:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Czy szkoła w Gwdzie będzie zamknięta? "Mogą ją uratować tylko wspólne działania"

Temat Szczecinecki 18/02/2019 09:06

Czy Szkoła Podstawowa w Gwdzie Wielkiej zostanie zamknięta? O tym, że w placówce uczy się coraz mniej dzieci wiadomo już od dłuższego czasu, a scenariusz ewentualnego zamknięcia szkoły był rozpatrywany pod kątem „przejęcia” dzieci przez szczecineckie podstawówki już w ubiegłym roku.

W środę, 13.02 w Szkole Podstawowej w Gwdzie Wielkiej odbyło się spotkanie rodziców z dyrektorem placówki i wójtem Gminy Szczecinek. W trakcie dyskusji podjęto temat zmian, jakie musiałyby zostać wdrożone przez dyrekcję szkoły, by placówce udało się przetrwać.
Obecnie do niewielkiej podstawówki w Gwdzie Wielkiej uczęszcza 74 uczniów. Jeśli żadne działania nie zostaną podjęte, w przyszłym roku w szkole będzie się uczyć o 20 uczniów mniej. Do tego szkoła zatrudnia 15 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. Już teraz funkcjonowanie placówki utrzymuje się na granicy opłacalności.
Gorąca dyskusja, jaka wywiązała się pomiędzy uczestnikami ubiegłotygodniowego spotkania pozwoliła wskazać na kilka istotnych problemów, które od dłuższego czasu przyczyniają się do coraz gorszej sytuacji w szkole. Pierwszą kwestią jest niż demograficzny, z którym boryka się gmina. Inna sprawa to odpływ dzieci do Szczecinka. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, rodzice wolą dowozić dzieci do szczecineckich szkół podstawowych ze względu na niski poziom, jaki miałaby reprezentować placówka w Gwdzie. 
- Nie nadążamy za reformami w oświacie. Brakuje pewnej stabilizacji. Na koniec lutego musimy utworzyć zespoły przedszkolno-szkolne. To kolejna zmiana, jaką narzuca na nas ministerstwo edukacji w ostatnim czasie – powiedział nam w jednej z wcześniejszych rozmów wójt Gminy Szczecinek, Ryszard Jasionas.
A dlaczego gminne szkoły tracą uczniów? - W Gminie Szczecinek dzieci mają możliwość chodzenia do fajnych szkół. W czym jest problem?

To nie jest problem tylko naszej gminy. Chodzi o możliwość dojazdu i dowożenia uczniów do szkoły

– dodał nasz rozmówca. 
- Miasto tego problemu nie ma. To spójna aglomeracja, gdzie przemieszczanie się nie jest żadnym wyzwaniem. Stworzenie placówki gminnej, która zachęcałaby do udziału większej liczby uczniów, musiałoby się wiązać ze spełnieniem warunku transportu. A to oczywiście kosztuje.
- To nie jest tak, że uczniowie tylko „odpływają” z gminy do miasta. Kształcimy też uczniów ze Szczecinka. Ale też mamy sporo uczniów, którzy wybierają Lotyń, Czarne, Iwin, Biały Bór, Bobolice. Problem jest taki, że u nas dzieci jest bardzo mało. Problem demograficzny w Gminie Szczecinek ciągnie się za nami od lat. Mamy coraz mniej urodzeń. Możemy złożyć broń i się poddać, ale tego nie robimy. Na różne sposoby próbujemy przekonywać młode małżeństwa, by osiedlały się u nas – dodał Ryszard Jasionas.
A co ze szkołą w Gwdzie? Uda się ją uratować? Jak ustalono w trakcie spotkania, jest jeszcze trochę czasu, by dyrekcja i rodzice wspólnie mogli podjąć działania, by szkołę uratować. W Gwdzie Wielkiej ma powstać oddział przedszkolny, w którym opieka nad dziećmi będzie się odbywać od godziny 6.00 do 17.00 i w którym mają być zorganizowane atrakcyjne zajęcia dodatkowe. Wydłużone godziny pracy ma mieć także szkolna świetlica. Co istotne, to jeszcze nie koniec spotkań związanych z dalszą przyszłością szkoły. Wójt Ryszard Jasionas już zapowiedział kolejne rozmowy. O sprawie szkoły ma być także powiadomiony kurator oświaty. 

