:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Budowa żwirowni na Leśnej. Mieszkańcy proszą o zaniechanie inwestycji

Interwencje, Budowa żwirowni Leśnej Mieszkańcy proszą zaniechanie inwestycji - zdjęcie, fotografia

Budowa nowej obwodnicy Szczecinka wiąże się nie tylko z powstaniem szeregu konstrukcji inżynieryjnych, ale przede wszystkim z przemieszczeniem olbrzymich ilości mas ziemnych, w tym dużej ilości żwiru i piasku. Najpewniej z tą myślą właściciel przylegającej do pasa drogowego przyszłej obwodnicy dwóch działek, wystąpił do Urzędu Miasta z wnioskiem w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego „Leśna – Żwirownia”. Teren obejmuje działki ewidencyjne 27 i 28 położone w obrębie geodezyjnym nr 0025 w Szczecinku. 

Właściciel dwóch działek przy ul. Leśnej znajdujących się tuż przy leśnym kompleksie, ma już stosowne pozwolenie wydane przez Urząd Marszałkowski na eksploatację kopalni kruszywa. Kruszywo zalega tam do głębokości 10 metrów – tak przynajmniej powiedziano nam w ratuszu. Z powyższego wynika, że inwestor ma już wykonany przez geologa projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża oraz pozytywną decyzję zatwierdzającą ten projekt.

Mieszkańcy nieruchomości sąsiadujących z miejscem, w którym planowana jest budowa kopalni, złożyli w tej sprawie do ratusza prośbę o wstrzymanie zmian planu zagospodarowania, a przez to zaniechanie inwestycji.

- Prosimy radnych oraz burmistrza o przeanalizowanie skutków planowanej inwestycji. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że jak zacznie się wydobywać piasek i żwir, to nam nie powysychają studnie głębinowe - czytamy w piśmie skierowanym do burmistrza. - Mamy problem z wodą pitną i musieliśmy na własny koszt pogłębić studnię. I nawet po tej inwestycji nie dysponujemy najlepszą jakością wody, której często brakuje w studni. Nie jesteśmy przyłączeni, jak i wielu mieszkańców, do wodociągów miejskich. Planowana inwestycja doprowadzi do skutków nieodwracalnych, jeżeli chodzi o wodę pitną jak i gruntową na naszym terenie - piszą mieszkańcy. 

- Prosimy jednocześnie zwrócić na to uwagę, iż po rozpoczęciu wydobycia, pyły piaskowe spowodują w przyszłości zapylenie działek, co spowoduje wyjałowienie gruntów rolnych. Według nas i innych mieszkańców ulicy leśnej inwestycja jest poważnym zagrożeniem dla środowiska oraz planowana inwestycja po prostu zaprzecza założeniom miasta i gminy Szczecinek, czyli dbałość o ludność na tym terenie, rozwój turystyki, agroturystyki, rolnictwa i ochrony środowiska. 

Jak nam zastrzegła wcześniej Danuta Kowalska, dyrektor Wydziału Architektury, nawet uchwalenie planu nie przesądzi o ewentualnej eksploatacji kruszywa. Decydująca w tej kwestii ma być decyzja środowiskowa. Dodajmy, że taka decyzja jest jedną z wielu, ponieważ organ koncesyjny występuje o zaopiniowanie udzielenia koncesji do marszałka województwa oraz o uzgodnienie udzielenia koncesji do burmistrza.

Przyszła żwirownia znajduje się w sąsiedztwie jez. Leśnego a także zlewiska Wilczego Kanału w postaci podmokłych terenów. To właśnie tą doliną przebiega Wilczy Kanał, który łączy jez. Leśne z jez. Wielimie. Z planowaną lokalizacją sąsiaduje także w odległości 400 metrów chroniony prawem użytek ekologiczny “Torfowisko Wybudowanie”.

Czas na zgłaszanie pisemnych wniosków do planowanych zmian w zagospodarowaniu terenu upływa 21 listopada.


Budowa żwirowni na Leśnej. Mieszkańcy proszą o zaniechanie inwestycji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com