:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Czyje te jeziora?

Na ryby?, Czyje jeziora - zdjęcie, fotografia

    – Chcę wybrać się na ryby na kilka jezior w okolicy Szczecinka – mówi stały czytelnik Tematu, zapalony wędkarz mieszkający poza Szczecinkiem. – Niestety, przy jeziorach nie ma żadnych tabliczek z wiadomością w czyim zarządzaniu znajduje się jezioro, więc nie wiadomo do kogo się zgłosić z opłatą. Moim zdaniem takie oznakowanie jezior załatwiłoby kilka problemów na raz: Wędkarz dostałby jasny przekaz, komu zapłacić za wędkowanie i równocześnie zostałby poinformowany o tym, jakie zasady połowów obowiązują na danym akwenie.

    Rzeczywiście, w okolicy Szczecinka mamy mnóstwo jezior i trochę większych stawów. Prywatni właściciele wód oczywiście potrafili sobie poradzić z ich oznakowaniem. Niestety, inni - Polski Związek Wędkarski, Przedsiębiorstwo Rybackie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu – nie.  

    - Znamy ten problem i przed sezonem wędkarskim 2014 wspólnie z kolegami z Okręgu PZW w Koszalinie będziemy chcieli go definitywnie rozwiązać – mówi „Tematowi” Andrzej Pilzek, prezes Koła Wędkarskiego PZW „Jesiotr” w Szczecinku. – Na pewno w jakiś sposób oznakujemy wody będące w naszym użytkowaniu. By nie kusić wandali, będziemy chcieli na drzewach w sąsiedztwie najbardziej uczęszczanych przez wędkarzy miejsc połowowych umieścić specjalne opaski. Znajdą się na nich podstawowe informacje dla wędkarza, na przykład: kto jest właścicielem tej wody czy numer kontaktowy do koła PZW. Podobnie oznakujemy miejsca wodowania łodzi. 

    W Szczecinku i najbliższej okolicy wędkarze mogą łowić na wodach będących w zarządzie Polskiego Związku Wędkarskiego – jeziorach: Trzesiecko, Wilczkowo, Ciemino, Radacz Duży i Mały, Juchowo, Lipnica i Kiełpino.

    Z kolei Przedsiębiorstwo Rybackie w Szczecinku gospodaruje m.in. na jeziorach: Białe, Kociołek, Stępień, Jamen, Trzebiechowo, Kniewo, Przełęg, Wielatowo, Dołgie i Śniadowo oraz na rzece Gwdzie.

    Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu posiada w swoim użytkowaniu wody objęte konkursami mającymi na celu wyłonienie użytkownika rybackiego, m.in. jeziora: Wierzchowo, Studnica, Smoleńsko, Wielimie, Kacko, Łąkowe, Płociczno, Spore, Damskie, Stegieńskie, Cieszęcino, Bielsko, Rymierowo, Łączno, Świdno, Sarcze i Jeleń. Na w/w jeziorach uprawianie sportu wędkarskiego jest dozwolone do 31 grudnia 2013 roku. 

    Kolejną niezwykle ważną sprawą dla wędkarzy są zasady połowów na tych wodach. Na jeziorach PZW możemy poławiać ryby przez cały rok przez całą dobę. Z kolei sezon na wodach administrowanych przez rybaków (z brzegu i łodzi) trwa do 30 listopada – od wschodu do zachodu słońca. Na niektórych jeziorach (m.in.: Dołgie, Jamen, Kniewo, Przełęg, Śniadowo i Wielatowo) można też łowić w nocy po wniesieniu dodatkowej opłaty. 

    RZGW również określił zasady połowowe na administrowanych przez siebie jeziorach. Wędkarzowi wolno łowić ryby od świtu do zmierzchu. Oczywiście, po wcześniejszym uiszczeniu opłaty na konto Zarządu. Zezwolenie miesięczne kosztuje 25 zł. 

   Wędkarze z Koła PZW „Jesiotr” opłaty za wędkowanie przyjmują w swoim biurze przy ul. 9 Maja, rybacy w siedzibie swojej spółki przy ul. Koszalińskiej 89. (sw)  


Czyje te jeziora? komentarze opinie

  • Rasputin1 - niezalogowany 2013-10-17 19:44:50

    Bardzo dobry artykuł. Wreszcie ktoś pomyślał aby odświerzyć takie sprawy. Najlepiej oczywiscie łowi się na jeziorach PZW. Smutna prawda jest taka, że rybacy nie dbają o administrowane przez siebie wody; brak zarybień, brud, smród i ubóstwo no i brak oznaczeń. Choć ryba jest i to duża. Najlepiej cwaniakom w ogóle nie płacić, bo i tak nie wiemy co z naszymi pieniędzmi się dzieje a o zarybianiu przez rybaków od dawna nikt nic nie słyszał.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com