:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Centrum Szczecinka jak splątane nici
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5
31/03/2018 06:44

Centrum Szczecinka z zachowaną do tej pory, sięgającą początków istnienia miasta siecią uliczek, przypomina nieco wrzeciono z nanizanym nań kłębkiem splątanych nici. Wrzecionem jest Niezdobna, niegdyś kapryśna i niestała, dzisiaj niczym w imadle ujęta, w betonowo – kamiennym korycie.  Przenieśmy się zatem oczyma wyobraźni do miasta, rozłożonego między jeziorami Wielimie i Trzesiecko na liczącym zaledwie ok. 300 metrów przesmyku.

W tamtych odległych czasach mówiło się nawet, że miasto leży nad jeziorem Wielimie, bo też jego brzeg bagnisty sięgał dzisiejszej ul. Jana Pawła II. Za to od południa wody Trzesiecka zaczynały się na wysokości dzisiejszej ul. Ordona. 
Środek Rynku (pl. Wolności), z którego wychodzą na cztery strony świata cztery ulice, wyznacza ratusz. Od lichej, najczęściej drewnianej zabudowy wyróżniały go ryglowe ściany, a także sygnaturka z zegarem. Co prawda, budynek jak na siedzibę miejskiej władzy jest dość mierny, ale jego wygląd doskonale obrazuje zamożność mieszkańców nadgranicznego miasteczka. Okna izby na piętrze, w której rajcowie toczyli spory wychodziły na ul. Zamkową. W perspektywie jej zabudowy widać najpierw most, a na szczycie wysokie mury jeziornego zamczyska. Utwardzona potężnymi dranicami jezdnia biegnie nieco w dół. Tylko kilkadziesiąt kroków dzieli dawny Rynek od miejskiego wału. Jeszcze po obu stronach ulicy płachetek ziemi oblany zewsząd wodą. To Zamkowa Wola z książęcym młynem oraz domami zamkowej służby. Tuż przed nim, od wschodniej strony Niezdobna tworzy niewielkie rozlewisko, a to za przyczyną zastawki spiętrzającej wodę do poruszenia młyńskiego koła. Przedłużeniem ul. Zamkowej jest liczący 80-100 kroków rosłego męża drewniany most. Jego szerokość jest na tyle wystarczająca by można było przejechać po nim powozem. Most wbija się wprost w zamkową bramę. Tuż przed czeluścią rozwartej w południowej porze bramy, spoczywa na potężnych palach, podnoszona za pomocą ciężkich kołowrotów, zwodzona kładka. Nie licząc drewnianej brony wzmocnionej żelaznymi sztabami, to już ostatnia przeszkoda przed wjazdem na brukowany, zamkowy dziedziniec. 
Nie ma takiej siły, aby bez pracochłonnego przygotowania przebyć rozległe jeziorne wody i nadbrzeżne bagnisko zaskakując czuwających przy bramie strażników. Zamkowi przygotowani są na taką okoliczność. Dlatego nim podniosą zwodzony most, najpierw wszystko co przed nim, padnie ofiarą płomieni. 
Opis nie do końca może być jedynie podyktowany wyobraźnią. W ten sposób, tyle że na mapie został przedstawiony ten właśnie fragment naszego miasta. Sporządził go w 1905 roku prof. Karl Tümpel nauczyciel historii Gimnazjum Księżnej Jadwigi. Profesor kreśląc swój plan, posiłkował się archiwaliami, które z powodu tragicznej wojennej pożogi przepadły już na zawsze. Dzisiaj możemy co najwyżej porównać profesorskie dzieło z pracą kartografa Eilhardusa Lubinusa. To ten sam, który w 1618 roku na swojej Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego zamieścił m.in. panoramę naszego miasta. Newen Stettin pokazany został ze szczytu, bądź tylko podnóża, Góry (Winnicznej) Rynkowej. Tamże, jak na dłoni, widać północne skrzydło zamkowe jeszcze w wystroju gotyckim, z tym że miast mostu, są już dwie ziemne groble – jedna od strony dz. ul. Limanowskiego a druga od Zamkowej.
