:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Czy wiesz, kiedy możesz się bronić?

Wiele osób boi się bronić przed napastnikiem. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie do końca znają i rozumieją przepisy polskiego prawa w zakresie obrony koniecznej. Warto być świadomym swoich praw i obowiązków, aby wiedzieć, jak się zachować w niebezpiecznej sytuacji.

Co to jest obrona konieczna?

Definicja obrony koniecznej opiera się na zasadzie, że wolno odeprzeć siłę siłą. Mówi o tym, że odparcie bezpośredniego ataku na jakiekolwiek dobro chronione prawem nie jest przestępstwem. Obrona konieczna to także zbiór zasad panujących podczas zamachu: zamach, obrona, konieczność obrony oraz współmierność zastosowanych środków do ataku. Prawo mówi, że napastnik, który jest sprawcą zamachu na dobro społeczne lub dobro jednostki, musi sobie przypisać winę za szkody, jakie poniesie od ofiar działających w obronie koniecznej (wyrok SN z dnia 31.10.1973 r., II KR 139/73, OSNKW 1974/4/61). Czy skuteczna samoobrona może skończyć się dla ofiary odpowiedzialnością prawną?

Granice obrony koniecznej

Granice obrony koniecznej nie są jednoznacznie określone przez prawo – każdy przypadek ich przekroczenia rozpatruje się indywidualnie. Istnieją jednak pewne ogólne wyznaczniki tych granic. Są to: odparcie ataku środkiem współmiernym do zamachu oraz zaprzestanie atakowania napastnika, który został obezwładniony lub zrezygnował z atakowania ofiary. Dlatego tak ważne jest, aby w niebezpiecznej sytuacji zachować zimną krew – jeśli przerażenie i emocje wezmą górę, możemy zaszkodzić nie tylko napastnikowi, ale także sobie. W przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci napastnika (jeśli nastąpiły wskutek przekroczenia granic obrony koniecznej) sąd bierze pod uwagę stan psychiczny zaatakowanej osoby. Może odstąpić od wymierzenia kary lub ją złagodzić, jeśli będą podstawy ku temu.

Najpopularniejsze akcesoria do samoobrony

Na portalu http://skuteczna-samoobrona.pl/ znajdziemy bardzo przydatny artykuł na temat legalnych środków do samoobrony. To kolejna kwestia związana z prawem, którą każdy powinien znać. Czym w Polsce możemy się bronić? Wybór jest dość duży. Legalne środki do samoobrony to:

  • Gaz pieprzowy – najbardziej popularny ze względu na dobry stosunek ceny i jakości. Łatwy w użyciu, intuicyjny i skuteczny. Wyróżniamy trzy rodzaje gazów: mgłę, stożek i żel (lub pianę).

  • Paralizator – wydatek od 150 do 300 złotych za sprzęt ze średniej półki. Skuteczny nawet przez warstwę ubrań, dobrze więc sprawdzi się zimą. Odporny na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wiatr.

  • Kubotan – narzędzie wywodzące się z Japonii, ma postać podłużnego walca o grubości około 1 centymetra i długości do 15 centymetrów. Na końcu zakończony tępym stożkiem. Służy do zadawania ciosów w czułe miejsca na ciele, takie jak połączenia stawowe i sploty nerwowe.

  • Pałka teleskopowa – ich legalność budzi pewne kontrowersje. Pałka teleskopowa jest legalna, jeśli jest wykonana według pewnych standardów – nie może być wyposażona w elementy zwiększające siłę obrażeń. Klasyczna pałka zawiera metalowe tulejki, ma obudowę ze sztucznych materiałów i jest zakończona zaślepkami.

 

Foto: Monika Święcka

Artykuł we współpracy ze skuteczna-samoobrona.pl

Czy wiesz, kiedy możesz się bronić? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com