:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Bóle doskwierające biegaczom

Porady, Bóle doskwierające biegaczom - zdjęcie, fotografia

Pikujący ból w piszczelach, przeładowanie stawów, naderwanie mięśni – w bieganiu te urazy zdarzają nie tylko u początkujących. Nawet bardziej wprawieni, znający swój organizm w różnych rytmach, z lepszą odzieżą, mogą zetknąć się z nieprzyjemnym, doraźnym bólem.

Często porównuje się ciało rozgrzanego biegacza do naoliwionej maszynerii. Stąd fundamentalne znaczenie poprawnie przeprowadzonej rozgrzewki, z całą gamą ćwiczeń rozciągających, pobudzających. Ale nawet te 10-15 minut „grzania” nie zagwarantuje, że coś w „mechanizmie” biegacza zaszwankuje na trasie.

Bóle piszczeli

Występują w jednej lub obu nogach naraz. Najczęściej boleści w piszczelach wiążą się z nieprawidłowym rozkładem obciążeń na nogi (gdy mocniej stąpamy silniejszą prawą, to tzw. kompensacja). Ten uraz to domena biegaczy początkujących. Ból piszczeli, tzw. shin splints doskwiera też innym „nożnym” aktywnościom: w tańcu, piłce nożnej, tenisie. Ortopedzi podpowiadają też, że przeładowanie piszczeli wiąże się z nieodpowiednim obuwiem i zbyt intensywnym powrocie po innej kontuzji. Dajmy sobie czas, by zaadaptować organizm do podwyższonych obrotów. 

Kolka

Jeśli zdarza się nam wyłącznie z powodu zbyt późnego zjedzenia przed biegiem, to… lepiej dla nas. Zwyczajnie wyeliminujmy ten nawyk, tym bardziej przy interwałach i wybieganiach. Co ciekawe, kolki pojawiają się też w okresie międzyświątecznym, mając na uwadze ciężkostrawną polską kuchnię… Pomyślmy w tym miejscu o posiłkach bogatych w błonnik i witaminy.

Prawdę powiedziawszy, choć kolka jest charakterystycznym bólem, nie ma słownikowej definicji. Najczęściej określa się ją jako skurcz przepony, organu między płucami a wątrobą. I dlatego pełny żołądek potęguje ten problem. Niemniej przyczyn powstawania kolek jest więcej. To m. in. wzdęcia i napięcia mięśni brzucha, odwodnienie, kamica nerkowa, czy wrzody. Może ją powodować stres, np. przed pierwszym maratonem. 

Pęcherze

Bieg po zmiennej nawierzchni, czy inne ułożenie buta mogą powodować wysyp pęcherzy. Powstają przez tarcie zewnętrznych warstw skóry. Guzki wypełniają się płynem, głównie limfą lub krwią. Mogą skutecznie zniechęcić do biegania i skrócić długi trening. Przede wszystkim nie wystarczy zaklejenie ich plastrem. Przeczekanie może doprowadzić do zaropienia i jeszcze poważniejszego zaczerwienienia skóry, a później zakażenia bakteryjnego. O pieczeniu nie wspominając.

Zaleca się przekłuwanie pęcherzy czystą igłą (lub jednorazówką z apteki), po uprzednim oczyszczeniu skóry alkoholem lub jodyną. Stary, przekłuty naskórek należy zostawić – pozwoli to ranie szybciej się goić. Po przyłożeniu gazy stosujemy odpowiednią maść lub proszek bakteriobójczy. Po wszystkim nakładamy plaster. Odczekajmy 2-3 dni, nie przeciążając stopy z pęcherzykiem. 

Przeciążenie stawów, mięśni

Przygotowując się do zawodów, zdarza się, że przedobrzymy z treningiem, w stosunku do aktualnych możliwości biegowych. Za duże obciążenie na plecach, zbyt wiele podbiegów, natrafienie na nierówność – to tylko przykładowe przyczyny odczuwanego później przeładowania stawów i mięśni.

Również w tym miejscu należy pamiętać o adekwatnej rozgrzewce do treningu, np. mocnego interwału, lub 25-kilometrowego wybiegania do maratonu. Nie serwujmy organizmowi dwóch takich treningów dzień po dniu. Ryzyko przeładowania wówczas wzrasta. Przy jednorazowym przeciążeniu można spróbować z maściami na obrzęki i opuchlizny w rodzaju Altacetu. Gdy ból doskwiera mocniej zastanówmy się nad tubkami Fastum i Diklofenak.

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem dobiegania.pl który oferuje szeroką gamę butów oraz akcesoriów do biegania.