:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Dzieci nie są szczepione. Sanepid w Szczecinku: To już jest problem

Dzieci nie są szczepione. Sanepid w Szczecinku: To już jest problem
Temat Szczecinecki 04/07/2017 05:51

Ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę. Coraz więcej osób decyduje się też, by swoich dzieci jednak nie szczepić. W Szczecinku kwestia nieszczepienia dzieci także daje o sobie znać.

Szczepienia obowiązkowe dzieci to temat, który za sprawą ostatnich wydarzeń znów rozgrzewa emocje wielu rodziców. W inowrocławskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie o ograniczenie praw rodzicom, którzy odmówili zaszczepienia swojego dziecka. Dyskusja rozgorzała na nowo. Znów pojawiło się wiele pytań. Obowiązkowe szczepienia to chroniące nas przed chorobami dobrodziejstwo? A może są szkodliwe i bezprawne?

Ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę. Coraz więcej osób decyduje się też, by swoich dzieci jednak nie szczepić. W Szczecinku kwestia nieszczepienia dzieci także daje o sobie znać. Nasz rozmówca zaznacza, że i na terenie Szczecinka ten temat zaczyna stanowić już pewien problem.

- Na obszarze, który podlega pod naszą stację sanitarno-epidemiologiczną, to jest już problem – mówi nam Wiesław Kulik z PSSE w Szczecinku. – W pierwszym kwartale tego roku nie było wprawdzie żadnego przypadku nieszczepienia dzieci. W ubiegłym roku osób, które uchylały się od szczepień, było natomiast 16. Obecnie prowadzone są wobec nich stosowne procedury. Z danych, które do nas napływają, wiem, że w następnym kwartale także będą takie osoby, na razie jednak nie można jeszcze powiedzieć, ile dokładnie. Wszystkie informacje powinny spłynąć do nas z punktów szczepień na początku lipca.

Rodzice podejmują decyzję, by nie szczepić swoich dzieci, z różnych względów. Czasem jest to kwestia tego, czy dane dziecko akurat w czasie, kiedy szczepionka ma być podana, jest zdrowe. Czasami jednak to sprawa indywidualnych wyborów. Jedną z przyczyn jest obawa przed NOP – niepożądanym odczynem poszczepiennym.

Mówi Wiesław Kulik: - Staramy się zwracać uwagę, że szczepienia mają cel dobroczynny. Ale ludzie boją się NOP, choć liczba NOP to nie jest taki wielki odsetek. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 4 niepożądane odczyny poszczepienne: jeden dość poważny, pozostałe łagodne, lekkie gorączkowanie, zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Tych odczynów naprawdę nie ma tak dużo. Liczy się je w promilach.

A co grozi za niepodawanie szczepionki i kiedy wszczyna się postępowanie wobec rodziców, którzy uchylają się od szczepień?

- Informacje o rodzicach, którzy nie chcą zaszczepić swoich dzieci, przekazują nam lekarze oraz punkty szczepień – podkreśla Wiesław Kulik. – Jako instytucja możemy wtedy wysłać pisma informacyjne do rodziców, uświadamiające o korzyściach płynących z uodpornienia dziecka oraz o ryzyku chorób, na które istnieje możliwość uodpornienia poprzez szczepienie. Jeżeli to nie odnosi skutku, wtedy wysyłamy wezwanie do stawienia się w punkcie szczepień, aby poddać dziecko szczepieniom ochronnym. W Polsce w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie traktowane jest to liberalnie, mamy obowiązek szczepienia dzieci.

Co dalej? - Potem wysyłane jest upomnienie z ponownym wezwaniem – dodaje nasz rozmówca. - A następnie sporządzany jest wniosek do wojewody o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. My nie mamy takich podstaw prawnych, natomiast wojewoda – tak. Kara za uchylanie się od szczepień może sięgnąć kwoty nawet 50 tys. zł. Z ubiegłego roku mamy 8 spraw z tytułem wykonawczym. To są kary w wysokości 300 zł na matkę i 300 zł na ojca. To są średniej wysokości mandaty.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

szczepienia dzieci sanepid w szczecinku - komentarze opinie

 • gość 2017-07-04 10:26:08

  Brawo rodzice nie poddawajcie się!!! Mojej koleżanki syn po szczepieniu ma autyzm i nikt nie powie mi że szczepionki są dobre!!! My też nieszczepiliśmy synka i nikt nas do tego nie zmusi!!!! Mamy wiele dowodów że występują często powikłania po szczepienne!!! Trzymajcie sie rośniemy w Siłe!!!!

