:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Łabędzi, niemy krzyk
Temat Szczecinecki 27/07/2018 06:23

Pan Stanisław od lat opiekuje się wodnym ptactwem. Jak oblicza, przez ten czas razem z żoną, udało mu się uratować ok. 40 ptaków. Stanisława i Halinę Stefańskich nad jeziorem Trzesiecko można spotkać codziennie. Są tam, gdzie przebywają łabędzie i kaczki. W okresie jesienno-zimowym ptaki są dokarmiane przy zapadającym już zmierzchu. To pora, kiedy kaczki już zasypiają, dzięki temu bardziej powolne łabędzie mają nieporównanie większe szanse przechwycenia pokarmu. 

 

Łabędzie niczym psy i koty


Kursują rowerami wzdłuż całego jeziora, również po jego leśnej stronie. Zawsze mają przy sobie karmę. Teraz latem, ptaki nie są dokarmiane. Pokarm znajdują w pobliżu swoich „domów” ulokowanych tam, gdzie rosną wodorosty w nasłonecznionych miejscach i pośród trzcin. 
Zaprzyjaźnili się z łabędziami. Na ich widok podpływają na wyciągnięcie ręki. Powszechnie się uważa, że ptaki są głupie, tymczasem łabędzie zachowują się jak psy albo koty. Pani Halina twierdzi, że porozumiewa się z nimi. A ptaki zachowują się jak udomowione.
Podobnie uważa pani Ewa. Z pokarmem dla łabędzi przychodzi w towarzystwie owczarka. Jej stałym miejscem są okolice Wyspy Łabędziej zwanej powszechnie „Tajwanem”. 
– Łabędzie z całą rodziną przypływają, jak tylko usłyszą szczekanie mojego psa. Co ważne, ptaki psa się nie boją. Niedawno przybliżył się zanadto do młodych. Rodzice tak skutecznie go odgonili, że wpadł do wody. 
- Karmię łabędzie od kilku już lat. Zauważyłam ostatnio, że dorosły ptak – nazywam go Kubusiem, miał zapętloną żyłkę na szyi i dziobie. Udało mi się go chwycić podczas karmienia i szybciutko ściągnęłam żyłkę. 
Pani Ewa tylko w tym roku w ten sposób uratowała dwa łabędzie. 
- Takiej wielkości haczyk miał na szyi – nasza rozmówczyni pokazuje zdjęcie wykonane telefonem. 

 Największe zagrożenie 

Największe zagrożenie dla ptactwa wodnego stanowią... wędkarze. Głównie ci łowiący przy zamku w zatoczce, gdzie wypływa Niezdobna, w okolicy Łabędziej Wyspy, przy ul. Żeglarskiej, a także przy plaży na Świątkach. Właśnie w tych miejscach ptaki żerują i mają swoje gniazda z młodymi. 
- Całe jezioro jest obstawione łowiącymi – mówi pan Stanisław. - Wędkarz, który w takich miejscach łowi, musi się liczyć, że prędzej czy później urwie haczyk z żyłką. Z góry wiadomo, że dojdzie do nieszczęścia. 
- Ptak, taki zerwany haczyk z żyłką połknie. Zdarza się, że na ratunek jest już za późno. Tego rodzaju przypadek miał miejsce w ubiegłym roku, kiedy haczyk był już w żołądku i łabędzia nie dało się uratować. 
- W tym roku już zginęły dwa małe łabędzie – dopowiada pani Halina. - Przed dwoma dniami plaża na Świątkach obstawiona była wędkarzami. W tym czasie przy brzegu, na tamtejszym trzcinowisku żerowały łabędzie. Na zwróconą uwagę wędkarze odpowiedzieli mężowi, że w tym miejscu ptaki nie powinny przebywać! 
- Spotkaliśmy się i z takim przypadkiem, że łabędź miał wbity haczyk z tyłu szyi. To ewidentny dowód na to, że ptak został trafiony podczas zarzucania żyłki. Mąż nie mógł go wyjąć. Pomógł dopiero weterynarz. 

