:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
04/10/2018 13:25

Do wyborów samorządowych coraz bliżej. Walczące o głosy wyborców komitety coraz wyraźniej i intensywniej zabiegają więc o głosy mieszkańców Szczecina. W środę, 3.10 października swój pomysł na miasto oraz na to, jak pomóc mieszkańcom przedstawił Komitet Wyborczy Porozumienia Samorządowego. Cele i kierunki działań przedstawiono podczas konwencji wyborczej. Był to również moment, w którym PS zaprezentowało swoich kandydatów na radnych oraz na wójtów i burmistrzów.

Program wyborczy dla Szczecinka przedstawił Wiesław Suchowiejko, kandydat Porozumienia Samorządowego na burmistrza. Jak podkreślił, wszystkie pomysły i rozwiązania mają służyć przede wszystkim mieszkańcom. Stąd też nazwa programu “Dla mieszkańców”.

Zastanawiałem się, jak to wszystko zapakować. Modne są teraz czteropaki, sześciopaki, ośmiopaki. W tych napojach raczej nie gustuje, więc przyszedł mi do głowy inny pomysł - mówił Wiesław Suchowiejko. - Kiedyś lider PS Krzysztof Lis, zacytował Senekę: “Jeśli nie wiesz do jakiego zmierzasz portu, dobre wiatry nie będą ci wiały”. Skoro my wiemy, dokąd będziemy zmierzać, to co nam jeszcze potrzebne. Dobry wiatr! Myślę, że dostaniemy ten dobry wiatr od naszych wyborców. A wszystkie nasze pomysły będą się zawierać w “Róży Wiatrów Porozumienia Samorządowego”.

W dalszej części wystąpienia Wiesław Suchowiejko przedstawił poszczególne obszary zmian, a wraz z nimi konkretne propozycje. Wśród nich znalazła się m.in. “Karta N” dla niepełnosprawnych, wyprawka dla 6-latków, czy audyt miejskich spółek pod kątem ich efektywności.

Pierwszy zaprezentowany obszar to: lepszy słuch społeczny władzy.

- Wszyscy mamy już dość tego, co obserwujemy z niemal każdej sesji RM. Dość tych sporów, swarów, połajanek, inwektyw. To nie tak buduje się wspólnotę. Dość mamy tej arogancji, megalomanii i buty obecnie rządzących.

Arogancji, której wyrazem jest zbudowane słynnej “stajni” na miejskim targowisku bez żadnych konsultacji. A ostatnio także bez konsultacji z mieszkańcami chęć wybudowania wyciągu narciarskiego. Megalomanii - przez wiele lat za nasze pieniądze oglądaliśmy programy, w których miłościwie nam panujący wykonywał tę samą piosenkę z serialu “Czterej pancerni i pies”, piosenkę telgrafistki z refrenem: “To ja, to ja, to ja”.... To nie tak, byli też inni. To wszystko nie działo się samo. Szczecinek bardzo się nam podoba. Ale chcielibyśmy zrobić coś więcej - razem. Buty - kolorowy kruk którego szukamy. Kilkadziesiąt tysięcy z budżetu miasta decyzją jednego człowieka bez konsultowania z nikim. To wszystko jest jak w “Misiu”: “Bo my tym krukiem otwieramy oczy niedowiarkom. I to nie jest nasze ostatnie słowo”. No, mam nadzieję, że ostatnie. Ten styl trzeba zmienić. I po to idziemy do wyborów. By wygrać - dla mieszkańców

Kandydat wymienił omawiane już wcześniej rady seniorów, młodzieży, czy rady przedsiębiorców. Wskazał też, że w czasie obrad w ratuszu mogłaby działać “wolna trybuna”. Obiecał też budżet obywatelski, a do jego wspólnej realizacji zaprosił Macieja Lechowicza.

Obszar drugi w programie wyborczym PS to wsparcie przedsiębiorczości. Tu można było usłyszeć o planowanych ulgach, obniżkach podatków i preferencjach. Była też mowa o wsparciu małych, średnich i mikro przedsiębiorstw. Kandydat obiecał, że samorząd nie będzie z przedsiębiorcami konkurować.

Kolejny obszar to polityka senioralna: - To ponad 20 proc. mieszkańców; nie stać nas na to by tę grupę społeczną potraktować marginalnie - mówił Wiesław Suchowiejko.

- Seniorzy to wartościowi ludzie. Mamy dla nich przygotowane pakiety wsparcia, program bilansu zdrowia, przeprowadzanego co 5 lat; to także teleopieka, realizacja działania “Koperta życia”, pomoc “Złotej rączki”, czy też ogólnodostępna - audioteka.

Następny obszar nazwano “Razem tworzymy wspólnotę”. - Nie możemy nikogo wykluczyć - podkreślał kandydat. - Będziemy kontynuować program rehabilitacji, ale też rozszerzymy go o rehabilitację domową. Dotrzemy też do innych potrzebujących, bo przecież niepełnosprawność to nie tylko przypadłość wieku 60 plus. Pomocy potrzebują też młodzi ludzie, którzy są zamknięci w mieszkaniach. Na pomoc czekają całe rodziny, które borykają się z problemem niepełnosprawności. Dla nich przygotowaliśmy “Kartę N”, która pozwoli na korzystanie z usług oferowanych przez miasto. Ale chcemy też dotrzeć do grupy, którą rządzący określił jako “patologia”.

