:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Drzew na osiedlu cięcie czyli... przegięcie [Wrzuć Temat]

Drzew na osiedlu cięcie czyli... przegięcie [Wrzuć Temat]

Czytelniczka: Spółdzielnie mieszkaniowe nie  korzystają z usług wyspecjalizowanych firm do przycinania drzew na osiedlach. Współwinnym takiego stanu jest zapewne chęć poczynienia  oszczędności ale w największej mierze to brak wiedzy i wyobraźni osób decyzyjnych.

 

Wygląda to zazwyczaj tak, że przy użyciu drabiny za przycinanie drzewa zabiera się pracownik przeszkolony jedynie w obsłudze piły. Cel pracy to zazwyczaj pozostawienie pnia i kilku małych kikutów po gałęziach. Można to określić ogłowieniem lub usunięciem prawie w 100% ulistnionej korony. Ogłowienie powoduje okresowe zagłodzenie tego drzewa, które broniąc się przed śmiercią uruchamia cały swój potencjał aby wytworzyć koronę, bo to liście są fabryką żywności. Wiedzą o tym nawet dzieci z lekcji przyrody, natomiast nie wiedzą wykonawcy tych zabójczych przycinek.

Ze śpiących pąków znajdujących się na pniu oraz gałęziach poniżej miejsca cięcia wybija mnóstwo cienkich pędów nazywanych wilkami lub dzikami. Moje zdjęcia zrobione na  osiedlu Kołobrzeska w Szczecinku przedstawiają efekt bezmyślnego przycinania drzewa tuż po wykonaniu zabiegu.

Najbardziej prawdopodobne jest , że drzewo obumrze w ciągu kilku najbliższych sezonów w wyniku wydatkowania całej energii na zabliźnienie ran i odbudowanie korony. Przy dużych otwartych ranach drzewo stanie się bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje.

Drzewo, które zostało ogłowione nigdy już nie odzyska swojej formy, nowe gałęzie mające bardzo słabe umocowanie będą autentycznie niebezpieczne. Prawdopodobnie zleceniodawca nie wyasygnuje środków na cykliczne podcinanie i prześwietlanie nowo powstałej „korony”. Dzisiejszy spacer po osiedlu utwierdził mnie w przekonaniu, że o drzewostan się nie dba, drzewa się jedynie okalecza powodując, że później chorują, próchnieją, nie są już oazą zieleni i nie oczyszczają powietrza, bo pozbawiono je liści. Szkoda, że nie bierze się pod uwagę tlenotwórczej roli liści i udziału w oczyszczaniu powietrza.

Reasumując:

Zaprezentowany sposób przycięcia drzewa, bo nie można tu mówić o pielęgnacji, jest zabiegiem bardzo kosztownym. Koszt ogłowienia drzewa nie ogranicza się tylko do samego wykonania tego zabiegu. Jeśli drzewo przeżyje, to będzie wymagało cięcia w odstępach 2-5 letnich zależnie od gatunku. Jeśli zaś obumrze, trzeba będzie je usunąć. 

Jeśli drzewo rośnie w nieodpowiednim miejscu lub jest źle dobrane, to czasem lepiej byłoby je wyciąć, nasadzając w to miejsce gatunek spełniający oczekiwania.

Czytelniczka

.......................................................................................................................................................

Dołącz do największej, najbardziej liczącej się grupy Czytelników w mieście! Wrzuć Temat! Twoja informacja ma wartość, więc wykorzystując ją gramy fair: Prześlij nam informację ze zdjęciem lub filmem na wyłączność, a wykorzystane przez nas materiały nagrodzimy bonami zakupowymi! Szczegóły tutaj.

Jak to zrobić? Najszybciej przez Facebooka @temat.szczecinek : 
https://www.facebook.com/temat.szczecinek/

lub mailem: [email protected]

..........................................................................................................................................................

 


cięcie drzew osiedle pąki korona spółdzielnia - komentarze opinie

 • gość 2018-04-13 17:48:48

  A jak dodamy 3 drzewa pozbawione korony przed budynkiem nr 2 i nie tylko, to będzie temat dla Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, bo to barbarzyństwo na wzór exministra Szyszki.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-13 18:23:24

  Akurat te drzewa posadzone tak blisko okien i bloków są stanowczo niepotrzebne. Z racji tego, że gałęzie sięgające 1czy 2pietra bloku uderzają o okna i parapety mieszkancow podczas wiatrów i deszczu. Może warto zainwestować w nowe nasadzenia znacznie mniejsze, tak aby osiedle prezentowało się bardzo ładnie:)

 • gość 2018-04-13 19:56:28

  I znów ta spóldzielnia słynna z niebywałego kiczu na garazach a teraz tepoty i braku wiedzy w pielegnacji przyrody..Ciekawe ile zarabia pani prezes bo gdybym był członkiem to przestałbym chyba płacić na wandalizm.