 • gość 2017-07-04 12:30:07

  Proponuję, aby dzieci nieszczepione nie miały dostępu do przedszkoli, dla ich dobra oraz dla dobra dzieci, które szczepione były.

 • Gość - niezalogowany 2017-07-04 13:13:57

  Moje dziecko zaszczepiłam na różne cuda pneumokoki hib polio i inne obowiązkowe wciskali jeszcze na rotawirusy ale juz nie wziełam jaki człowiek był wtedy głupi teraz dziecko niepelnosprawne rehabilitacja na swój koszt kary powinny być ale dla ludzi którzy dla kasy wciskają dzieciom szczepionkowy syf

 • gość 2017-07-04 13:30:16

  Po co orzekać śmiesznie niskie kary po 300 zł? Od razu kilku "mądralom" dać po min. 5000 zł i zaraz ruchy antyszczepionkowe wyginą śmiercią naturalną.

 • gość 2017-07-04 13:33:40

  Po pierwsze, lekarze nie zgłaszają NOP-ów dlatego jest ich tak mało, po drugie ruch anty-szczepionkowy nie wziął się sam z siebie, to rodziny których dzieci zostały ciężko okaleczone w wyniku podanego szczepienia. Nakładanie kar za nieszczepienie dziecka jest niezgodne z Konstytucją( do wygrania przed sadem). Jeśli szczepionki są takie dobre i obowiązkowe, dlaczego Państwo nie bierze odpowiedzialności za powikłania? Zawsze kończy się tak, że rodzice zostaje z niepełnosprawnym dzieckiem i muszą sami głowic się skąd ma wziąć pieniądze np na rehabilitacje.

 • gość 2017-07-04 13:37:06

  https://marucha.wordpress.com/2009/10/30/list-prof-marii-doroty-majewskiej-w-sprawie-szczepionek/

 • gość 2017-07-04 13:55:45

  Do tych którzy szczepią dzieci, a obawiają się nieszczepionych:czego się boicie, przecież Wasze dziecko jest chronione przez "cudowną" szczepionkę.

 • Gość - niezalogowany 2017-07-04 15:32:30

  Ludzie nie dajcie krzywdzic swoich pociech, poczytajcie z różnych źródeł na temat szczepionek a później podejmiecie decyzję. Nie dajcie się zastraszyc!!!

 • Gość - niezalogowany 2017-07-04 21:39:32

  Wy dorośli byliście zaszczepieni i nikt nie pytał was o zdanie i żyjecie a kto ma być chory to i tak będzie szczepiony czy nie a chorób o podłożu genetycznym nie ma co kojarzyć że szczepionkami

 • gość 2017-07-04 21:55:20

  Byliśmy szczepieni, ale nie tyloma szczepionkami ile muszą dostać dzieci do 2 roku życia. Kiedyś nie było też szczepionek typu 3w1, 5w1 czy 6w1. To chyba różnica. Przechodziliśmy wszystkie choroby wieku dziecięcego i żyjemy, a teraz szczepią dosłownie na wszystko.

 • gość 2017-07-04 23:04:07

  http://portal.bioslone.pl/zdrowie-a-medycyna/szczepienia_dawniej_i_dzis

 • gość 2017-07-05 09:34:42

  Skoro większość jest zaszczepiona, to o co ta gadka ? przecież nic im nie grozi ze strony niezaszczepionych dzieci. Nawet w tak znienawidzonej Rosji nie ma przymusu szczepień !! Może lekarze i pracownicy sanepidu na naszych oczach zaszczepią swoje dzieci strzałami 6 w 1 itp. zapraszamy. NIE WSTRZYKUJCIE TRUCIZNY WASZYM KOCHANYM DZIECIOM.

