:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C rozproszone chmury

Co roku znika 20 tys. osób. Szczecinecki Tadmed razem z Itaką szukają zaginionych

Co roku znika 20 tys. osób. Szczecinecki Tadmed razem z Itaką szukają zaginionych

 Kto z nas nie kojarzy programu „Ktokolwiek widział, Ktokolwiek wie”? Kto nie przeżywał tych wszystkich emocji towarzyszących rodzinom poszukującym swoich bliskich? Tak samo słowo „Itaka” od razu kojarzy nam się z ciężką pracą, wydawałoby się - sztabem ludzi pracujących na rzecz rodzin osób zaginionych. O działaniach fundacji opowiedziała Alicja Tomaszewska, prezes i współzałożyciel Fundacji „Itaka”, ogólnopolskiego centrum poszukiwań ludzi zaginionych. Warto nadmienić, że pani prezes kilka tygodni temu gościła w Szczecinku na zaproszenie OGR Tadmed.

Co sprawiło, że spotykamy się w tak nieoczekiwanych okolicznościach w Szczecinku?

- W Szczecinku? (Uśmiech.) Szczecinek to moje ulubione miasto na Pomorzu, uważam, że jest piękne.  Przyjeżdżam tu od dwudziestu lat, mam tu wspaniałych przyjaciół i widzę jak na przestrzeni tych wszystkich lat Szczecinek się zmienił, jak wiele uśmiechniętych ludzi można spotkać na ulicy. Mnóstwo ludzi uprawiających sport, zadbany park, szeroka baza turystyczna…  Wracam tu bardzo chętnie.

To istotny atuty naszego miasta, jednak chyba nie tylko to sprawiło, że jest tu pani teraz z nami?

Tak, oczywiście. (Śmiech.) Główną przyczyną naszego spotkania jest fakt, że oprócz pięknych miejsc w Szczecinku, macie też mnóstwo pięknych ludzi, którym chce się z pasją pracować na rzecz drugiego człowieka.  „Tadmed”, bo w tym przypadku o nich mowa, to jedno z wielu stowarzyszeń, które pół roku temu już oficjalnie podpisało porozumienie o współpracy z Fundacją „Itaka”.  Staramy się by ta współpraca była aktywna i jako fundacja odwiedzamy związane z nami grupy ratownicze. Najważniejsza w tak delikatnej współpracy jest możliwość osobistego poznania, rozmowa. Wzajemne bliższe poznanie się owocuje szczerą współpracą na lata. Takie spotkania to też możliwość ustalenia priorytetów w działaniu, ustalenie wspólnych szkoleń, współpracy, wzajemny rozwój.

Niedawno obchodziliśmy „Dzień dziecka Zaginionego” Czy w związku z tym są podejmowane jakieś konkretne działania? Czy ludzie, którzy posiadają dzieci, są świadomi, w jaki sposób zabezpieczyć, uchronić dziecko w możliwie jak największym stopniu przed zagrożeniami wynikającymi z np. samodzielnego poruszania się w różnych, niekoniecznie łatwych dla dziecka terenach?

- Średnio dziennie w Polsce ginie 4 dzieci poniżej 13 roku życia. W związku z tym powstały dwa projekty fundacji „Małgosia w Mieście” i „Jaś w lesie”. Są to projekty prewencyjne przeznaczone dla dzieci, ich rodziców oraz opiekunów. W obu tych projektach uczymy nauczycieli, rodziców i dzieci jak postępować, jak ubrać dziecko, w co wyposażyć młodego człowieka przed samodzielnym wyjściem do miasta czy na zwyczajną wycieczkę do lasu, bo pamiętajmy, zaginięcia to są ułamki chwil. To nigdy nie jest spektakularne i zapowiedziane. Nigdy się tego nie spodziewamy, więc dobrze byłoby wiedzieć, jak przygotować dziecko, by zminimalizować ewentualne skutki zaginięcia. Poprzez te dwa projekty uczymy również dzieci, jak powinny się zachować w razie, gdy stracą rodziców z oczu, czy to w mieście, czy np. w lesie na zwykłym wyjściu na grzyby. 

Jednak praca Fundacji „Itaka” to nie tylko zaginięcia dzieci. Proszę nam opowiedzieć, czym na co dzień zajmuje się organizacja?

- Jesteśmy jednym z narzędzi, które posiada policja w razie zginięcia. My nie poszukujemy, nie zastępujemy służb, nie jesteśmy biurem detektywistycznym. Jest nas w biurze jedenaście osób na całą Polskę, dlatego tak ważna jest współpraca z m.in. takimi grupami jak szczecinecki „Tadmed”. Wspieramy policję w działaniach, do nas trafiają rodziny, które potrzebują dodatkowej pomocy.  Oferujemy pomoc poszukiwawczą, tłumaczymy, co i w jaki sposób, krok po kroku należy zrobić. Oferujemy pomoc psychologiczną, tłumaczymy jak sobie radzić w tak traumatycznych chwilach. Udzielamy również pomocy prawnej. Dużo jest tych działań, które oferujemy rodzinom, dlatego mam świadomość, że nasze działania to uzupełnienie, działań policji zakresu opieki nad rodziną osoby poszukiwanej.

