:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze B. dobre
Wycinka drzew
Jerzy Gasiul 09/03/2019 11:10

Przedwiośnie to nie tylko dłuższe i czasami nawet bardziej słoneczne niż do tej pory dni. To również czas wycinek. Chodzi o drzewa, których na terenie miasta jeszcze całkiem sporo. Drzewiej bywało ich znacznie więcej. Mam na myśli te, które są nieco wyższe od wzrostu dorosłego człowieka.  Czasy są takie, że te duże – dorodne, liczące sobie kilkadziesiąt wiosen z reguły są niemiłosiernie tępione. Owszem, bardzo często też chorują. Te przydrożne jeszcze gdzieniegdzie przetrwały. Okazuje się, że natura potrafi się bronić, ale niestety tylko do czasu. Drzewa żyją w ekstremalnych warunkach, szczególnie zimą, kiedy obficie szprycowane są solanką. 


Mimo takich przeciwności wciąż na wiosnę wypuszczają liście. Ironią losu jest, że choć cieszą oko, a i płucom pomagają, nie wspominając już o niebiańskim zapachu podczas kwitnienia, są bezmyślnie rugowane. 
Doszło już tego, że na terenie miasta praktycznie nie ma ani jednego starego drzewa rosnącego w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej lub ulicy, które miałoby swoją naturalną dla swojego gatunku ukształtowaną koronę. Gdzie się podziały cieniste i rozłożyste lipy przy ul. Słowiańskiej, Leśnej, gdzie te z ul. Piłsudskiego albo Armii Krajowej? 
W ich miejscu sterczą wysokie koperczaki z bliznami po konarach i wiechciem łaskawie pozostawionych przez drwali – rzeźników gałązek. I to nieprawda, że drzewa okalecza się na trwale z powodu dużych gabarytów ciężarówek. Przy dwóch ostatnich wymienionych ulicach, już od niepamiętnych czasów istnieje zakaz ruchu pojazdów ciężarowych. Dlaczego więc ich korony obsmyczono i to wręcz w barbarzyński sposób?
 I żeby nie było wątpliwości. Nie stało się to, za przyczyną nieżyciowych przepisów, prawa o ruchu drogowym, a kto wie, może nawet konstytucji. O, nie. To wszystko na żądanie mieszkańców. No, może nie wszystkich, ale z pewnością tych, którzy pod swoimi oknami tolerują co najwyżej trawę, ewentualnie zaparkowany samochód - rzecz jasna pod warunkiem, że to będzie ich auto a nie sąsiada. 
Drzewnej anarchii najwyraźniej nie da się wyeliminować. Owszem, za utrzymanie zieleni odpowiada urząd, ale też żaden z urzędników komu praca tam miła, nie sprzeciwi się postulatowi mieszkańca żądającemu jego przycięcia. I gdybyż tu chodziło o drobne korekty, jakieś pojedyncze gałęzie... 
Nic z tych rzeczy. Tnie się potężne konary, maksymalnie wydłużając pień, pozostawiając na górze jedynie kilka gałęzi. Bardzo często do tego rodzaju zajęć wynajmuje się ekipy, które najwidoczniej swój zysk przeliczają na metry sześcienne pozyskanego drewna. 
Piszę te słowa akurat w dniu, kiedy w okolicy mojej ulicy słychać wycie pił. Właśnie pada rosnący w przydomowym ogrodzie wyniosły, srebrzysty świerk. Praca przebiega szybko i profesjonalnie. Podjeżdża podnośnik z pilarzem, w akompaniamencie ryku silnika słychać spadające konary, gałęzie a na końcu pień. Szybko, nawet śladu trocin nie ma. Kilkaset metrów dalej podobny rytuał. 
Wycinka na swojej posesji, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest żadnym problemem. Wystarczy wdepnąć do urzędu i wypełnić druczek. Gorzej w miejscach publicznych, ale to tylko bardziej czasochłonna procedura. 
Owszem, w miejsce wyciętych sadzi się nowe, tyle że te nowe nie mają żadnych szans na przeżycie dłużej niż pięć lat. Kto nie wierzy niech zobaczy, jak wygląda ul. Kołobrzeska. Oto naszym oczom, po obu stronach jezdni, ukazuje się - liczący kilkumetrowej wysokości - szpaler klonów kolumnowych. A co? Nie widać? I nie będzie widać, bo posadzone kilka lat temu drzewa już praktycznie nie istnieją. Gdzieś jeszcze zachowały się jakieś pojedyncze kikuty. To wszystko. 
W Szczecinku zapanowała moda na miniaturyzację, dlatego sadzi się drzewa, które nie przekroczą kilku metrów wysokości, a ich korony nie sięgną nawet stropu nad parterem. W ten sposób starodrzew zastępuje się kilkuletnimi sadzonkami. Ważne, że sztuki się zgadzają. 
Przyznaję ze skruchą, że w tym stanie rzeczy nieprawdziwe jest moje wcześniejsze twierdzenie, że drzew mamy coraz mniej. Statystycznie rzecz ujmując, jest ich znacznie więcej niż było i co ważne, można to udowodnić nawet na papierze. 
Za to niezwykle dziwnym zbiegiem okoliczności ratusz nie ma chęci do... wycinki drzew w parku przy ul. Kopernika, a także na Marientronie. W tym ostatnim przypadku chodzi o usunięcie drzew już uschniętych, a jest ich całkiem sporo. Na razie raczej nie ma co liczyć na uporządkowanie całego, dość rozległego terenu, który czy się to komu podoba, czy nie, stanowi nie tylko część parku miejskiego, a także jedno z najważniejszych miejsc mających wpływ na historię naszego miasta. Mówią o tym, zalegające tuż pod warstwą zeschniętych liści, kamienne fundamenty. 
Choć trudno u rządzących miastem zrozumieć ich odrazę do upamiętnienia własnej historii, to tym bardziej, trudniej pojąć niczym nieuzasadnioną niechęć do uporządkowania tego miejsca. W sumie tylko po to, aby było bardziej przystępne i bezpieczniejsze. To się da zrobić nawet za wartość jednej ławki zainstalowanej na pl. Wolności. 
Naprawdę niewiele też może kosztować wycinka kilkunastu rachitycznych drzew, rosnących w cieniu wyższych w parku przy skrzyżowaniu ul. Kopernika z ul. Cieślaka. Ktoś kiedyś, na dawnym miasteczku ruchu drogowego nasadził drzewek, myląc je z kapustą. Jest ich tak dużo, że z powodu braku światła słonecznego nie rośnie nawet trawa. 
To tyle na przedwiośniu o miejscowych zwyczajach w drzewnym kontekście. 
                                                                                                                             