Reklama

szkoła gwda wielka zamknięcie dzieci podstawówki dowóz - komentarze opinie

 • gość 2019-02-18 19:17:30

  Czy nikt nie widzi że leci PKS i nie będzie miał kto wozić? Pewnie do Szczecinka rodzice dowożą na własny koszt.

 • gość 2019-02-19 10:59:36

  Myślę, że jest szansa aby szkoła w Gwdzie pozostała.Prawdą jest że z roku na rok uczęszcza do niej coraz mniej dzieci ze względu na niż demograficznego . Dziwi mnie że rodzice wożą dzieciaki do przepełnionych klas w szkołach w Szczecinku. Taka mała liczba dzieci w klasie sprawia ,że nauczyciel może więcej czasu poświęcić na naukę niczym nauczanie w szkole prywatnej . Niski poziom nauczania bzdura, opuszczające tą szkołę dzieci spokojnie studiują w wielkich miastach -to tylko kwestia motywacji nie tylko szkoły ale rodziny, domu. Niektórym rodzicom wydaje się że, jeżeli dziecko chodzi do szkoły w mieście to więcej się nauczy ( czy aby na pewno ! w przepełnionych klasach) . Szkoła w Gwdzie jest przestronna , monitorowana , klasy są bardzo dobrze doposażone w tablice multimedialne, pomoce naukowe, położona na uboczu czego więcej chcieć.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 11:01:38

  Wójt gminy Szczecinek Mieszkaniec wsi w której jest szkoła.Nie stara się nawet żeby ta szkoła został. Wójt już w zeszłym roku miał zamiar zamknąć szkołę.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-19 11:30:38

  Fatalna kondycja tej szkoły. Kiedyś szkoły wiejskie były obecne na konkursach, przeglądach, olimpiadach. Teraz ich brak. Fatalne wyniki egzaminów. Stagnacja i marazm. Dzieci z Gwdy jeżdżą do szczecineckich szkół. To jest wątpliwa wizytówka SP - Gwda Wielka.

 • gość 2019-02-19 11:42:35

  Nauczyciele bardzo słabo angażują się w pracę, wybrali stagnację. Bardzo słabe wyniki egzaminów, spowodowały że nasze dzieci ciągle realizują jakiś program naprawczy. Niestety nie przynosi to żadnych rezultatów. Poziom nauczania jest bardzo niski. Kolejny problem tej szkoły tot brak życzliwego podejścia do ucznia. Szkoła bez przyszłości!!!

 • gość 2019-02-19 11:44:52

  Ilość dzieci wskazuje, że ta szkoła nie ma racji bytu.

 • gość 2019-02-19 15:28:59

  Na liście nauczycieli brak wuefisty, a przedmiot jest. Wymarzony stołek dla byłego wójta!

 • gość 2019-02-19 19:25:08

  Głosowaliście na swojego WÓJCIA a teraz beczycie????No tak już po wyborach gratulacje!!!!!

 • gość 2019-02-20 12:10:51

  Wiecie co to jest polityka rabunkowa? Wszystko wyprzedawać i likwidować, grunt by było na moje wysokie wynagrodzenie, a po mnie choćby potop. Ślepym trzeba być by nie widzieć kto tak postępuje, ale mamy demokrację i ludzie wybrali. Pytanie czy za 5 lat coś się jeszcze ostanie?

 • gość 2019-02-20 14:40:31

  Likwidują PKS, zamykają szkoły, PAni wicewójt na kolejnej posadce w starostwie. Macie swoje Nieporozumienie ciemnoto wyborcza.

 • gość 2019-02-21 08:24:05

  to nie wójt zamyka szkolę- to jest podsumowanie pracy tamtejszych nauczycieli. Trzeba było zakasać mankiety- rękawy dawno temu a nie teraz jak grunt się pali pod nogami. A tak swoją drogą kto jest chętny do płacenia wyższych podatków, żeby utrzymać mierną szkołę? a może Ci najwięksi krzykacze zechcą jakieś darowizny przekazywać ?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"