:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C umiarkowane opady deszczu

Budżet obywatelski zamiast nowego pomostu?

Aktualności, Budżet obywatelski zamiast nowego pomostu - zdjęcie, fotografia

W najbliższy poniedziałek (19.12) Rada Miasta zadecyduje, jak w 2017 roku będzie wyglądał budżet Szczecinka. Swoje uwagi odnośnie planowanych wydatków zgłosili już radni opozycyjni. Chcą oni rezygnacji z pewnych przedsięwzięć, co dałoby oszczędności rzędu 1,7 mln zł. Opozycja wystosowała też swoje propozycje nowych zadań, które można by było wykonać w przyszłym roku. 

Gdzie klub Razem dla Szczecinka widziałby możliwe oszczędności? Wśród propozycji oszczędnościowych znajdują się: budowa pomostu przy zamku (przy całkowitej rezygnacji z tej inwestycji kwota oszczędności w 2017 r. wyniosłaby 700 tys. zł, a w roku następnym – 1,7 mln zł), promocja miasta (zamiast 345 tys. zł opozycja chce wydać na ten cel 290 tys. zł), Straż Miejska (na działalności SM radni chcą zaoszczędzić 383 750 zł), rezerwa ogólna (zamiast planowanych 400 tys. zł, opozycja wnioskuje o 300 tys. zł), dopłata do PGK na utrzymanie zieleni (w tym przypadku radni chcą zaoszczędzić 170 tys. zł). 

Klub Razem dla Szczecinka widziałby inne możliwości wydania miejskich pieniędzy. Jakie? Wśród propozycji są: budżet obywatelski (700 tys. zł), ogrodzenia placów zabaw w parku przy muszli koncertowej i hotelu Resiedence (20 000 zł), doposażenie kuchni w hospicjum szczecineckim (100 000 zł), dofinansowanie do budowy mini boiska do koszykówki przy ul. Klasztornej (30 000 zł), sfinansowanie siłowni na świeżym powietrzu w dzielnicy Świątki (25 000 zł) oraz budowa sanitariatów w mieszkaniach pozbawionych WC (dodatkowo 100 000 zł). Łącznie nowe wydatki proponowane przez RdS miałyby wynieść 975 000 zł. Dzięki temu – jak twierdzi opozycja - budżet Szczecinka na 2017 r. byłby budżetem zrównoważonym – bez deficytu.

Propozycje te nie zyskały akceptacji pozostałych radnych podczas posiedzenia Komisji Budżetowo-Ekonomicznej. – Nie dlatego, że to były propozycje opozycji, ale dlatego, że radni opozycyjni nie potrafili logicznie wytłumaczyć, dlaczego takie składają propozycje, a nie inne – tak do wniosków radnych opozycyjnych odniósł się burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w programie samorządowym TV Zachód. - Za każdym razem była taka retoryka, że to jest zatroskanie budżetem miasta, że jest zbyt duże zadłużenie, zbyt dużo wydatków. Budżet jest zbilansowany jak nigdy. Wydatki niemal całkowicie się pokrywają z dochodami. Znowu wejdziemy w kolejny rok z oszczędnościami kilku milionów złotych. Sytuacja jest bardzo dobra. Nie ma żadnego powodu, dla którego mamy rezygnować z jakiejś inwestycji, tylko dlatego że opozycja twierdzi, że tak trzeba robić. Sytuacja finansowa miasta z roku na rok się poprawia. Zakończymy rok z zadłużeniem 21 proc. dochodów. Nigdy nie mieliśmy jeszcze tak znakomitej sytuacji. 

 


Budżet obywatelski zamiast nowego pomostu? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com