:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Co to jest koło pasowe?

Porady, koło pasowe - zdjęcie, fotografia

Co to jest koło pasowe?

Koła pasowe są to niezbędne części przekładni pasowej czyli takiej, w której występuje czynne i bierne koło oraz pas. Wspomniana konstrukcja jest wykorzystywana w wielu urządzeniach np. silnikach samochodowych.

Charakterystyka koła pasowego

Koła pasowe składają się przede wszystkim z wieńców i piastów, w niektórych przypadkach posiadają również ramiona. W procesie produkcji koła są najpierw odlewane, a następnie obrabiane. Dla lepszej użyteczności, w miejscach zetknięcia się z pasem, powierzchnia koła jest hartowana i szlifowana. Dzięki takim zabiegom, minimalizowane są wszystkie potencjalne drgania, które mogłyby wpłynąć na cały napęd.

Rodzaje kół

Koła kategoryzuje się ze względu na użyty do nich pas. Można wyróżnić koła gładkie, jednorowkowe lub takie z kilkoma rowkami. Dostępne są również koła zębate. Produkty gładkie stosuje się przy pasach jednolitych, a pozostałe przy klinowych. Mechanizm z kołami na pasek klinowy wykorzystuje się m.in. w samochodach. Istnieją również modele, gdzie rowek na pas przechodzi w poprzek. Taka konstrukcja stosowana jest wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest niezawodność np. w silnikach spalinowych. Jak widać, koła pasowe są bardzo istotnymi elementami wielu mechanizmów. Dlatego bardzo ważny jest ich regularny przegląd. Części zamienne można znaleźć np. na: kolapasowe24.pl. Jest to przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w sprzedaży wszystkich rodzajów kół pasowych. Firma proponuje asortyment najwyższej jakości, który zadowoli najbardziej wymagającego klienta.

Awaria kół pasowych

Sprawność kół pasowych jest niezwykle ważna, dlatego, że nieodpowiednie ich funkcjonowanie wpływa na cały mechanizm. Przez wadliwe koła nieprawidłowo pracuje przekładania, o czym może świadczyć np. zbyt głośne działanie konstrukcji.

Na efektywność pracy mechanizmu przekładni pasowej wpływa dobór kół, które powinny być dostosowane do konkretnej konstrukcji. Poza właściwym dopasowaniem elementów, ważny jest również ich regularny przegląd i ewentualna wymiana.  

 

artykuł partnera serwisu