:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Burmistrz szuka poparcia przedsiębiorców

Aktualności, Burmistrz szuka poparcia przedsiębiorców - zdjęcie, fotografia

We wrześniu tego roku wieża wodociągowa, stuletni zabytek, stojący na wzgórzu przy ul. Lipowej, doczekała się wreszcie pomysłu na zagospodarowanie. Na jej sześciu kondygnacjach ma powstać między innymi obserwatorium astronomiczne i planetarium. Kopuła wieży zostanie całkowicie zrekonstruowana. - Chcemy wykorzystać potencjał ludzi, uczniów Adama Giedrysa i pasjonatów astronomii, których wielu mieszka w Szczecinku, i zrobić prawdziwe obserwatorium astronomiczne razem z planetarium - mówił nam o tym pomyśle wiceburmistrz Daniel Rak. - Planetarium będzie służyło przede wszystkim uczniom.

Aby jednak tak się stało, potrzebne są niebagatelne środki finansowe. Na same prace wyposażeniowo - budowlane od 2 do 2,5 mln złotych. Reszta jest zależna od ilości i klasy wyposażenia. O pomoc przy wsparciu idei tworzenia nowych usług edukacyjnych w tym miejscu, lokalnych przedsiębiorców zwraca się także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. 

- Od kilku lat obserwujemy na europejskich rynkach pracy rosnące zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem technicznym.  Miasto Szczecinek, dbając o lokalny rynek pracy, podejmuje różnego rodzaju działania, aby uświadomić młodym ludziom, że zapotrzebowanie na inżynierów przez najbliższe lata będzie systematyczne rosło - pisze burmistrz.

- Budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium będzie możliwa wówczas, gdy zostanie dofinansowana ze środków zewnętrznych - czytamy w liście. - Jednak, aby tak się stało i potrzeby naszego miasta, potrzeby szczecineckich przedsiębiorców były zauważone przez instytucje decydujące o podziale środków z Unii Europejskiej, zwracam się do Państwa z prośbą o poparcie inicjatywy stworzenia w Szczecinku ośrodka popularyzującego naukę, w kontekście realnych potrzeb prężnie rozwijającej się gospodarki, związanych z deficytem wyspecjalizowanej kadry technicznej.

- Chodzi o pisemne wsparcie lokalnych przedsiębiorców dla idei powstania ośrodka popularyzującego naukę - wyjaśnia Mateusz Ludewicz, główny specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami UM w Szczecinku. - Firmy zmagające się z deficytem pracowników z wykształceniem technicznym, po jego powstaniu będą miały większe szanse na rekrutację odpowiednich osób. Te natomiast pojawią się na rynku pracy, jeśli młodzi dziś ludzie zainteresują się naukami ścisłymi. A to możliwe będzie właśnie po utworzeniu ośrodka w byłej wieży ciśnień. 

Od 21. listopada 2012 ponad 100-letnia wieża wodociągowa jest wpisana do rejestru zabytków. Wcześniej, ze względu na zagrożenie techniczne konstrukcji samorząd, czyli właściciel wieży, został zmuszony do usunięcia z jej szczytu stalowego zbiornika na wodę wraz ze stelażem i murowaną obudową. Niższa o kilka metrów konstrukcja została przykryta drewnianym dachem, otwory okienne zabito płytami. Od tego też momentu trwało poszukiwanie pomysłu na wieżę, by mogła zostać zaadaptowana i stać się w przyszłości atrakcją turystyczną.


Burmistrz szuka poparcia przedsiębiorców komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com