Mówimy o prewencji, mówimy o sposobach pomocy rodzinom osób zaginionych. Czy zaginięcia to duży problem? Jaka jest skala tego zjawiska?

- Tak, niewątpliwie zaginięcia to jest bardzo duży problem. Co roku ginie prawie 20 000 osób, ale to wcale nie oznacza, ze ginie jedno miasto i się nie odnajduje. Statystyki pokazują, ze z tych 20 tysięcy, 92% odnajduje się bardzo szybko.

Powiedziała pani: „odnajduje się bardzo szybko”. Co to oznacza?

- Oznacza to, ze małe dzieci powinny być odnalezione w ciągu doby. Jeśli tak się nie stanie, to mamy bardzo poważny problem, bo dziecko nie przeżyje. Wcale nie z powodu wygłodzenia czy wychłodzenia. Groźniejszym jest stres, jaki towarzyszy dziecku, wtedy dzieci nie postępują w żadnej mierze racjonalnie. Szybko - to oznacza, że małe dziecko trzeba odnaleźć w ciągu doby, osobę starszą w ciągu trzech dób. Większość zaginięć to są zaginięcia nastolatków. Z nimi jest różnie jednak nie bagatelizowałabym tego. W każdym wypadku należy szukać przyczyny, nastolatkowie buntują się zawsze przed czymś, uciekają od czegoś, a jak wiemy, to właśnie na ta grupę czyhają konkretne niebezpieczeństwa z konsekwencjami często na całe życie. Od 2003 roku Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi program profilaktyczny i edukacyjny „Nie uciekaj!” który, ma na celu ograniczenie liczby ucieczek z domu. W ramach prowadzonych działań Fundacja pragnie wskazać nastolatkom rozwiązania alternatywne dla ucieczek, zaś rodziców i opiekunów edukować w zakresie sposobów radzenia sobie z dorastającymi dziećmi.

Na zakończenie pozostańmy przy tematyce dzieci. Jak w czasie wakacji my - opiekunowie, rodzice moglibyśmy uprzedzić, zabezpieczyć dzieci, aby ustrzec je przed grożącymi niebezpieczeństwami, które niewątpliwie mogą się wydarzyć w związku z wzmożonymi wyjazdami, ale i przy naszych domach, w mieście…

- Przede wszystkim, jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, uświadamiać. Opowiadać, jak mogłoby się zachować, kogo poprosić o pomoc w razie stanu zagrożenia, określić dziecku, czym właściwie jest taki stan zagrożenia. Jednak to nie wszystko, należy zadbać również o to by w razie zagubienia dziecka z naszej strony powstało zabezpieczenie. Stworzyliśmy dla dzieci specjalną opaską na rękę, na której należy wpisać tylko i wyłącznie numer telefonu kontaktowego, nigdy imion ani nazwisk. Nie wpisujemy nic poza numerem, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia. Taka jednorazowa opaska wystarcza na tydzień, więc jest świetna alternatywą na wakacyjny wyjazd. To bardzo ułatwia kontakt z opiekunami dziecka, które w najczęściej pozostaje bez kontaktu ze strachu, z wycofania, przerażenia w sytuacji niewątpliwie mocno stresującej dla niego. Jak otrzymać taką opaskę? Wystarczy wejść na naszą stronę WWW.zaginieni.pl., tam jest wszystko opisane krok po kroku.

Ponadto stworzona została procedura szybkiego powiadamiania w razie sytuacji zaginięcia dziecka. Wtedy należy działać szybko. Jak to działa? Pierwszym krokiem jest jak najszybsze zawiadomienie policji o zaginięciu.  Po zgłoszeniu, w przypadku małych dzieci, których zdrowie bądź życie może być zagrożone, uruchamiany jest program Child Alert. Jest to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania. Przede wszystkim potrzeba tu rozsądnego działania, by możliwie w jak największym stopniu ograniczyć możliwość zabezpieczenia dziecka, zanim dojdzie do tragedii. Oczywiście, chcielibyśmy aby by tych zaginięć było coraz mniej a nasze spotkania odbywały się tylko w celach prewencyjnych. (red)

 

 

 


itaka zaginieni poszukiwania tadmed szczecinek - komentarze opinie

  • gość 2017-08-10 08:36:53

    Brawo dla tych ludzi!

  • gość 2017-08-10 14:21:44

    Zgadzam się.

Dodajesz jako: Zaloguj się