:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Porady, ubezpieczenie kredytu - zdjęcie, fotografia
Partner serwisu 21/12/2018 04:23

Bankowcy, kierując się zasadami cross-selling, oferują dodatkowe produkty i usługi klientom wnioskującym o różnego rodzaju kredyty. Do najczęściej polecanych należy bez wątpienia ubezpieczenie kredytu. I choć wcale nie jest ono konieczne, aby uzyskać pożyczkę, często warto skorzystać z takiej oferty.

Dzięki temu rozwiązaniu możemy uchronić siebie i swoich bliskich przed wieloma problemami. Sprawdź, dlaczego warto ubezpieczyć kredyt.

Czy jeśli nie wykupię ubezpieczenia, to nie uzyskam kredytu?

Ubezpieczenie kredytu jest zawsze dobrowolne, choć często klient czuje się wręcz przymuszony przez bank do skorzystania z takiego rozwiązania. Niestety banki często w taki sposób konstruują swoje oferty, że kredyty bez ubezpieczenia są obarczone większą marżą i wyższym oprocentowaniem, a ich uzyskanie wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów, zabezpieczeń, a niekiedy również przedstawienia żyrantów.

W praktyce problem ten nie jest mocno odczuwalny dla osób wnioskujących o kredyty gotówkowe lub karty kredytowe na stosunkowo niskie kwoty. Sytuacja wygląda nieco inaczej przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Tutaj zobowiązanie jest bardzo wysokie i wieloletnie, więc ubezpieczenie nie tylko kredytu, ale również wykupienie ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia zakupionej nieruchomości wydaje się koniecznością.

Pożyczki gotówkowe sugerują zawarcie umowy pożyczki, zgodnie z którą klient otrzymuje do wykorzystania na podstawie opłaty kwotę pożyczonych środków na osobistej karcie bankowej lub, rzadziej, na rękę, w gotówce. Ranking kredytów gotówkowych 2019 zależy od potrzeby zawarcia umowy ubezpieczenia. Kwestia dobrowolnego ubezpieczenia jest dla wielu klientów kwestią zasadniczą. Ustawa przewiduje dobrowolne zawieranie umowy ubezpieczenia, ale wiele banków traktują polisę jako rzecz niezbędną na poziomie zatwierdzenia wniosku o pożyczkę.

Już w procesie wnioskowania o kredyt mieszkaniowy, jeśli nie dysponujemy odpowiednim wkładem własnym (minimum 20% wartości nieruchomości), musimy wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla banku.

Zdecydowanie trzeba również wykupić ubezpieczenie kupionej nieruchomości. Jest to niezwykle istotne choćby dla naszego spokoju i bezpieczeństwa. W razie pożaru, zalania czy jakiegokolwiek innego nagłego zdarzenia, możemy wtedy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Wieloletni kredyt i brak ubezpieczenia mieszkania to byłoby bardzo złe połączenie.

Jakie ryzyka obejmują ubezpieczenia kredytów?

Podstawowym ubezpieczeniem, jakie proponuje się kredytobiorcom, jest również ubezpieczenie na życie. Warto skorzystać z takiej oferty, ponieważ zabezpiecza ona interesy naszych bliskich w razie naszej śmierci. W przypadku zgonu kredytobiorcy, który wykupił takie ubezpieczenie, pozostałą część zobowiązania finansowego wobec banku, spłaca w całości ubezpieczyciel. Jeśli osoba zaciągająca kredyt nie skorzystała z tej opcji, niestety po jej śmierci zobowiązanie muszą uregulować jej spadkobiercy. Jest to szczególnie ważne w przypadku kredytów hipotecznych. Początkowo miesięczna kwota takiego ubezpieczenia to spory koszt, jednak z biegiem lat, kiedy raty maleją, zmniejsza się też wysokość składniki na ubezpieczenie.

Ważne jest też ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz długotrwałej choroby. Zabezpieczy to nas w sytuacji, gdy w wyniku zdarzenia losowego lub choroby, czasowo nie będziemy w stanie spłacać rat kredytu.

Na podobnej zasadzie działa ubezpieczenie od utraty pracy. Jeśli kredytobiorca straci dochody, to ubezpieczyciel przejmuje na jakiś czas spłatę rat (okres określony w umowie kredytu, z reguły nie dłuższy niż 6 miesięcy). Daje to kredytobiorcy możliwość spokojnego poszukania nowej pracy. Są oczywiście przypadki, w których takie ubezpieczenie nie działa. Ma to miejsce wtedy, gdy pracownik zostanie zwolniony w trybie dyscyplinarnym lub sam wypowie pracodawcy umowę o pracę.

Co to są ogólne warunki ubezpieczenia?

Niestety nie wszyscy dokładnie czytają podpisywane przez siebie dokumenty. W przypadku ubezpieczenia kredytu szczególnie istotne jest dokładne zapoznanie się z treścią ogólnych warunków kredytu. W dokumencie takim zawarte są bowiem kwestie związane z odmową przejęcia odpowiedzialności za spłatę kredytu przez ubezpieczyciela. W praktyce oznacza to po prostu sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Przykładowo w przypadku ubezpieczenia na życie dotyczy to okoliczności zgonu, takich jak popełnienie samobójstwa, śmierć w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków, złamanie zasad BHP w miejscu pracy. Dotyczy to także zgonu na chorobę przewlekłą, o której kredytobiorca wiedział w momencie podpisania umowy ubezpieczenia, ale zataił ten fakt przed ubezpieczycielem.

Należy również pamiętać o tym, że w przypadku śmierci kredytobiorcy, to spadkobiercy mają bezpośredni obowiązek jak najszybszego wystąpienia do ubezpieczyciela o uregulowanie zobowiązań wobec banku, które były ubezpieczone. Nie należy z tym zwlekać, aż powstanie kilkumiesięczne opóźnienie w płatności rat i bank wdroży postępowanie windykacyjne. Może się wtedy zdarzyć, że będziemy musieli te kilka zaległych rat jednak opłacić ze swojej kieszeni, a ubezpieczyciel pokryje dopiero pozostałe. Wiele osób zapomina o tej niezwykle istotnej kwestii. Zdecydowanie warto więc poinformować rodzinę o fakcie, że posiada się kredyt i że jest on ubezpieczony. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy rodzina zmarłego nieświadoma jego zobowiązań finansowych, dowiaduje się o nich dopiero w procesie windykacji.

Ubezpieczenie kredyty niewątpliwie jest korzystne dla banku, ponieważ zabezpiecza pewność spłaty zobowiązania, ale pomimo nieco wyższych kosztów związanych z uiszczaniem składniki ubezpieczeniowej, jest ono również bardzo korzystne dla kredytobiorcy. Pamiętajmy, że ubezpieczenie kredytu działa w interesie naszym i naszych bliskich. Nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć, co przyniesie życie, zdarzają się sytuacje, w których może ono być dla nas prawdziwym wybawieniem.

 

artykuł partnera serwisu

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"