:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

Czy w Szczecinku powstanie cmentarz dla zwierząt?

temat.net: archiwum, Szczecinku powstanie cmentarz zwierząt - zdjęcie, fotografia

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nasz stosunek do zwierząt uległ znacznej zmianie. Często traktujemy naszych czworonożnych pupili jak członków rodziny, staramy się zapewnić im wszelkie wygody i odpowiednią opiekę. Często nie potrafimy już wyobrazić sobie bez nich życia. Niestety, większość zwierząt żyje znacznie krócej niż ich właściciele – dla wielu z nich już sam fakt straty ukochanego, czworonożnego przyjaciela jest ciężkim przeżyciem. Jednocześnie jednak w takich chwilach powraca pytanie o to, co dalej zrobić ze zwierzęciem?

Przepisy unijne oraz polskie prawo zabraniają grzebania ciał zwierząt w lasach, na łąkach czy nawet na własnej posesji. Za to może grozić nam nie tylko wysoka kara pieniężna, ale też sprawa w sądzie. Choć właścicielom, którzy właśnie pożegnali swojego pupila, trudno jest się z tym pogodzić, to według prawa ciała zwierząt traktowane są jak zwykłe odpady medyczne i w taki też sposób – poprzez spalenie - powinny być utylizowane. Jednak wiele osób w takiej sytuacji szuka innych sposobów, aby w godny sposób pożegnać czworonożnego domownika. 

- Ludzie traktują już zwierzęta jak pełnowartościowych członków rodziny, a przynajmniej większość z nich tak je traktuje – mówi Danuta Kadela, szefowa schroniska PGK. - Szczególnie dotyczy to ludzi starszych, dla których taki pies czy kot jest często ich jedyną „rodziną”. I oczywistym jest, że w przypadku śmierci zwierzaka, chcemy je odpowiednio pożegnać, a nie traktować jak odpad. Bardzo ciężko jest pogodzić się nam z tym, że zwierzę trafia zwyczajnie do utylizacji. Niektórzy z nas potrzebują miejsca, gdzie będą mogli pójść, zapalić świeczkę i odwiedzić starego przyjaciela. Niestety najbliższy cmentarz dla zwierząt znajduje się w Pile. Udało się go stworzyć po kilkuletniej walce. 

- Takich cmentarzy jest kilka w całej Polsce i nie ukrywam, że również w Szczecinku taki obiekt na pewno rozwiązałby problem wielu mieszkańców z pochówkiem zwierzaków. Cmentarz dla zwierząt jest jak najbardziej potrzebny w naszym mieście, dlatego że ludzie traktują takiego zwierzaka jak członka rodziny i, wiem że to może się wydawać komuś dziwne, chętnie by zapalili symboliczną świeczkę na grobie zwierzaczka. Dlatego jestem absolutnie „za” powstaniem takiego cmentarza  – mówi Danuta Kadela.

Czy jest szansa na to, aby i w naszym mieście powstał taki cmentarz, na którym moglibyśmy pochować naszych pupili? Jak nam powiedział w jednej z wcześniejszych rozmów prezes przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Leszek Ogar, w ubiegłym roku pojawiły się takie plany, ponieważ również temat utworzenia cmentarza dla zwierząt coraz częściej powraca. Więcej konkretów na ten temat miało być znanych w tym roku, jednak przez zamieszanie związane z tzw. reformą śmieciową, do tematu nie powrócono. 

- Taki cmentarz na pewno nie powstanie jako inwestycja miejska, natomiast gdyby osoba prywatna wystąpiła z chęcią stworzenia takiego cmentarza na swojej nieruchomości czy kupionej od miasta na terenie Szczecinka lub też gdzieś na terenie gminy wiejskiej, to osobiście uważam, że byłby to bardzo dobry pomysł – mówi Tematowi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Sam również miałem zawsze kłopoty z grzebaniem swoich zwierząt. Niestety, zwierzęta zwykle żyją krócej niż ludzie i jeżeli ma się psa czy kota, to w pewnym momencie one odchodzą. A większość osób, zwłaszcza mieszkających w mieście, jest bardzo przywiązana do swoich zwierząt i chciałyby je godnie pochować. Takie miejsce jest bardzo dobrym pomysłem, natomiast na pewno nie jest to zadanie własne miasta i nie przewiduję w najbliższym czasie wyasygnowania pieniędzy na utworzenie cmentarza dla zwierząt. Myślę natomiast, że gdyby ktoś taki cmentarz utworzył to, nawet z punktu widzenia pewnego interesu, z pewnością bardzo szybko otrzymałby znaczny zwrot poniesionych nakładów - mówi burmistrz.

Póki co wielu właścicieli, nie mogąc pogodzić się ze stratą pupila i koniecznością oddania jego ciała do utylizacji, decyduje się na złamanie prawa i pochowanie swojego zwierzaka w ziemi. Jednym z bodźców do tego jest po prostu świadomość, że w każdej chwili możemy taki grób odwiedzić. (mg)

 

foto: sxc.hu/woliballa

Czy w Szczecinku powstanie cmentarz dla zwierząt? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com