:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

D, jak... podatek

D, jak... podatek

Jak nie kijem, to go (łobywatela) pałką w łeb – rzekł mi Kazimierz na przywitanie. A widząc zdziwienie na mej twarzy, pospieszył z objaśnieniem zadając podchwytliwe pytanie – podatek od deszczu... mówi ci to coś? Następnie, nie czekając na odpowiedź, z błyskiem w oku swą kontynuował wypowiedź. 


– Od 1stycznia właściciele budynków, o powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych, których działka została zabudowana w 70 procentach, a w jej okolicy brakuje kanalizacji deszczowej, bulić będą niestety zresztą. Stawka natomiast będzie wynosić od kilku do kilkudziesięciu groszy. Kaziu stwierdził, iż jest to niesłychane zdzierstwo zwłaszcza, że ino 10 procent z tej opłaty trafi do kasy samorządu, a resztę zakosi władza centralna. Dodał też, że to żadne hop-siup, bo chodzi o kilka miliardów zetów w skali roku. 
Ja natomiast, nijak pojąc nerwacji Kazia nie mogłem, gdyż i ponieważ nie od dziś wiadomo, że człowiek siły przyrody okiełznać chce. Poza tym, płacić będą ci, którzy dachy mają wielgachne, czyli hiper i super markety, spółdzielnie i insze wspólnoty mieszkaniowe. Kaziu zaś nie zabuli, bo w małej chatynce mieszka. Dlaczego zatem tak się piekli? 
Rozwiązanie okazało się prościusieńkie, przecież, jak nie wiadomo o co chodzi, to jasnym jest, że o pieniądze się rozchodzi! Znajomy mój twierdzi bowiem, iż hiper markety rychło dowalą do swych towarów wyższe ceny, aby na swoje wyjść, a i w blokach czynsze też podskoczą. Ale Kaziu już tak ma, gdzie i na co nie spojrzy to czarno widzi – nie to co ja! 
W tym deszczowym podatku jednak pewne minusy widzę. Bo niby jak on będzie naliczany, jeśli przez miesiąc lub dwa deszcz padać nie będzie i susza totalna nastanie, co jak wiadomo u nas się zdarza letnią porą, niestety zresztom. A zimą, czy za śnieg też płacić trza będzie, wszak gdy nastaje odwilż on w stan ciekły przechodzi. 
Jednako widzę też plusy i to dodatnie. Wspomniane firmy na tym podatku mogą całkiem nieźle wyjść. Wystarczy, iż ciut pogłówkują i sięgną po stare wypróbowane babcine sposoby. Wszak lat temu... wiele pod niemalże każdą rynną stała beczka, która skrzętnie deszczówkę gromadziła. Ta darmowa woda była nieocenioną wartością w gospodarstwach domowych. Służyła do przepierki, mycia włosów, umycia podłogi, podlewania ogródka czy spłukiwania rzeczy wiadomych w muszli też wiadomej. Można było kiedyś, to można i w dzisiejszych czasach, tym bardziej, że w takiej spustowej rynnie nijakich wodomierzy nie ma, czyli woda w beczce jest za darmo. A jak mniej wody płatnej z rur miejskich się pobierze, to i mniej za ścieki się zabuli i na swoje się wyjdzie. 
Nikt przeca zabronić nie może marketom ustawiania beczek pod rurami odprowadzającymi deszczówkę z dachów, ani zakazać zgromadzoną wodą szorowania posadzek, elewacji i podlewania trawników, że nad inszym zastosowaniem tej cieczy rozwodzić się nie będę. Nie wiem czy wspomniane firmy pójdą ta drogą, ale w tajemnicy mogę powiedzieć, że Kaziu, którego wspomniany podatek nie dotyczy, już dwie beczki na swej posesji postawił. Bo i on liczyć potrafi i wie, że dzięki temu będzie na finansowym plusie, łoczywiście dodatnim. 
PS. I już spokojnie czekać będziemy na podatek od wiatru i słońca.
 

deszcz podatek maciej gaca felieton - komentarze opinie

 • gość 2018-02-05 15:57:01

  Za Douglasa tak wzrosły czynsze, że flaki na płot... Przecież ludzie sklepiki zamykali, bo podniósł podatki. A co spotkało piekarnie na Lipowej? A teraz Rak z PO się do żłoba pcha, a ma zarzuty, jeszcze za PO. Hańba!

 • gość 2018-02-05 21:36:47

  gość 2018-02-05 15:57:01 Za Douglasa tak wzrosły czynsze............ Za to rzad wszystko daje za darmo,zadnych podatkow nie podnosi itd,tylko ciekawe dlaczego tak wszystko drozeje,to tez pewnie wina burmistrza Sz-ka i PO.

 • gość 2018-02-06 09:27:33

  Co drożeje? Ropa tanieje, warzywa i owoce rolnicy darmo dają prawie, Biedronka swój narzut bierze, elektronika z Chin nas zalewa. Wszystko tanieje. Za Douglasa tak wzrosły czynsze, że flaki na płot... Przecież ludzie sklepiki zamykali, bo podniósł podatki. A co spotkało piekarnie na Lipowej? A teraz Rak z PO się do żłoba pcha, a ma zarzuty, jeszcze za PO.

 • gość 2018-02-06 10:22:14

  podatek za garaż jest większy niż za apartament, bodajby tych peowczyków w ratuszu x#[email protected]&$#@#[email protected]!!)&(, wizjonerzy golą ludzi do żywego ale najgorsze że lekką ręką pieniądze z naszych podatków na pierdoły wydają albo dotacje dla swoich

 • gość 2018-02-06 12:23:35

  Dzisiaj w Marche na Kołobrzeskiej kupiłam pieczone udźca. Nie kupujcie. Ależ padliną jechało. Był okres, że jedzenie było nie złe. Niestety nie trwało to długo. Albo maja przykaz szefostwa, truć ludzi starymi padlinami, albo znowu kucharza zmienili. W domu miałam niezłą borutę. Wszyscy wyczuli smród. Teraz czekam na rezultat. Kawałek zostawiłam, gdyby się okazało, że jesteśmy otruci. Przyda się w Sanepidzie. Sama nie zjadłam, najwięcej zjadł mąż, teść też część zostawił.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-06 13:16:07

  Ale Wy macie porobione w głowach.. Do szkoły wracać i tym razem uważać na lekcjach albo dokształcić się trochę gdzie indziej.... Masakra

Dodajesz jako: Zaloguj się