Nie jest tak, że paralizator i pałka jest jedynym dobrym rozwiązaniem. To poważna grupa młodzieży, która ma problemy. Chcemy wyciągnąć do tych młodych ludzi pomocną dłoń, zatrudnić “street workerów”, wdrożyć programy pomocowe oferowane przez rząd.

Taka oferta mogłaby być też skierowana do organizacji pozarządowych. Już mówiłem, że chcemy zwiększyć środki na ich funkcjonowanie. M.in. na program wspierające włączanie grup tzw. trudnej młodzieży.

W obszarze edukacji i wychowania Wiesław Suchowiejko podkreślił, że nie ma zgody na funkcjonowanie w mieście “dwuzmianowości”. Jak powiedział, są możliwości, by temu zaradzić poprzez odpowiednie wykorzystanie dostępnych budynków i lokali. - W dalszym planie także mamy zmniejszenie liczby uczniów w klasach.

Będą też bezpłatne obiady w szkołach

- wyliczał kandydat. - Będzie też wyprawka dla “zerówek”. Program “Dobry start” obejmuje dzieci od 1 klasy, a przecież 6-latki też się uczą, też startują - obiecał Wiesław Suchowiejko.

Przy okazji omawiania następnego obszaru, wspomniano o ulepszaniu infrastruktury miejskiej. - Turyści, którzy tu przyjeżdżają, chwalą to, co widzą. Dalej się nie zapuszczają. A przecież w 21. wieku ludzie mieszkają tu bez toalet. Zrobimy przegląd dzielnic. Znajdziemy chodniki, które jeszcze pamiętają Gierka i naprawimy je! Uporządkujemy place zabaw, miejsca rekreacji, miejsca na odpady, przy których ktoś stawia meble, ktoś inny część zabiera i przy okazji roznosi śmieci po okolicy. Muszą to być miejsca estetyczne. Zadbamy o park. Każdy musi się tu czuć bezpieczny: małe dzieci, osoby starsze, rowerzyści. Dlatego rozdzielimy w parku ciągi piesze i jezdne. Zadbam o to, by park był estetyczny, piękny i oryginalny. To musi być nasz szczecinecki brand. Zadbamy o zieleń miejską. Przypomina się od razu znany wielu osobom pan Karamucki. Ale nie o to chodzi, by było tak samo; chcielibyśmy, żeby było po prostu - tak samo dobrze i niecodziennie. Stać nas na to. Renowacja i naprawa dróg - oczywiście też. Tam gdzie ulice będą wymagać poprawy, tam dotrzemy. Na terenie tzw. bagienników przy obwodnicy chcemy stworzyć strefę aktywnego wypoczynku. Wzgórze św. Jerzego też na to czeka. Warto o to zadbać, pomysł jest, my go mamy i zrealizujemy go razem z mieszkańcami! - przekonywał Wiesław Suchowiejko.

Przedostatni obszar to przyjazna mieszkańcom administracja. Wg kandydata ma być taniej i efektywniej. Nie będzie tak, że młoda osoba się nie przebije, bo “nie należy” albo nie jest czyjaś.

Procedury awansu będą transparentne, a liczyć się będą kompetencje, pomysły, odwaga i energia.

Dość z “nasizmem”. Poza tym dla mieszkańców muszą działać kompetentni ludzie.Przeprowadzimy audyt spółek miejskich pod kątem efektywności i właściwej organizacji w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców. Czy musi istnieć Aqua Tur? Basen - oczywiście, ale czy spółka? Może zrobimy to lepiej, taniej, efektywniej, a pracownicy basenu dostaną podwyżki - wyliczał kandydat.

Na koniec zaprezentowany został obszar, który otrzymał nazwę: “Atrakcyjny Szczecinek”. Co w nim ujęto? Wiesław Suchowiejko wspomniał, że jest możliwa reaktywacja Wielimia i Darzboru. Mówił też o Nagrodzie Gryfity. - To niby nagroda doroczna, po 2 edycjach uznano, że będzie co 2 lata, a potem uznano - państwo wiedzą kto tak uznał, że nie ma komu dać nagrody. Bo mieszkańcy… nie zasłużyli. Jak to? Czy np. Jola Sierpińska nie wygrywała z grupą Akcja Animacja międzynarodowych festiwali? Czy Rafał Staniszewski nie robił świetnej imprezy. No ale… przecież nie było wyborów samorządowych. Chyba dlatego? Zmienimy to. Będzie doroczna kulturalna nagroda Miasta Szczecinek. Będzie też nagroda w sferze sportu. I atrakcje kulturalne. Myślimy o nowej imprezie, która promowałaby miasto: Gwiazdy nad Trzesieckiem. Byłoby to świetne nawiązanie do Adama Giedrysa. Warto tę postać przywoływać. To jedyny szczecinecczanin, o którym nakręcono film. Ale gwiazdy w tej imprezie będzie można też rozumieć metaforycznie. Warto budować na tym, co mamy.

