:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Czym jest egzekucja z nieruchomości i jak przebiega?

10/04/2018 00:02
Porady, egzekucja nieruchomości przebiega - zdjęcie, fotografia

Egzekucja z nieruchomości to środek stosowany w sytuacji, gdy dług właściciela jest wyjątkowo wysoki. Stosowana jest w sytuacji, gdy dłużnik nie może spłacić zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Cała procedura jest czasochłonna, a przy tym też i dość skomplikowana. Jednak bardzo często stanowi jedyny sposób na odzyskanie należności. Osobą, którą musi znieść najwięcej niedogodności z tego powodu, jest dłużnik dlatego często egzekucja z nieruchomości bywa dramatyczna. W niniejszym artykule wyjaśnione zostało, czym w ogóle jest nieruchomość i na czym polegają poszczególne etapy egzekucji.

Nieruchomość – co to jest?

Mianem nieruchomości określa się dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku czy mieszkanie komunalne przekształcone w mieszkanie własnościowe. Jednakże w ten sposób nazywane jest także spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, mieszkalnego oraz prawo do mieszkania w domu, który został wybudowany przez spółdzielnię.

Wbrew pozorom taką nieruchomość nie jest trudno utracić. Prędzej czy później spotka to każdego, kto nie płaci rat kredytu lub podatków. Egzekucja jest taka sama w obydwu przypadkach. Tu warto jednak uściślić, że regulowane są przez inne przepisy.

Wierzyciel ma prawo nie tylko do nieruchomości dłużnika. Dłużnik odpowiada za dług całym majątkiem, a w jego skład wchodzi także jego wynagrodzenie za prace, ruchomości, rachunek bankowy czy wspomniana nieruchomość lub jest jej część. Z nich również może być prowadzona egzekucja.

Banki niekiedy sięgają po inne części majątku kredytobiorcy. Zazwyczaj dokonują tego, gdy łączna kwota ze sprzedanej i odebranej licytacji jest mniejsza od wartości zadłużenia.

Na czym polega egzekucja z nieruchomości?

Początkiem procedury jest wystawienie tytułu wykonawczego. Robi to wierzyciel. Dokument ten potwierdza istnienie długu oraz wynikające z tego faktu obowiązki dłużnika oraz roszczenia wierzyciela. Z kolei Wierzycielem jest naczelnik urzędu skarbowego. Jednocześnie jest on także organem egzekucyjnym.  Całe postępowanie egzekucyjne związane z niespłaceniem kredytu odbywa się w sądzie. Egzekucji dokonuje komornik. Działa on przy sądzie znajdującym się na obszarze, pod który podlega nieruchomość dłużnika.

Zajęcie nieruchomości dłużnika – początek egzekucji

Komornik, który rozpoczyna egzekucję długu, najpierw wysyła dłużnikowi zawiadomienie. Jest to wezwanie do zapłaty. Dłużnik ma jego spłatę dwa tygodnie. W przeciwnym wypadku urzędnik przystępuje do wyceny jego nieruchomości oraz jej opisu. Z chwilą, gdy dłużnik otrzymuje wezwanie do zapłaty, to jednocześnie dopiero wtedy zostaje uświadomiony, że celem egzekucji długu będzie odebranie mu nieruchomości.

Do wezwania dołączony jest tytuł wykonawczy, a dokładniej jego odpis. Niekiedy jest on wręczany dłużnikowi osobiście, a wtedy już nie przesyła się go w formie listownej.

Organ odpowiedzialny za egzekucję wysyła także wniosek do sądu, który prowadzi księgi wieczyste. Celem wniosku jest dokonanie w księdze wieczystej wpisu o rozpoczęciu egzekucji. Rzecz jasna, wpis wprowadzany jest do księgi wieczystej nieruchomości, które została zajęta.

Dłużnik, którego posiadłość została zajęta, wciąż ma prawo do korzystania z niej. Niemniej jednak nie może jej sprzedać ani oddać w darowiźnie lub w leasing, najem czy dzierżawę.

Ile warta jest nieruchomość? – drugi etap egzekucji

Niespłacenie długi wobec banku lub urzędu skarbowego skutkuje tym, komornik rozpoczyna opisywanie danej nieruchomości. Wykonuje tę czynność na wniosek wierzyciela. Nieruchomość zostaje opisana przez komornika, lecz oszacowanie wartości należy już do biegłego, którego powołuje również i on. W opisie nieruchomości zawarte są informacje, takie jak na przykład wartość budowli.

Dwa tygodnie przed dokonaniem wyżej wymienionego opisu, w budynku sądu rejonowego i w urzędzie gminy lub miasta pojawia się obwieszczenie. Komornik wzywa w nim inne osoby, które są uczestnikami postępowania egzekucyjnego.

Obwieszczenie – przedostatni etap egzekucji z nieruchomości

Komornik ogłasza termin licytacji. Zazwyczaj odbywa się to dwa tygodnie od wejścia w życia opisu i wyceny nieruchomości. Obwieszczenie wywieszone jest nie tylko w budynkach, takich jak urząd skarbowy czy urząd gminy, ale też i w prasie oraz w Internecie. Dokument jest dostarczony również do uczestników postępowania, do urzędu skarbowego i do gminy.

Wspomniane obwieszczenie zawiera dane personalne dłużnika, informacje o nieruchomości oraz datę licytacji. Na ogół zostaje ono ujawnione dwa tygodnie przed licytacją, którą to jest ostatnim etapem egzekucji z nieruchomości.

Licytacja – koniec egzekucji

To podczas niej odbywa się sprzedaż nieruchomości. Posiadłość może być sprzedana za trzy czwarte sumy, na którą została oszacowana. Tu warto podkreślić, że tyle powinna wynosić najniższa kwota sprzedaży. Każdy z jej uczestników przed tą publiczną licytacją ma obowiązek, aby wpłacić jedną dziesiątą sumy oszacowania. Jest to rękojmia. Kwota zostaje zwrócona każdemu, kto nie wygra licytacji nieruchomości. Całe wydarzenie jest nadzorowane przez sędziego lub komornika sądowego. Na tym polega egzekucja z nieruchomości. Odbywa się ona zazwyczaj na koszt dłużnika.

 

artykuł partnera serwisu

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"