:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Budowa obwodnicy Szczecinka. Ogrom trudnej pracy w błocie, ale już widać efekty

Niskie temperatury oraz deszcze mocno utrudniają prace przy budowie obwodnicy Szczecinka. Na dodatek wszystkie drogi dojazdowe do budowy łącznie z asfaltową ul. Leśną, Wodociągową, Kaszubska oraz uliczką w Miękowie, z powodu przejazdu ciężkiego sprzętu budowlanego, ku utrapieniu mieszkańców, zamieniły się w błotniste trakty.

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Miękowa, w którym przyszła obwodnica dosłownie przetnie wieś na pół. Przypomnijmy, że w tym miejscu powstanie czterdziestometrowej  długości wiadukt z sześciometrowej szerokości jezdnią. W tej chwili, ciągnące się po obu stronach lokalnej drogi olbrzymie zwały ziemi wraz z dopiero co wyciętymi starymi drzewami w dawnym parku dworskim, zupełnie odmieniły dotychczasowy krajobraz. Murowana kapliczka przydrożna została na koszt wykonawcy przeniesiona w sąsiedztwo przystanku autobusowego. Od strony Lasu Miejskiego wykonano już korytowanie pod nasypy. To samo zrobiono w kierunku przyszłego ronda w Turowie. Z powodu deszczowej pogody wyrobiska zamieniły się w wypełnione wodą kanały.

W Lesie Miejskim w ostatnim stadium jest budowa przyczółków na ekologicznym przejściu dla dzikich zwierząt. Kilkaset metrów od wiaduktu, w samym centrum leśnego kompleksu, trwają prace przy budowie żelbetowej konstrukcji. Zgodnie z wytycznymi do projektu przejście, pozwalające wyprowadzenie zwierząt poza pas drogowy, będzie miało prawie 55 metrów długości i połączy jednocześnie istniejącą Leśną od wschodu z projektowaną drogą wspomagającą. Jest to do tej pory jedyna konstrukcja inżynieryjna o tak daleko zaawansowanych pracach. Przejście poprowadzone zostanie pod drogą w poziomie istniejącego terenu.

W ostatnim czasie zakończono prace fundamentowe pod słupy środkowe na przyszłym wiadukcie na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Leśną. Zgodnie z projektem, ulica pobiegnie górą, a tutejszy wiadukt będzie miał ok. 56 metrów długości. W tej chwili wylane zostały słupy od strony zachodniego przyczółku.

Wielkie zwały ziemi, a także rosnące z dnia na dzień nasypy powstają w miejscu przyszłego węzła Szczecinek Wschód. Węzeł będzie w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielni energetycznej. Zakończone zostały prace przy zbrojeniu terenu. W tym też miejscu powstała kolejna baza sprzętowa. Skrzyżowanie będzie miało kształt koniczynki. W centralnym miejscu znajdzie się wiadukt. Dojazd i wjazd w ul. Leśną odbywać się ma poprzez rondo.  

Z pewnością do najbardziej spektakularnego widoku wielkiej budowy mamy do czynienia w okolicach przejazdu kolejowego przy cmentarzu. To tu powstaje węzeł Szczecinek Śródmieście z najdłuższą,  ponad dwustumetrową konstrukcją mostową na całej trasie. W tej chwili trwają zakrojone na dużą skalą prace ziemne przy uzbrojeniu terenu. Z powodu wysokiego poziomu wód gruntowaych, aby tymczasowo obniżyć lokalnie ich wysoki poziom zastosowano igłofiltry. Z tego powodu niewielki odcinek ul. Słupskiej będącej w ciągu krajowej „dwudziestki,” przy skrzyżowaniu z ul. Rybacką został wyłączony z ruchu. W tym też miejscu wykonano objazd z płyt betonowych. Ta budowa wiaduktu z pewnością będzie stanowić nie lada wyzwanie nie tylko dla budowniczych, ale także dla użytkowników drogi. W tej chwili pod przyszłe przyczółki wiaduktu wykonywane są pale. Palowanie wykonano już na skrzyżowaniu z ul. Słupskiej do wysokości ul. Wodociągowej. Wzmacnianiem gruntu zajmuje się specjalistyczna firma Menard, a jej bazę sprzętową przeniesiono w tej chwili w pobliże stacji Szczecinek Chyże.

Właśnie tutaj, kilka metrów od ul. Kaszubskiej, trwa palowanie pod przyszłe przyczółki powstającego w tym miejscu przejścia dla pieszych. Kładka, która górą przetnie tory kolejowe na przystanku Szczecinek Chyże, podwójną jezdnię obwodnicy i drogę wspomagającą, będzie miała ok. 90 metrów długości przy 4,8 m szerokości. Będzie to jedyna tego typu konstrukcja inżynieryjna na szczecineckiej obwodnicy. Umożliwi bezpośrednie skomunikowanie, ale tylko dla pieszych i rowerzystów, terenów przy jeziorze Wielimie z ul. Kaszubską. W tej chwili wykonano już część pali pod przyczółkiem od strony miasta.

Za to na razie nic godnego uwagi nie dzieje się w miejscu, gdzie jeszcze kilkanaście dni temu istniał wiadukt łączący ul. Bugno z Koszalińską. W tej chwili trwają prace ziemne związane z układaniem sieci wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. (jg)


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


obwodnica szczecinka budowa miękowo czarnobór słupska - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się