Amator łabędziego mięsa

- Ile na Trzesiecku jest w tej chwili łabędzi? - Podczas wylęgu mieliśmy dwie pary po osiem sztuk młodych, jedną parę z szóstką, parę w okolicy ul. Żeglarskiej z piątką małych i jeszcze jedna z dwójką w okolicy wyciągu – wylicza p. Stanisław. 
- Na Świątkach para miała osiem młodych, ale w tej chwili ma siedem. Według mnie padło ofiarą wędkarza. Jeśli ginie najsilniejszy osobnik w stadzie to widać, to najprawdopodobniej rodzice podali mu wodorosty z haczykiem. 
Mamy także do czynienia ze znacznie bardziej drastycznymi przypadkami. Wprawdzie w tym roku do tego nie doszło, ale procederu tego nie sposób wykluczyć. W ubiegłym roku zdarzyło się, że młode łabędzie łapane były przez amatora ptasiego mięsa. 
- Spotkałem się z tego rodzaju bestialstwem, ale ciężko to komuś udowodnić.
- Ilość łabędzi się stale się zmienia. Kiedy ptaki zaczynają fruwać, w niektórych stadach nie dożywa nawet ich 50 proc. Padło by ich więcej, gdyby nie moja pomoc i kilku innych osób, które nas o tym informują. 

Wędkarskie „Róbta co chceta” 

Pan Stanisław nie tai swego krytycyzmu wobec władz, bo też głównie one są odpowiedzilane za stan naturalnego środowiska. 
- Nad wodą spędziłem połowę swego życia. Jeśli mówimy ludziom o turystyce, to z drugiej strony nie można stosować hasła „Róbta co chceta”. Cieszę się, że zlikwidowano stary, pływający pomost. Zimą bardzo ładnie było widać, jak zakłócał ruch wody. Ten nowy na palach będzie lepszy. 
- Zawsze myślałem, że era pierwszych sekretarzy minęła i nic gorszego mnie nie spotka. Teraz mamy erę innych panów. Często rozmawiam z ludźmi. Nie będzie wszystko śliczne i fajne, jeśli jezioro wokół zostanie wybetonowane. Uważam, że ingerencja w jezioro jest możliwa, dlaczego by nie. Trzeba jednak robić to z głową i niekoniecznie przy pomocy stali i betonu. 
- Naturalnym budulcem jest kamień i drewno. Chciałbym nawet projektantom przypomnieć, że państwa się rozwijały nawet wtedy, kiedy używano jako budulca kamieni i drewna. Bardzo przyjazna dla tutejszego środowiska jest wierzba. To przecież z niej można wykonać pale do posadowienia pomostów. Można nawet wybudować przystanie używając wypłycenia polnych kamieni. Tymczasem mamy wybetonowane nabrzeża, a to nic dobrego. 
- Skoro wydano aż tyle milionów na budowę pomostu (przy zamku – dop. red.) to dlaczego w tym miejscu, choćby na okres zimowy nie zrobiono karmników. I to tutaj, przy wypływie Niezdobnej, gdzie zimuje wodne ptactwo. O tym nie pamiętano. 
- Zresztą, co ja zwykły mieszkaniec Szczecinka mogę im sugerować? Tam są mądrzejsi i ważniejsi. Mamy tu także ludzi, którzy zasiadają również w ministerstwie – są w składzie rządu. Próbowałem rozmawiać, ale bez efektu. Mamy piękne miejsce, ale robimy wszystko na przekór przyrodzie. 

To ich dom

- Najwyraźniej również wędkarze realizują hasło „Róbta co chceta”. Uważają, że mogą robić wszytko co chcą, bo opłacili jakąś tam kartę wędkarską. Tymczasem część z nich po prostu kłusuje. 
- Uważam, że kłusowanie odbywa się również z opłaconą kartą. To jest taki pewny siebie szkodnik. Takich właśnie mamy nad naszym jeziorem. Są miejsca, gdzie przebywa wodne ptactwo – to przecież jest ich dom. Tymczasem taki kłusownik, uważając, że wszystko mu wolno rzuca swoje sidła w postaci wędki. Jest to rodzaj kłusownictwa tylko tyle, ze prawnie usankcjonowane. 
- Już w tej sprawie rozmawiałem z panią poseł (M. Golińską – dop. red.). Przecież nic by się nie stało, gdybyśmy linię brzegową od strony miasta wyłączyli z wędkowania choćby w tym okresie, kiedy małe ptactwo dorasta. Nie można spędzać czasu nad wodą szkodząc środowisku i jednocześnie uważać, że skoro wędkuję, to jestem przyjacielem przyrody? 

