przez zespoły Centrum Onkologii w Krakowie (dorośli) i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (dzieci). Ośrodek krakowski dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, jednak infrastruktura nie zostaje w pełni wykorzystana.
 

foto: proton-cancer-treatment.com

protonoterapia, lubczyk, wakuła, rak, bydgoszcz - komentarze opinie

  • gość 2017-05-18 16:56:20

    Poseł Lubczyk nie widzi nic złego z notorycznym podtruwaniu mieszkańców Szczecinka substancjami rakotwórczymi, przy czym z dyr. krono chce leczyć raka? Rozdwojenie jaźni, schizophrenia, czy coś innego?

Dodajesz jako: Zaloguj się