:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

Dywany - patchwork modny i ekologiczny

Zakupy, Dywany patchwork modny ekologiczny - zdjęcie, fotografia

Dywany pełnią w naszych mieszkaniach wiele funkcji, zarówno stricte użytkowych, jak i typowo dekoracyjnych. Jeszcze do niedawna ich słabą stroną było mało zróżnicowane wzornictwo, którego kwintesencją były dywany znane z babcinych salonów, z centralnym medalionem otoczonym plątaniną motywów geometrycznych i florystycznych. Obecnie jednak dywany zaskakują różnorodnością wzorów i fasonów, a także bogactwem wykorzystywanych w produkcji materiałów, dzięki czemu przestały już być nudnym dodatkiem, a stały się jednym z ważniejszych elementów wystroju, często definiującym charakter danego wnętrza.

Dywany patchworkowe

Jedną z ciekawszych i cieszących się obecnie rosnącą popularnością propozycji są dywany patchworkowe, powstające z umiejętnie pozszywanych fragmentów innych kobierców. Wbrew pozorom, proces ich wytwarzania jest długi, wieloetapowy i wymaga dokładnego przygotowania i sporych umiejętności. Zaczyna się od spierania i ścierania w specjalny sposób oryginalnych dywanów, które są później ponownie barwione (często na jaskrawe kolory), suszone i cięte na odpowiedniej wielkości kawałki. Następnie dywany podszywane są bawełną, na której rozmieszcza się oznakowane odpowiednio łaty. W ostatnim etapie poszczególne kawałki są ręcznie zszywane i w efekcie powstaje niepowtarzalna, obdarzona indywidualnym charakterem "mozaika".

Dywany - nowe życie

Do wytwarzania tego typu kobierców często wykorzystywane są stare dywany, już nie nadające się do renowacji, ale cechujące się dużą wartością artystyczną. Dzięki temu, decydując się na zakup patchworka, możemy zyskać naprawdę wysokiej jakości przedmiot obdarzony na dodatek ciekawą historią. Do wykonywania takich modeli często wykorzystuje się też nowe dywany, które uległy miejscowemu uszkodzeniu lub modele niecieszące się zbyt dużą popularnością, dzięki czemu zyskują one nowe życie. Taki sposób produkcji czyni te dywany idealną propozycją dla zwolenników ekologii i recyklingu oraz oponentów konsumpcyjnego stylu życia.

Dywany - w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach

Dywany typu patchwork dają projektantom okazję do popuszczenia wodzy fantazji, dowolnego skomponowania pozornie niepasujących do siebie elementów układanki, pozszywania ich ze sobą często zygzakowatym szwem i wykreowania czegoś naprawdę wyjątkowego i niepowtarzalnego. Dzięki temu, jak informuje konsultant sklepu z dywanami Dywante, dywany takie są zwykle centralnym elementem stylizacji. Dodają wnętrzu charakteru, ożywiają je i skupiają na sobie uwagę. Szczególną popularnością cieszą się one wśród miłośników stylu vintage. Świetnie komponują się z loftowymi, minimalistycznymi wnętrzami (zwłaszcza z tak modnym obecnie stylem skandynawskim), stając się ich centralnym elementem. Wbrew jednak pierwszemu wrażeniu, dywany patchwork doskonale komponują się również z klasycznymi wnętrzami, a nawet z antykami. W tym ostatnim wypadku wyjątkowo dobrze sprawdzają się dywany wykonane z fragmentów starych, kilkudziesięcioletnich, ręcznie tkanych kobierców.

 

artykuł partnera serwisu