:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

"Czwórka" ma wchłonąć Zespół Szkół. Czyli SP5 nie będzie?

Aktualności,

Są już pierwsze ustalenia Miejskiej Rady Oświaty. Od nowego roku szkolnego w Szczecinku będą funkcjonować najprawdopodobniej cztery publiczne szkoły podstawowe. Według rady, najlepszym rozwiązaniem byłoby, tak jak zresztą zakładano, pozostawienie SP 1, która od września miałaby funkcjonować jako „ośmiolatka”, „wchłonięcie” przez SP 7 Gimnazjum nr 3, a także przez SP 6 – Gimnazjum nr 1 (placówka miałaby funkcjonować w dwóch budynkach: klasy 0- IV w budynku przy ul. Kopernika, natomiast klasy V-VIII w siedzibie przy ul. Armii Krajowej).

Zgodnie z pierwotną wersją, w Szczecinku w szkołę ośmioletnią miałaby być jeszcze przekształcona SP 4. Miała być również reaktywowana SP 5, która powstałaby po połączeniu Integracyjnej Szkoły Podstawowej z Gimnazjum nr 2. Tak się jednak najpewniej nie stanie.

Nowa propozycja, która pojawiła się podczas wtorkowego (24.01) posiedzenia rady oświaty, dotyczy połączenia SP 4 z obecnym Zespołem Szkół przy ul. Wiatracznej. Dzieci młodsze uczyłyby się wówczas w budynku przy ul. Jasnej, zaś młodzież w budynku przy ul. Wiatracznej. Szkoła miałaby charakter placówki integracyjnej. Budynek SP4 trzeba by było odpowiednio dostosować.

Zdaniem Ryszarda Malinowskiego, szefa szczecineckiego ZNP, który wraz z członkami związku, przedstawione propozycje musi teraz zaopiniować, na minionym posiedzeniu Miejskiej Rady Oświaty nie omówiono wszystkich ważnych kwestii. Wręcz przeciwnie. Propozycja połączenia SP4 z Zespołem Szkół przy ul. Wiatracznej była dla wielu osób zaskoczeniem. Zabrakło też m.in. informacji o wszystkich możliwych wariantach przekształceń szkół, łącznie z ewentualną likwidacją którejś z podstawówek, także o kosztach tych przekształceń oraz o zwolnieniach nauczycieli i redukcji etatów.

- Zaczęła się rewolucja – mówi nam Ryszard Malinowski. – Wielu rzeczy na tym posiedzeniu zabrakło. Przede wszystkim porządnie przygotowanej symulacji, nie tylko jak zaproponowane szkoły będą funkcjonować teraz, od września, ale też w roku 2018, 2019, kiedy gimnazjów już nie będzie i trzeba będzie przeprowadzać nowe nabory.

- Pojawia się też problem ulic i rejonizacji. My rozpatrywaliśmy to wszystko do wariantów przedstawianych nam w dotychczasowych projektach. Nie było czasu, by dokładnie przyjrzeć się nowym obwodom, a to w kontekście niżu demograficznego jest bardzo ważne. Tu zabrakło takiego porządnego posiedzenia z dyrektorami, którzy znają swoje rejony i ulice. Wiedzą też, jakie godziny będą rozdzielone i komu.

Jak powiedział nam nasz rozmówca, na posiedzeniu nie była poruszana kwestia zwolnień nauczycieli. – Przynajmniej ja takiej informacji nie uzyskałem – przekonuje przewodniczący. - Nawet jeśli informacja, która była w październiku, o dużej liczbie zwolnień będzie bardziej optymistyczna, to i tak nauczyciele gimnazjów pójdą do zwolnień. To nie będą tylko dwa etaty języka polskiego, jak się teraz mówi. Pojawiają się informacje o językowcach, wuefistach ewentualnie o matematykach. To już przynajmniej 6 nauczycieli do zwolnienia w samych gimnazjach. A jakie będą ograniczenia etatów? Ilu nauczycieli z G3 będzie mieć pełne etaty w SP7? I podobnie, jeśli chodzi o Integracyjną Szkołę Podstawową i SP4?

- Nie zostały omówione wszystkie możliwe warianty, skutki przeobrażeń, plusy, minusy, skutki finansowe. Nie wiem, czy nowa propozycja połączenia SP4 z Zespołem Szkół jest korzystna, bo nie wiem, do czego mam się odnieść, nie znając skutków innych wariantów. Kiedy bym wszystko miał przedstawione czarno na białym, wówczas mógłbym wybrać wariant najmniej kłopotliwy dla rodziców i nauczycieli – dodaje R. Malinowski.

 

Co dalej? Dyrektor CUK Tomasz Czuk przedstawi teraz zaproponowane opcje kuratorowi oświaty. Odniosą się także do nich już na najbliższej sesji, 30 stycznia miejscy radni. Mówi Ryszard Malinowski: - Nie wiem, czy to nie za mało czasu. Jeśli ja nie potrafię wskazać w chwili obecnej, jako osoba opiniująca, który wariant jest lepszy, to co dopiero radni? Chciałbym, żeby radni też mogli wybierać spośród różnych pomysłów. Brakuje w tym wszystkim tej możliwości wyboru. 

"Czwórka" ma wchłonąć Zespół Szkół. Czyli SP5 nie będzie? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com