:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Czy na ul. Warcisława IV powstanie plac zabaw? Pomóc może budżet obywatelski

Czy na ul. Warcisława IV powstanie plac zabaw? Pomóc może budżet obywatelski
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5

Czy mieszkańcy powinni bezpośrednio decydować o tym, na co zostaną przeznaczone miejskie pieniądze? Coraz więcej szczecinecczan jest zdania, że – tak. Dlaczego? Przykładem może być tutaj plac zabaw przy ul. Warcisława IV. Od ostatnich wyborów o ten niewielki obiekt i w porównaniu do innych, spektakularnych inwestycji – wcale niedrogi, walczy radny RdS Paweł Kwak. Niestety, ponieważ radny jest w opozycji do klubu PO, który ma w Radzie Miasta większość, mimo iż mówi o potrzebach mieszkańców Szczecinka, jest ignorowany.

Zdaniem goszczącego we wtorek (20.02) w Szczecinku Szymona Osowskiego, prezesa zarządu stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, budżet obywatelski mógłby to zmienić.

- Jako radni przygotowaliśmy projekt uchwały dotyczący budżetu obywatelskiego – tłumaczył obecny na spotkaniu Jacek Pawłowicz, radny miejski z ugrupowania RdS. – Tak się składa, że większość w radzie stanowią większość radni Platformy Obywatelskie albo raczej nieobywatelskiej. Budżet obywatelski to inicjatywa oddolna, mogłaby bardziej zaangażować mieszkańców. 

- Uważamy, że budżet obywatelski powinien pozwolić działać mieszkańcom – zaznaczył Maciej Lechowicz z ugrupowania Szczecinecczanie, które zorganizowało wspomniane spotkanie. – Odcinając się od polityki i od lokalnych powiązań, ktoś ma takie, czy inne poglądy, nie znaczy, że jego pomysł nie powinien być realizowany. 

- Budżet obywatelski musi mieć wiążący charakter. Dobrze, że do tej pory nie ma tu budżetu obywatelskiego, bo nie było podstaw do jego wprowadzania – podkreślił Szymon Osowski. – Trudno było te budżety pod względem proceduralnym wprowadzać. Ale teraz będzie dużo lepiej. 

Prezes wskazał, że dzięki takiemu budżetowi wspomniany plac zabaw, o który walczy od kilku lat jeden z radnych, ma szansę powstać w ciągu jednego roku. Żeby jednak taki budżet mógł zafunkcjonować, trzeba bardziej przekonać i zaangażować mieszkańców. Najlepiej nie robić tego przez internet, ale właśnie bezpośrednio, np. zbierając podpisy mieszkańców, którzy są „za” wprowadzeniem budżetu obywatelskiego. Szymon Osowski przekonywał, że efektywność budżetu obywatelskiego mierzona jest po 6-8 latach. Kiedy miną przynajmniej dwa cykle funkcjonowania takiej inicjatywy, można sprawdzić, czy mieszkańcy chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia. 

Przypomnijmy. Przynajmniej na razie obecni rządzący Szczecinkiem są zdania, że miastu nie jest potrzebny budżet obywatelski, ponieważ… w Szczecinku już taki budżet jest. Daniel Rak, zastępca burmistrza, w jednym z wywiadów wspomniał, że coroczny budżet uchwalany przez Radę Miasta jest obywatelski, ponieważ ustanawiają go radni, którzy są przecież reprezentantami mieszkańców. Poza tym, według zastępcy, dobrze sprawdza się projekt rad osiedlowych, w którym mieszkańcy decydują o wydatkach we własnym, najbliższym otoczeniu.

Reklama

budżet obywatelski szczecinek sieć obywatelska watchdog polska - komentarze opinie

 • gość 2018-02-21 11:03:44

  Jakiś osobny budżet obywatelski jest niepotrzebny, wystarczy by radni wsłuchiwali się w głosy swoich wyborców i podnosili te tematy na obradach, a pani Dudź przestała bawić się dynksem od instalacji nagłośnieniowej.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-21 11:35:17

  Dlaczego na spotkaniu nie było radnych z PO którzy głosowali przeciwko Budżetowi Obywatelskiemu?Strach spojrzeć w oczy wyborcom?

