:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Budżet obywatelski w Szczecinku? Opozycja zaproponuje konsultacje społeczne

Aktualności, Budżet obywatelski Szczecinku Opozycja zaproponuje konsultacje społeczne - zdjęcie, fotografia

Czy Szczecinek powinien mieć budżet obywatelski? Znów wraca temat, o którym nad Trzesieckiem dyskutuje się od kilku ładnych lat, z reguły przed wyborami samorządowymi. Opozycja z Klubu dla Szczecinka chciałaby, żeby formuła współdecydowania mieszkańców o budżecie, tak jak w wielu innych miastach mogła funkcjonować także w Szczecinku. W tym celu na najbliższej sesji Rady Miasta klub zaproponuje reszcie radnych przeprowadzenie konsultacji społecznych. 

We wniosku radnych opozycji znajduje się zapis o tym, by w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta na budżet obywatelski wygospodarowano 700 tys. zł. Idea współdecydowania mieszkańców o tym, na co będą przeznaczone pieniądze, polegałaby najpierw na złożeniu odpowiednich projektów. Po sprawdzeniu, czy projekt spełnia wszystkie wymogi formalne, miałoby się odbyć głosowanie. Cała procedura związana z realizacja konkretnego pomysłu miałaby się odbyć w ciągu jednego roku.

Opinia burmistrza o wprowadzeniu w Szczecinku budżetu obywatelskiego znana jest od dawna. Jak wielokrotnie podkreślał Jerzy Hardie-Douglas, formuła współdecydowania mieszkańców o tym, na co przeznacza się w mieście pieniądze, sprawdza się dzięki radom osiedlowym.

- Od wielu lat dodatkowo wspieramy finansowo rady osiedlowe – powiedział nam w jednej z wcześniejszych rozmów burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Wydaje mi się, że jest to o wiele skuteczniejsze niż budżety obywatelskie czy prowadzenie jakiś konkursów. Niech mieszkańcy tymi funduszami gospodarują, zdecydują, gdzie np. ma stanąć plac zabaw, gdzie zrobić dodatkowe oświetlenie albo zamontować siłownię na wolnym powietrzu. Natomiast budżet obywatelski, moim zdaniem, ma niewiele wspólnego z samorządnością. 

Dodajmy. Obecnie w Szczecinku działa 5 rad osiedli: Zachód I, Koszalińska-Kołobrzeska, Słowiańska-Łódzka, Pilska-Raciborki oraz Trzesieka. W przyszłorocznym budżecie miasta na funkcjonowanie rad osiedlowych przewidziano kwotę 165 510 zł. Składka na 1 mieszkańca będzie wynosić 15 zł. 


Budżet obywatelski w Szczecinku? Opozycja zaproponuje konsultacje społeczne komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com