:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Czy można uchronić się przed sprzedażą długów?

Porady, można uchronić przed sprzedażą długów - zdjęcie, fotografia

Polskie gospodarstwa są zadłużone. Jak wynika z przeprowadzonych badań przeszło połowa Polaków ma zaciągnięte kredyty, pożyczki, czy spłaca alimenty. Duża część tej grupy ma problem z poprawieniem swojej sytuację finansową i terminowymi spłatami, a są i takie osoby, które zatraciły rachubę w tym, jaką kwotę mają do uregulowania. W przypadku starszych zadłużeń może dojść do przedawnienia, ale nawet wtedy długi mogą być sprzedane. Z czym się to wiąże dla dłużnika i jak tego uniknąć?

Sprzedaż długów jest regulowana przepisami Kodeksu Cywilnego i oznacza, że wszystkie prawa i obowiązki przechodzą z dotychczasowego wierzyciela, na inną firmę. Dłużnik nie jest proszony o zgodę, ale o samym procesie powinien być poinformowany, by mógł regulować zobowiązania względem nowego nabywcy wierzytelności. Jeżeli wierzyciel nie chce już tracić czasu i energii na bezskuteczne próby wyegzekwowania należności, wystawia dany dług na sprzedaż. Długi sprzedają banki, firmy pożyczkowe, firmy ubezpieczeniowe i wiele innych instytucji.

Czy przed sprzedażą długu można się uchronić?

Żeby dłużnikowi nie groziła sprzedaż długów, trzeba zminimalizować jej ryzyko. Przede wszystkim należy siąść i prześledzić szczegółowo wszystkie swoje zobowiązania. Najlepiej zweryfikować zebrane dokumenty z raportami w BIK i BIG. Każdy obywatel ma prawo raz na pół roku wykonać bezpłatny raport na swój temat. Dzięki temu można się dowiedzieć jakie są zobowiązania i komu je spłacać. Jest to sprawa kluczowa. Kiedy wszystko jest czarno na białym, można przejść do ustalania planu spłacania. Ponieważ sprzedaż długów z reguły dotyczy starszych zobowiązań, to właśnie od najstarszych i najpilniejszych należy rozpocząć spłatę.

Niejednokrotnie okazuje się, że w jednym gospodarstwie domowym suma długów przekracza dochód. W tej sytuacji można wziąć pod uwagę wizytę w pozabankowej firmie pożyczkowej, która udzieli wsparcia mimo niekorzystnej historii kredytowej. Pożyczka oddłużeniowa pozwoli połączyć dotychczasowe zobowiązania w jedno i spłacać jedną, niższą ratę miesięcznie. Systematycznie zmniejszając swoje długi można oddalić wizję ich sprzedaży. Poza tym dłużnik może odzyskać nieco spokoju i zabezpieczyć się przed nieprzyjemnościami w przyszłości.

Nie dać się oszustom

Jak w każdej dziedzinie życia, także i w sferze finansów znajdują się oszuści. Wydruk raportów z baz dłużników posłuży nie tylko do tego, by wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za czyszczenie swoich zobowiązań. Będzie widać także to, czy miała miejsce sprzedaż długów. Zdarzają się sytuacje, gdy do dłużnika odzywa się obca osoba lub firma, która informuje, że wykupiła jego dług. Nie można wtedy działać pod wpływem impulsu, bo nawet jeżeli nieświadomie dłużnik przyzna się do zobowiązania, którego nie ma, uruchamia cały proces, w toku którego możliwa będzie prawna egzekucja należności. Zawsze trzeba prosić nowego wierzyciela o przedstawienie dokumentacji, która potwierdzi, że cesja rzeczywiście miała miejsce.

Źródło: https://pozyczkolog.pl/pl/sprzedaz-dlugow-na-czym-to-polega

 

artykuł partnera serwisu