Żadnych zmian na lepsze

- W tamtym roku ptakowi, który już fruwał nie udało się nam pomóc. Połknął haczyk już tak głęboko, że nie pomogli mu nawet lekarze weterynarii. Nie jestem przeciwnikiem wędkowania – zastrzega p. Stanisław. 
– Można to robić, ale tam gdzie nie ma ptactwa, gdzie nie ma wodorostów. Wiem, zaraz mi odpowiedzą, że tam nie ma brania. Efekt teraz jest taki, że owszem ma branie, ale przy okazji zrywa haczyk z żyłką. Oczywiście, haczyka z żyłką z wody nie wyjmie. A przecież to żaden problem, aby to zrobić. 
- Łabędź nie żeruje na głębokiej wodzie. Robi to tylko przy brzegu przy wodorostach, trzcinie i wypłyconych miejscach. Ptaki z rodziną wyszukują miejsc nasłonecznionych. W takich miejscach odpoczywają i szukają pożywienia. Co to za problem, łowić nieco dalej. Moje monitorowanie w tej sprawie jest bez odzewu. Jestem zawiedziony postawą władz. Z perspektywy lat nie widzę żadnych zmian na lepsze – „Róta co chceta” – tak to widzę. 

Aktualizacja
Czytaj też: https://szczecinek.com/artykul/czy-bedzie-mozna-wedkowac/483996

 

artykuł ukazał się w Temacie Szczecineckim,
od 1989 roku jedynym tygodniku ze Szczecinka
Reklama

łabędzie trzesiecko dokarmianie ptaki - komentarze opinie

 • gość 2018-07-27 06:46:12

  A co na to szef wędkarzy i SZLOT-u moze pora po wyborach trzeba go zmienić na prawdziwego obrońcę przyrody a nie karierowicza.

 • gość 2018-07-27 08:26:01

  Liczenie na osłankę przypomina mi znajomą modlącą się co dzień rano w kościele o posiadanie potomstwa. Któregoś dnia udała się po mszy na rozmowę do księdza, na co on jej odrzekł - może zamiast co dzień na nabożeństwo, zajęłaby się pani mężem? To lepszy sposób na zajście w ciążę. Posłowie powinni być wybierani w jowach, bez poparcia władz partyjnych np. jeden z powiatu, z możliwością odwołania w referendum bez określonego progu frekwencyjnego. Uwijaliby się aż miło zamiast tracić czas na gierki partyjne pt. każą mi startować na burmistrza, czy nie.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-27 09:40:14

  A może tego kruka by postawić od strony miasta i wędkarzy odstraszy

 • gość 2018-07-27 09:41:41

  A co do wędkarzy którzy na ul. Mickiewicza się rozkładają przy dawnym pomoście tzw literka - Święte krowy gdyż nie idzie przejść !. Wędki porozkładają i trzeba ich omijać !. Drugim razem przejdę ale taranem :-}

 • Gość - niezalogowany 2018-07-27 10:46:14

  Albo wędkowanie, albo łąbędzie i inne ptaki ! Inaczej urwane żyłki z haczykami będą ranić ptaki.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-27 14:29:32

  Co do tej pani dokarmia chlebem ze smietnika jak i inni ludzie to sa dzikie ptaki i powinny byc dzikie a nie przychodza do ludzi na zawolanie. Rozumiem zimom ale latem niech sobie radza.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-28 12:58:54

  Jak by ktoś nie wiedział to 90 % skladek z tak zwanej "karty wędkarskiej " idzie na zagospodarowanie właśnie takich zbiorników i mówiąc że wszyscy wędkarze to klusownicy jest grubym przegięciem w takim razie wszyscy myśliwi to też kłusownicy i ci co jedzą mięso też bo przyczyniają się do śmierci zwierząt Łabędzie to dzikie ptaki i muszą radzic sobie same przez to że tacy nadgorliwcy dokarmiają je cały rok ptaki nie boją się człowieka i tym narażają się na największe niebezpieczeństwo Płyną tam gdzie jest czlowiek bo myślą że dostaną coś do jedzenia a potem zaplątują się w żyłki i połykają haczyki.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"