 • gość 2018-02-21 13:09:58

  Nie było ich bo w tym czasie kontrolowali szafkę elektryczną Pana PK :-)

 • Maciej Lechowicz 2018-02-21 13:49:52

  Można też stwierdzić że w sumie to nie jest potrzebny budżet miasta bo przecież można wszystko z Warszawy sterować. Wczoraj odwiedziliśmy się że np. już Białogard ma taki budżet. Cały czas pan burmistrz i vice-burmistrz omijają szerokim łukiem najważniejszy aspekt to jest - aktywizacja społeczeństwa. Może o to okazać się że ludzie wiedzą lepiej co chcą i mało tego mogą zmusić do zrobienia tego władze. Załatwianie i proszenie stanie się zbędne a więc będzie trudniej wyborców kupić za ich pieniądze. BO może w znacznym stopniu ograniczyć kupczenie które tak naprawdę jest jedynym pomysłem na zarządzanie miastem obecnie. To jest główny problem przeciwników BO we wszystkich miastach gdzie się pojawiał.

 • gość 2018-02-21 14:23:56

  Mamy rady osiedli, wiecie jak się niektórym oczy świeciły na widok publicznej kasy. Żałosne NGOsy.

 • Maciej Lechowicz 2018-02-21 14:54:00

  Wszyscy którym oczy się w tym mieście świeciły już napchali kieszenie i właśnie kończą.... Smutne ale prawdziwe...

 • Gość - niezalogowany 2018-02-21 17:11:49

  Budżet obywatelski powinien być. Nie rozumiem, dlaczego ktoś w ogóle się temu sprzeciwia. Można dyskutować o inwestycjach takich albo innych, ale samo negowanie budżetu obywatelskiego jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Ktoś tu się czegoś boi, czy co???

 • Maciej Lechowicz 2018-02-21 17:48:27

  Im dłużej przyglądam się kontr-argumentom a raczej ich brakowi tym bardziej przychylam się do teorii że BO stanowi problem bo zmniejsza możliwość kupowania obywateli za ich kasę. Sytuacja w której ktoś rzuca pomysł zyskuje poparcie i zmusza władzę do jego realizacji jest nie bezpieczna. Łatwiej zarządzać ludźmi kiedy można komuś odciąć finansowanie za "nie posłuszeństwo", za odmienne poglądy, za popieranie opozycji politycznej. Łatwiej też władzy rzucać pomysły kiedy wiadomo że zostaną zrealizowane. O tym problemie też mówił Pan Szymon. Jeśli 90% pomysłów jest odrzucane ludzie tracą motywację. W tym mieście zapewne stracili ją i radni opozycji i obywatele którzy nie chcą się podporządkować jedynie słusznej wizji. Ogłaszanie teraz że oto wszyscy mogą wydawać ale muszą przekonać do tego w pierwszej kolejności innych obywateli a nie rady czy urzędników jest problemem. Dlaczego? Tracimy monopol?

 • gość 2018-02-21 19:40:38

  Idee, granice, religie i fantazje polityczne wielokrotnie doprowadziły ludzi do ruiny, czasami do zagłady. Precz z naiwnymi dążeniami, utopiami. W małych i wielkich dla świata sprawach nie mamy zgody pośród siebie, a budżet chcemy obywatelsko tworzyć? A szanować się wzajemnie potrafimy? Ile mamy szacunku dla ludzi z "drugiej opcji"? Mam przykładową receptę dla tej krainy: 1. lekarz powinien leczyć, 2. piekarz powinien piec, 3. matematyk powinien liczyć, 4. muzyk powinien grać. 5. itd. itd. itd. aż będzie OK Ps. Budżet wszystkich (czyli tak naprawdę nikogo odpowiedzialnego) ? Nie chciałabym takiego. Jako obywatelka, mam prawo nie chcieć tego :)

 • Maciej Lechowicz 2018-02-21 20:02:50

  Ma Pani prawo - choć szkoda że z wypowiedzi bije wszech obecne nie bo nie. Budżet nie jest niczyj bo ktoś pomysł zgłasza i szuka dla niego poparcia więc staje się odpowiedzialny również za jego efekt.

