:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Co Ci grozi, jeśli nie spłacasz zobowiązań finansowych terminowo? Sprawdź

Porady, grozi jeśli spłacasz zobowiązań finansowych terminowo Sprawdź - zdjęcie, fotografia

Raty kredytu, opłaty abonamentowe, czynsz, opłaty za media… – to tylko niektóre zobowiązania finansowe, które musisz co miesiąc zmieścić w domowy budżecie. Najprawdopodobniej starasz się je regulować terminowo, jednak może się zdarzyć, że w wyniku problemów nie uda Ci się dokonać opłat na czas. Co może Ci grozić?

Konsekwencje związane z niespłaceniem zobowiązań finansowych na czas są uzależnione m.in. od:

  • kwoty, na jaką opiewają Twoje długi;
  • czasu, jaki upłynął od daty wymagalności.

Jeśli Twoje zadłużenie powstało mniej niż 30 dni temu…

…jak najszybciej je ureguluj – w ten sposób unikniesz powiększania się niespłaconego długu i poważniejszych konsekwencji. Gdy termin zapłaty upłynął stosunkowo niedawno, istnieje szansa, że wierzyciel jedynie zwróci się do Ciebie z ponagleniem bądź wezwaniem do zapłaty. Jeśli się do niego zastosujesz,  najczęściej jedyną konsekwencją będzie najpewniej naliczenie odsetek ustawowych. Maksymalne mogą one wynieść 14 proc. w skali roku. Miesięcznie będzie to nieznaczna dopłata, np. doliczona do kolejnego rachunku.

Gdy upłynęło ponad 30 dni…

...naliczanie odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie może nie być jedyną konsekwencją. Jeśli:

  • Twój dług przekracza kwotę 200 zł (500 zł w przypadku firm);
  • wierzyciel poinformował Cię o tym fakcie z 30-dniowym wyprzedzeniem,

informacja o zadłużeniu może trafić do BIG-u, czyli Biura Informacji Gospodarczej. To instytucja, której zadaniem jest między innymi gromadzenie danych o osobach i podmiotach zalegających z płatnościami. Wpis w BIG-u może Ci utrudnić np. uzyskanie pożyczki bankowej czy podpisanie umowy na abonament telefoniczny lub telewizję kablową.

Ponadto wierzyciel może:

  • wystawić wierzytelność na sprzedaż – może to zgodnie z prawem zrobić w każdym momencie, jednak najczęściej sprzedawane są niespłacone zobowiązania;
  • skierować sprawę zadłużenia na drogę sądową.

Gdy sprawa trafi do sądu, a wierzyciel uzyska tzw. tytuł wykonawczy, może się z nim zgłosić do komornika sądowego, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne.

Na jakim etapie obsługę może przejąć firma windykacyjna?

Jeśli wierzyciel zdecyduje się na sprzedaż Twojego długu, może go zakupić  inny podmiot i powierzyć obsługę wierzytelności firmie windykacyjnej, np. ULTIMO. Jeżeli tak się stanie, wszelkie rozmowy dotyczące rozwiązania problemu zadłużenia powinieneś prowadzić właśnie z jej doradcą. W ten sposób masz szansę na polubowne rozwiązanie sprawy i ustalenie nowych warunków spłaty – np. rozłożenie zobowiązania na dogodne, niewielkie raty. To pozwoli Ci krok po kroku pozbyć się zadłużenia i jego konsekwencji (np. wpisu w BIG-u) oraz zapobiec dodatkowym kosztom, stresowi towarzyszącemu postępowaniom sądowym i komorniczym.

 

artykuł partnera serwisu