:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Chwała bohaterom. Uroczystości pod szczecineckim obeliskiem Żołnierzy Wyklętych

Dość znaczna grupa mieszkańców wczesnym niedzielnym popołudniem zgromadziła się przed obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, aby oddać im hołd. 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Szczecinku już po raz czwarty. Jeszcze dwa lata temu organizowano go pod murami dawnej ubeckiej katowni przy ul. Kościuszki. Od ubiegłego roku kiedy - nie bez wielu trudności i przeszkód - udało się ustawić obelisk na przyszkolnym placyku przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. 1 Maja, właśnie w tym miejscu organizowane są tego rodzaju patriotyczne uroczystości.  3,5 tonowy głaz z tablicą pamiątkową i odlewem Orła z 1939 r., wykonany został przez art. rzeźbiarza Wiesława Adamskiego.  

Kim są Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni? Tak nazywamy żołnierzy państwa podziemnego, którzy jeszcze podczas wojny i w pierwszych latach powojennych walczyli z narzuconą nam władzą komunistyczną. Swoją patriotyczną postawę wielu z nich tzw. „władza ludowa” skazała na więzienia,  szykany i kary śmierci.  

Oprócz licznie zgromadzonych harcerzy, którzy uczestniczyli najpierw we mszy św. w pobliskim kościele Mariackim, kwiaty pod obeliskiem złożył m.in. poseł Wiesław Suchowiejko, starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kostschy, wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas z przewodniczącym Henrykiem Wyszomirskim, radni miejscy i powiatowi z ugrupowania Razem dla Szczecinka. Jednak najważniejszymi uczestnikami byli bohaterowie z tamtych czasów, odznaczeni przez prezydenta RP Orderem Krzyża Niepodległości: Maria Sosnowska i Kazimierz Pieńkowski.

- Epopeja Żołnierzy Wyklętych skończyła się dopiero w 1963 roku, wraz ze śmiercią sierż. Franczaka. Nie dane im było cieszyć się wolną Polską – powiedział podczas swego wystąpienia poseł Wiesław Suchowiejko. - Musieli długo walczyć wiedząc, że ta walka jest beznadziejna. Wierzyli jednak w sens swojej walki, wierzyli, że tak trzeba. Zamiast owoców zwycięstwa i radości z wolności i niepodległości Ojczyzny, spotkało ich coś o wiele gorszego. Napiętnowano ich mianem morderców, bandytów, zdrajców. Mieli być wdeptani w niepamięć, mieli być wyklęci. Tak się nie stało. Pamięć o nich przechowaliśmy. Za sprawą nas, Polaków, w ostatnich latach pamięć o nich przywrócono.  Przywrócono im należne miejsce w narodowym panteonie.

 - Nie wszystko, co należne, spłaciliśmy Żołnierzom Niezłomnym – kontynuował poseł. - Oprócz pamięci i czci winniśmy również prawdę. IPN odkrywa prawdę i o ich losach. Powinniśmy również odrywać prawdę o ich prześladowcach. Chwała bohaterom. (jg)

 


Chwała bohaterom. Uroczystości pod szczecineckim obeliskiem Żołnierzy Wyklętych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się