Po co mamy być innym Koszalinem czy lepszym Szczecinem? Możemy być super Szczecinkiem!

Na koniec Wiesław Suchowiejko poinformował wyborców o tym, że zamierza współpracować z rządem i zwiększyć współpracę z miastami partnerskimi. - Będziemy też współpracować z sąsiednimi samorządami. No i oczywiście z mieszkańcami.

Wygramy te wybory!

- zakończył swoje wystąpienie Wiesław Suchowiejko.

Reklama

porozumienie samorządowe konwencja wyborcza suchowiejko burmistrz kandydaci - komentarze opinie

 • gość 2018-10-04 14:18:07

  i tak nikt na was nie zagłosuje.

 • gość 2018-10-04 14:21:01

  Przecież to PO-bis. Panowie i panie czas do pośredniaka się udać.

 • gość 2018-10-04 14:28:00

  Panie Wieśku, czy przyjmuje Pan zaproszenia na debaty od innych kandydatów czy Pan się ich boi?

 • gość 2018-10-04 16:37:42

  Narcystyczny benefis pt. "Jaki ja mądry" :-)

 • gość 2018-10-04 16:47:25

  Kto ich finansuje?? To nie tylko PO bis, ale i PIS bis.

 • gość 2018-10-04 17:26:25

  Czy to prawda, że tak mocno promujecie konkretne ugrupowania polityczne, bo Pani Redaktor ma już dogadaną posadę po wygranych przez nich wyborach? Dziwne, że Redakcja godzi się na stratę pracownika. Chyba że to dogadane po cichu, na boku i bez wiedzy pracodwacy? Choć nie do końca po cichu, bo ludzie na mieście mówią. I to nie jedna osoba. To chyba najciekawsze wybory jakie pamiętam. Trzymam kciuki żebyśmy wszyscy nie zwariowali przed koncem kampanii :)

 • Maciej Gasiul 2018-10-04 18:08:58

  Panie Gościu 188.114.74.156 (2018-10-04 17:26:25) , oczywiście że to prawda. Już oficjalnie zaklepane stanowisko jest, więc robimy wszystko jak trzeba ;) W mieście mówią też różne inne rzeczy, znacznie ciekawsze.

 • gość 2018-10-04 19:39:56

  Panie Suchowiejko przypommnij jak ze swoim guru w PO obiecywaliście tyle ze miejsca zabrakłoby wymieniać a robiliście wręcz przeciwnie /choćby z wiekiem emerytalnym/ i teraz tylko głupi Ci uwierzy.

 • gość 2018-10-04 21:16:05

  Żadne PO żadne jakieś porozumienia..one już miały swoje 5 min i się nie sprawdziły ....dajmy podziałać teraz PISOWI..zobaczymy co zrobi

 • gość 2018-10-04 22:07:08

  Banda biurokratów nie chce się oderwać od koryta. wiele rzeczy Pan wymienił co by Pan to nie zrobił. To może się cofnijmy w przeszłość - był Pan posłem przez 6 lat w rządzie Tuska - co Pan w tym czasie zrobił dla Szczecinka? Proszę wymienić 5 rzeczy. Mówicie o audycie spółek a w mateczniku - Starostwie to tak wszyscy ciężko pracują? Bo o 15:00 już jest korek na wyjeździe z parkingu - wygląda jak by o 14:55 ci ciężko pracujący ludzie już biegli do swoich pojazdów. Jesteście strasznie niewiarogodni!

 • gość 2018-10-05 00:50:21

  Mało szczere że idą wygrać dla wyborców i kto w to uwierzy mieli już swój czas który minął bezpowrotnie.Ludzie mają dość walki i oczerniania się wzajemnego oraz robienia podziałów,mieszkańcy chcą bezpartyjnego ,niezależnego kandydata który będzie dbał o interesy mieszkańców.

 • gość 2018-10-05 10:52:01

  Ale błazenada na rynku - przyklejone nieszczere uśmieszki do nalanych twarzy. Panowie - jak się tak dobrze czujecie w częstowaniu ludzi kawą to powinniście kandydować na baristów. Pomyliły się wam zawody.

 • gość 2018-10-06 09:08:05

  Gdzie ta obiecana przez Kotshego naprawa objazdu na Słupsk?

 • gość 2018-10-08 11:29:32

  To ani PO ani PIS. Przestańcie wiecznie kręcić. Jak byście nie zauważyli to są w konflikcie z PO a od PISu uciekają. A akurat P. Suchowiejko o dzieciaki dba i na pewno będą miały z nim dobrze, pomoże rodzicom. Sama miałam inne zdanie o nim, dopóki nie zobaczyłam jak się zachowuje w stosunku do rodziców i dzieci, jak potrafi koleżeńsko ze wszystkimi rozmawiać. Może sposób w który się wypowiada jest drażliwy , ale to tylko mowa. Każdy z nas może drażnić.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"