Nie jest dziełem przypadku, że właśnie opis tego fragmentu dzisiejszej ul. Ordona i ul. Zamkowej zacząłem od najdawniejszych czasów. Jego topografia na przestrzeni wieków uległa na tyle znaczącym zmianom, że nawet zdjęcie z lat trzydziestych wymaga pilnej uwagi. Gdyby nie wieża kościoła Mariackiego, można się pogubić. Z pewnością największą pułapką dla współczesnego mieszkańca Szczecinka jest zupełnie już dzisiaj nieznany, widok ówczesnej Stellterstrasse – dz. Ordona. 
Otóż nadbrzeżna promenada, bo tak ulicę tę nazwano na początku jej istnienia, kończyła się przy skrzyżowaniu z ul. Zamkową. W poprzek dzisiejszej ul. Ordona stał parterowy dom z szeroką, drewnianą bramą. Za nią widać zabudowę gospodarczą, z oficynami od strony domów ulokowanych wzdłuż zachodniego brzegu Niezdobnej. To tutaj mieściła się fabryczka mebli, a także znany z solidnej jakości swoich wyrobów zakład produkujący... szafy pancerne.
Od strony kościoła, już po drugiej stronie rzeczki, całość zamykała piętrowa kamienica zwaną willą von Waldow. Na pozostałym obszarze, aż do zamkowych murów, rozpościerała się szkółka ze szklarniami, gdzie hodowano byliny, krzewy i drzewka. W 1933 roku zamek został wykupiony przez miasto, dlatego też już w 1935 do 1937 możliwa była jego przebudowa. W tym samym czasie 1933-1934 w miejscu szkółki, którą przeniesiono za Wzgórze św. Jerzego (dz. ul. Szafera), mógł powstać Ogród Różany, którego granicę od strony przedłużonej ok. 1936 roku ul. Ordona (Stellterstrasse) jeszcze do niedawna wyznaczał drewniany trejaż z pnączami. 
Wypada zatem napisać kilka słów o prapoczątkach ul. Ordona. W tutejszym Archiwum Państwowym znajduje się bardzo ciekawy dokument. Jest to sporządzony na grubym papierze plan sytuacyjny (w tamtych czasach na takim właśnie papierze przedstawiano projekty budowalne). Właściwie nie jest to plan, a raczej szkic sytuacyjny. Z równego, kaligraficznie sporządzonego pisma z datą 1865 r. i nieczytelnym podpisem osoby sporządzającej projekt wynika, że jest to część brzegu jeziora Trzesiecko z przebiegiem projektowanej w tym miejscu promenady. 
Nadbrzeżna promenada – być może jej pomysłodawcą był prezes tutejszego sądu Stellter - poprowadzona ona została dokładnie trasą dzisiejszej jezdni ul. Ordona. W tamtym czasie przypomnijmy, że w 1892 roku po raz ostatni obniżono poziom wód Trzesiecka, jeziorny brzeg przebiegał na linii krawężnika dzisiejszej jezdni. Początek projektowanej promenady zaznaczono przy dz. ul. Jasnej, wtedy był to jeszcze wojskowy plac ćwiczeń, a jej zakończenie przy skrzyżowaniu z ul. Zamkową. W tym też miejscu istniała (jest na planie z 1903 r.) narożna kamienica – protoplasta dzisiejszej „jedynki”. 
W tamtym czasie przedłużeniem ul. Zamkowej była dróżka ze znajdującym się w połowie jej długości mostkiem, pod którym przepływała jedna z dwóch odnóg ówczesnej Niezdobnej. W zamkowym północnym skrzydle znajdowały się wtedy mieszkania urzędników. 
Dzisiaj, z tego wcale nie tak dawnego, bo sięgającego ok. 1937 roku założenia, zachował czerowny dom ogrodnika i narożna kamienica pod jedynką. Jej charakterystycznym elementem architektonicznym jest wykusz z sześcioboczną, szachulcowej konstrukcji narożną wieżyczką. Na zakończenie dodam, że niezwykle malowniczą kamienicę zaprojektował tutejszy budowniczy Robert Schreiber w 1908 roku. 
                                                 

Jerzy Gasiul

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

centrum szczecinka historia wielimie trzesiecko most kładka - komentarze opinie

  • gość 2018-04-03 08:05:33

    Nadbrzeżna promenada - już same nazwy zachęcają...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"