 • gość 2018-04-13 20:16:51

  Można w lesie mieszkać jak się lubi drzewa

 • gość 2018-04-13 22:07:32

  co ty wiesz? w nogach śpisz! Jak mawiał klasyk. No i czytelniczka, sili się na profesjonalizm, cytuje ogólnie znane slogany, że drzewa gniją, próchnieją i liście jej natleniają osiedle. Ja tam się nie silę na profesjonalizm. Jednak jak pamiętam, kilka lat temu był taki sam płacz na osiedlu zachód i ktoś tłumaczył, ile można ściąć, kiedy to robić itp. No i miał rację bo tamte drzewa takie golenie przeżyły w doskonałym stanie

 • gość 2018-04-14 07:50:05

  A tacy Wielcy, nawet rondo by mieli. Tyle, że jestem przeciwnikiem przypinania obiektom imion osób, poza sytuacjami, gdzie osoba nie żyje od 100 lat. Nie ma natomiast przeszkód, aby rondo nazwać imieniem "Wyciętych drzew".

 • gość 2018-04-14 13:22:54

  Popieram pomysł na rondo wycietych drzew bo przecież to jest pod okiem słynnego radnego Kaszewskiego z PO który chciał mieć własne rondo.. Niebywała pycha a przycinki drzew nie umie dopilnować no chyba że jakis znajmy miał zlecenie.

 • gość 2018-04-14 15:24:19

  Jeśli drzewo rośnie w nieodpowiednim miejscu lub jest źle dobrane, to czasem lepiej byłoby je wyciąć, nasadzając w to miejsce gatunek spełniający oczekiwania. - dobra puenta, a komentarze do bani.

 • gość 2018-04-14 15:35:25

  No i dobrze że przycięli a powinni wyciąć i nowe posadzić . Przynajmniej nie będą mieli obsranych ławek i samochodów przez ptaki . A tym którzy uwielbiają drzewa proponuję park lub las. . Na osiedlach powinne być posadzone niskie drzewa i krzewy a nie Topole i Brzozy.

 • gość 2018-04-14 15:54:05

  ...Jeśli drzewo rośnie w nieodpowiednim miejscu lub jest źle dobrane, to czasem lepiej byłoby je wyciąć, nasadzając w to miejsce gatunek spełniający oczekiwania... trafne spostrzeżenie, tylko trzeba policzyć, ile drzew tam wycięto. Posadzonych liczyć nie trzeba, bo ich nie ma.

 • gość 2018-04-14 18:15:41

  Nalezy wycinac drzewska utrudniajace ludziom zycie,a szczegolnie te parszywe drzewska przy drogach,ktore sa przyczyna smierci wielu osob.Wypadki drogowe zdarzaja sie zawsze i wszedzie,gdyby przy drogach nie bylo tych drzewsk to wielu ludzi by nie zginelo

 • gość 2018-04-14 18:22:21

  Brawo,drzewa w miescie maja sluzyc czlowiekowi,a nie mu przeszkadzac,a na czyste powietrze o wiele wiekszy wplyw bedzie mialo zainstalowanie porzadnych filtrow w kronobylu. Nalezaloby jeszcze wprowadzic bezwzgledny zakaz trzymania psow w blokach mieszkalnych,wyjcow i szczekaczy obsrywajacych i obsikujacych klatki schodowe,chodniki i wszystkie trawniki w miescie.

 • gość 2018-04-14 19:09:48

  Nad czym dyskusja? Prawo ochrony przyrody określa czyn zabroniony pod groźbą kary. Czy kara będzie to już inna bajka. Powyżej 30% to ustawowo USZKODZENIE drzewa. Powyżej 50% to ustawowo ZNISZCZENIE drzewa.

 • gość 2018-04-16 11:26:32

  Jeśli drzewo rośnie w nieodpowiednim miejscu lub jest źle dobrane, to czasem lepiej byłoby je wyciąć, nasadzając w to miejsce gatunek spełniający oczekiwania. - tyle w temacie. Brawo dla Czytelniczki!

 • gość 2018-04-17 11:14:51

  Tak samo zrobiono na Limanowskiego. Najpierw okaleczono drzewa, a teraz się je wycina, bo chore. Skoro przeszkadzały, nie można było wyciąć od razu?

 • gość 2018-04-18 01:15:47

  W zeszłym roku na osiedlu /Kołobrzeska/ oszpecono piękna wierzbę, która rośnie prawie pośrodku placu i nikomu nie przeszkadza, natomiast te akacje, to coś okropnego. Ich odnogi rosną pod balkonami, Ta odmiana akacji jest wyjątkowo uciążliwa na osiedlu, gdy kwitnie - zaśmieca pół osiedla, gdy opadają liście, to znów problem, bo dużo i nie nadążą pracownicy / 2 panów/ ich sprzątać. Jak dobrze zauważyła autorka artykułu - że to co szkodzi - to wyciąć i posadzić nowe, sprzyjające otoczeniu i mieszkańcom. Ale cóż - pani prezes podporządkowała sobie grupę mieszkańców i traktuje osiedle jak swój folwark.

Dodajesz jako: Zaloguj się