:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C całkowite zachmurzenie

Decyzja środowiskowa - co warto wiedzieć na ten temat?

Porady, Decyzja środowiskowa warto wiedzieć temat - zdjęcie, fotografia

Decyzja środowiskowa - co to takiego?

Każde przedsiębiorstwo, które podejmuje decyzję o nowej inwestycji musi dopełnić szeregu formalności. Wśród nich znajdują się również te, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój.  Jednym z dokumentów, które musimy posiadać jest decyzja środowiskowa. Czym jest?

Mówiąc najprościej decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, bo tak brzmi pełna nazwa dokumentu to nic innego jak dokument, który określa  uwarunkowania dla realizacji danego przedsięwzięcia. Wśród nich wymienić możemy pośredni oraz  bezpośredni wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne, zabytki kultury, oraz wzajemne powiązania między tymi elementami zarówno na etapie budowy, eksploatacji jak i likwidacji inwestycji. Decyzja środowiskowa wymagana jest dla przedsięwzięć ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco lub potencjalnie oddziaływać na środowisko. W przypadku pierwszego rodzaju inwestycji konieczne jest złożenie raportu o oddziaływaniu na środowiska. Zaś w przypadku inwestycji potencjalnie wpływających na środowisko wystarczyć powinna karta informacyjna przedsięwzięcia.

Jak wystąpić o decyzję środowiskową? 

Procedura wydawania decyzji środowiskowych rozpoczyna się od określenia do której grupy inwestycji opisanych powyżej należy ta, którą chcemy rozpocząć. Jeśli jest to przedsięwzięcie znacząco wpływające na środowisko musimy złożyć wniosek a wraz z nim raport oddziaływania na środowisko. Wniosek składamy w większości przypadków do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.  

Jeśli nasza inwestycja ma tylko potencjalny wpływ na środowisko procedura wygląda identycznie, zamiast pełnego raportu musimy jednak złożyć jedynie kartę informacyjną przedsięwzięcia. Po zapoznaniu się z nią wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje postanowienie w którym określa brak lub obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Jak długo ważna jest decyzja środowiskowa?

Wszyscy doskonale wiemy, że wiele przedsięwzięć to inwestycje, które wymagają długiego czasu realizacji. Wielu przedsiębiorców obawia się więc, że pozytywna decyzja środowiskowa zdąży stracić ważność zanim inwestycja zostanie dokończona. Na szczęście w 2015 roku ważność decyzji środowiskowej została przedłużona. Według obecnych przepisów prawa ważność decyzji to 6 lat od dnia, w którym stała się ostateczna. Możliwe jest również jej wydłużenie do 10 lat (wcześniej było to 6 lat). 

Artykuł powstał we współpracy z http://www.ecoclima.waw.pl.

Decyzja środowiskowa - co warto wiedzieć na ten temat? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com