 • gość 2017-07-05 10:20:38

  -"Proponuję, aby dzieci nieszczepione nie miały dostępu do przedszkoli, dla ich dobra oraz dla dobra dzieci, które szczepione były."- - Może powiesz to w twarz mojej koleżance co ma syna z autyzmem po szczepionce? Cwaniaku/cwaniaczko! JESZCZE RAZ APELUJE DO RODZICÓW WSZYSTKICH NIE DAWAJCIE SZCZEPIĆ SWOICH DZIECI.!!!

 • gość 2017-07-05 10:35:29

  Dla nieświadomych! http://stopnop.pl/aktualnosci1/164-szczepionki-syndrom-dziecka-potrzasanego http://prawdaoszczepionkach.pl/szczepienia--niebezpieczne--ukrywane-fakty,157,1169.html

 • Gość - niezalogowany 2017-07-05 20:44:42

  Ja byłam proszczepionkowa dopóki nie miałam dziecka. Córka, po szczepieniu w drugiej dobie życia dostała przysennego drżenia rak i nóg, które trwało Ok 4 msc. Ponadto przez dwa dni nie miała problemów z sercem, dostała 10/10 w skali apgar, a trzeciego dnia na obchodzie lekarz stwierdził szmery na sercu. Nie wiązałam tego ze szczepieniem dopóki neurolog nie wydał opinii. Szczepienia odroczone na pol roku. Teraz czeka nas konsultacja kardiologiczna. Nie wiem czy dalej będę szczepic. Boje sie, ze dziecko będzie niepełnosprawne w jakimś stopniu. Nie ma pojedynczych szczepionek na krztusiec czy Odrę, tylko 5w1 krztusiec dla niej, oraz 3w1 Odra. Ja, moi rodzice i moje rodzeństwo nie byliśmy szczepieni szczepionkami skojarzonym i nic nam nie dolegało. Ponadto mieliśmy mniej szczepień, zwłaszcza rodzice, i nie chorują. Siostra, 95 rocznik, w dzieciństwie przeszła krztusiec, pomimo pełnego wyszczepienia i trwającej odporności.

 • Gość - niezalogowany 2017-07-06 11:16:08

  Umarłam....." dzieci nieszczepione żeby nie miały dostępu do przedszkol" czego się tutaj bać skoro " wasze" dzieci dostały magiczną szczepionkę przeciw choroba, a już niedługo będą dawać na biegunkę...... Dlaczego ja żyję w takim ciemnogrodzie?!

 • 2017-07-06 21:36:36

  Jak bardzo moje serce się cieszy, kiedy widzę tak wiele komentarzy odnośnie szkodliwości szczepień. Ludzie wreszcie otwierają oczy :)

 • gość 2017-07-30 10:17:56

  "Kara za uchylanie się od szczepień' - tekst narusza prawo ---> Art. 192. § 1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. pracownik CDC Wiliam Thompson Przyznal sie do falszowania badan nt szkodliwosci szczepionek. NSA wydal wyrok nt nielegalnego nakladania kkar za szczepienia. PROSZE PRZESTAC STRASZYC LUDZI KLAMLIWYMI ARTYKULAMI!

 • gość 2017-08-28 12:02:52

  3 NOPY w roku HAHA a to dobre. Przypomnę że za wyszczepialność odpowiedzialny jest Sanepid, to on też dostaję kasę za szczepionki i ON prowadzi rejestr NOP. Czy nie ma tu pewnej sprzeczności? stopnop przyjmuje około 30 NOPów dziennie a oni pieprz ą o 3 na rok.

 • gość 2019-03-26 12:56:20

  Przed dziećmi rodziców antyszczepionkowców należy zamknąć drzwi żłobków, przedszkoli i szkół. Opiekunowie na zajęciach pozalekcyjnych powinni sprawdzać szczepienia podopiecznych. Szczepienia powinny być warunkiem wpuszczenia na basen. ,,Kara za uchylanie się od szczepień może sięgnąć kwoty nawet 50 tys. zł. Z ubiegłego roku mamy 8 spraw z tytułem wykonawczym. To są kary w wysokości 300 zł na matkę i 300 zł na ojca. To są średniej wysokości mandaty."

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"