 • Habitante - niezalogowany 2018-02-21 23:05:44

  Czy w takiej formie BO jest potrzebmy? Aby pokazać BO należy pokazać komu zabiera się środki. Czy do budżetu bieżącego nie mogą być wprowadzane aktualne potrzeby mieszkańców ? Np. popartę ilością głosów mieszkańców danego osiedla.

 • Maciej Lechowicz 2018-02-22 06:50:02

  Trzeb wyjść i powiedzieć mieszkańcom - Możecie dysponować środkami miasta, macie do tego prawo. Zamiast tego słyszą - mamy radę osiedla (taki dodatkowy urzędniczy twór). Nie mam żadnych wątpliwości że tak jak trudno jest wprowadzić BO bo ciągle słyszę nie bo nie tak trudno może być komuś przepchać własny pomysł. Posłużę się przykładem Pana Radnego Kwaka który od początku kadencji nie może skutecznie "przepchać" pomysłu budowy placu zabaw przed jednym blokiem w jego rejonie. Nie może bo? Bo jest w innej opcji politycznej i nikt nie chce żeby mógł się wykazać skutecznością. Nie zamierzam konkurować z wizjonerami w kupczeniu mieszkańców.

 • gość 2018-02-22 08:37:28

  Rady Osiedli mają naprawdę swoje budzety i moga wiele zrobić jak np. na Zachodzie ale nie wszyscy chcą się udzielać. BO to tylklo gra polityczna paru osób zreszta widac po obecnych na sali.Zwykłych ludzi to nie interesuje zresztą mieliby mały wpływ na wybór wymyslonych przez polityków lokalnych swoich pomysłow.

 • gość 2018-02-22 11:39:12

  Tak, tak BO interesuje "zainteresowanych". Widzę na fotce faceta, który z BO kupiłby np trampki czy kolce dla "sportowców" ( oj, długa to sprawa, wieloletnia).

 • gość 2018-02-22 13:03:50

  Budżet obywatelski to pomyłka. Pomysł dla cieniasów rwących się do rządzenia bez programu i pomysłu. Rozmycie odpowiedzialności w przepuszczaniu kasy publicznej. Rady osiedli powstały bo wizjonerzy zagubili się w wymyślaniu pierdół.

 • gość 2018-02-22 15:17:02

  "Pomysł dla cieniasów rwących się do rządzenia bez programu i pomysłu." patrz Pan... a taki Osowski, pomimo, że forsuje od lat, do władzy się nie dorwał... i chyba nawet nie pcha :)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Szkolenie 5-cio dniowe MP z

UWAGA ZACHODNIOPOMORSKIE !!! OSZCZĘDZAJ PIENIĄDZE !!! 5-cio dniowe szkolenie z MP brwi, oczu i ust oraz korekt i kamuflaży, możesz odbyć już za..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Tarot Numerologia Runy - Uczucia, praca, finanse, zdrowie. Oczyszczanie energetyczne Synchronizacja czakr. Zapraszam serdecznie.


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe

Wynajmę od zaraz zadbane, czyste, ciepłe mieszkanie, niski czynsz. Dwa pokoje. Częściowo umeblowane. Wynajem minimum na okres 12 m-cy. Ulica..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista podejmie się biurowej pracy zdalnej. Znajomość pakietu Office, Corel Draw, Photo Shop. Umiejętność tworzenia stron internetowych w..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Opel Zafira 1.9 CDTI, 120KM,

Sprzedam Opla Zafirę z 2008 roku po lifcie w kolorze Panacotta (beżowy metalik). Silnik 1.9 CDTI o mocy 120 KM, 7-mio osobowy. Auto zakupione w..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Kucharki / pomoce kuchenne -

Poszukujemy osób chętnych do pracy jako kucharze/kucharki i pomoce kuchenne. Od kandydatów oczekujemy min. 6 miesięcznego doświadczenia na podobnym..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Do wynajmu mieszkanie w bloku

Mieszkanie o pow. 46 m2 na parterze . Trzy pokoje o powierzchniach 7 , 12 , 15 m2 .Pokój największy z aneksem kuchennym . Korytarz , łazienka z..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"