Jerzy Gasiul 

 

tekst ukazał się w 934 wydaniu Tematu Szczecineckiego,
jedynego tygodnika ze Szczecinka. Mamy już 30 lat!

foto: archiwum
Reklama

drzewa wycinka solanka lipy utrzymanie zieleni - komentarze opinie

 • gość 2019-03-09 13:43:26

  Trochę racji jest. Tak nie było.
  Od niedawna można obserwować sporo różnych prywatnych firm, które młócą te biedne drzewa. Efekty widać...masakra sekatora. Na niektórych blokowiskach i w innych miejscach, aż zal to patrzeć.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-09 14:10:20

  Sól niszczy drzewa, dlatego Niemcy jej nie stosują w miastach.

 • Olcha - niezalogowany 2019-03-09 20:19:19

  Obecne przepisy pozwalają na wielką samowolę w używaniu piły. Jakże często sie tnie i rżnie na podstawie idiotycznych żądań np. że drzewo zasłania widok z okna... a za drzewem do wycięcia.. jest drzewo następne, albo, że drzewo jest siedliskiem złych owadów. Wizje, obsesje... Najgorzej jest jak drzewa się tnie pod wyimaginowanym pretekstem "poprawy estetyki'. Lepiej będzie, jak decydenci zadbają sami estetykę własnych podwórek, bo wszystkie próby poprawiania przyrody skazane są na dożywotnia porażkę. Widziałam ostatnio, jak w obrębie miasta ścięto szczyt wysokiego drzewa, które niczego nie zasłaniało a ze względu na wiek, miało już swój maksymalny biologiczny "wzrost". Nie wiem komu to przeszkadzało. Czyżby obsesja wiosennego cięcia i rąbania? Jeżeli tak, to czas odłożyć piłę a samemu odwiedzić psychologa aby nauczył widzieć dobrostan przyrody. I dobrze by było, aby pan Janusz Rautszko, jako najmądrzejszy w Radzie Miasta od spraw przyrody - przywołał do pionu ratuszowych urzędników aby zaczęli chronić Przyrodę Miasta przed złymi zapędami dzielnicowych cudotwórców-poprawiaczy przyrody.

 • gość 2019-03-10 08:33:10

  W pełni sie zgadzam Ludzie nie zdaja sobie sprawy że sami sobie szkodzą. nawet w parku coraz mniej drzew bo w miejsce tych powalonych wiatrem i chorych nie sadzi się nowych.Ludzie w ratuszu odpowiedzialni za zieleń powinni pracować w terenie a nie za biurkiem bo w miejsce drzew z róznych przyczyn usunietych nie sadzi sie nowych i podejrzewam ze nawet nie wiedzą o wielu takich miejscach gdzie m powinno sie dosadzać już teraz bo zanim wyrosną to trzeba lat. A co z ulicą Piłsudskiego od placu Wazów do małej poczty .Ogolili i łysa od paru lat a w upały tam nie ma skrawka cienia.

 • gość 2019-03-10 14:07:31

  Bo nie ma jednolitego zarządu zieleni miejskiej jak w innych miastach.
  Jest za to kilkanaście firm, posiadających pilarki i chęć dodatkowego zysku.

 • gość 2019-03-10 15:39:16

  Za to "piękne", rozłożyste klony "zdobią" deptak przy dworcu PKP. W czasie deszczu gałęzie tłuką ludzi po głowach. W czasie wiatru można oberwać suchą gałęzią, a widok na te miotły i drapaki - bezcenny. Lip przy Piłsudskiego niesamowicie szkoda. Niezapomniana, pachnąca aleja. Przy obwodnicy ul. Sikorskiego też można było posadzić lipy, które ocieniłyby pusty teren. Ze słupkowatych drzew w tym miejscu żadnego pożytku nie ma.

 • Vega - niezalogowany 2019-03-11 23:45:51

  Drzewa należy ściąć, pomielić, pomieszać z klejem i zrobić panele.

 • Erin Brockovich 2019-03-25 15:02:37

  "Drzewa należy ściąć, pomielić, pomieszać z klejem i zrobić panele." i cytując Bareję "to jest właśnie dobra koncepcja". A tak na poważnie, to przypomina mi się guru od paneli Aleksandrowicz (sorki, ale Pan nie przejdzie mi przez gardło), otóż tenże Aleksandrowicz błysnął kiedyś swoim wybitnym intelektem i podzielił się z nami swoimi złotymi myślami, że Kronospan produkując panele CHRONI ŚRODOWISKO, gdyż NIE WYCINA się drzew na drewniane podłogi. Jego sposób myślenia, retorykę i argumentację litościwie pozostawię bez komentarza.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Sprzedam fajne, własnościowe

Sprzedam fajne, własnościowe mieszkanie: 58, 67 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka/wc,przedpokój,III piętro,do remontu,12 rodzinna klatka w..


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"