:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Czy w Szczecinku powstanie klaster energetyczny? Miałby zrzeszać lokalny biznes

  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4

Czy w Szczecinku powstanie Klaster Energetyczny? W poniedziałek (11.09) w szczecineckim zamku odbyła się konferencja dotycząca możliwości budowy Szczecineckiego Klastra Energetycznego. Miałby on zrzeszać lokalnych producentów czy dystrybutorów, którzy chcieliby zainwestować w energię odnawialną. Lokalna produkcja energii pochodzącej z OZE, pozyskana np. z paneli fotowoltaicznych czy biomasy, ma być przede wszystkim tańsza. Samorządy, które do tego typu klastrów przystępują, liczą, że klastry energetyczną umożliwią im zbudowanie nowej strategii energetycznej.


O tym, że dzięki funkcjonowaniu w ramach klastra można zrealizować wiele inwestycji, na które można się ubiegać o dofinansowanie z UE przekonywał Tomasz Swaczyna, wiceprezes Kancelarii Doradztwa Ekonomicznego. – Po drugie klaster daje możliwość tworzenia pewnych grup producentów i odbiorców w celu pozyskania tańszego prądu tudzież dystrybucji tańszego prądu. Ceny prądu oferowane przez takie firmy jak Enea czy Energa są znacznie wyższe niż możliwość funkcjonowania lokalnie i zapewnienia sobie tutaj energii chociażby poprzez realizację takich wspólnych inwestycji.
Pomysł utworzenia Klastra Energetycznego w Szczecinku popiera burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

 – Wydaje mi się, że jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie. Chyba mało stosowane w tej chwili w Polsce – zwrócił uwagę burmistrz. Jest pewną furtką, jeśli chodzi o bardzo niedoskonałą ustawę o OZE. 
- To jest taki pomysł, który jest jakby szyty na miarę powiatu szczecineckiego – dodał Jerzy Hardie-Douglas. – Obszarowo może takimi klaster obejmować teren pięciu gmin lub jednego powiatu. Interesariuszami mogą być wszyscy. Zarówno podmioty gospodarcze, samorządy i osoby prywatne. To jest również szansa dla wielu osób, które już zainwestowały w przydomowe instalacje. Jeśli przystąpią do takiego klastra, prawdopodobnie zacznie im się to opłacać. 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


klaster energetyczny szczecinek energia odnawialna - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się