:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Dzieci z SP6 uczą się w oddalonych o dwie ulice budynkach. Czy czeka nas powrót Szkoły Podstawowej nr 3?

Budynek byłego Gimnazjum nr 2 w Szczecinku
Temat Szczecinecki 24/06/2019 05:25

Wraz z końcem roku szkolnego powróciło znane już mieszkańcom Szczecinka pytanie: czy w Szczecinku przydałaby się jeszcze jedna szkoła podstawowa? I czy przy wszystkich, czasem budzących kontrowersyjne emocje, wydatkach miasto stać na utrzymanie kolejnej oświatowej placówki? Chodzi oczywiście o kwestię reaktywacji dawnej Szkoły Podstawowej nr 3. Temat ten ponownie pojawił się na sesji Rady Miasta.

Chcą powrotu “trójki”

Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy miasto zaczęło tworzyć nowy plan sieci szkół. Było to konieczne ze względu na reformę oświaty związaną z wygaszaniem gimnazjów. Wówczas najlepszym pomysłem wydawało się wchłonięcie Gimnazjum nr 1 przez SP6. Efektem tego było utworzenie szkoły, gdzie nauka rozbita została na dwa, znajdujące się w innych lokalizacjach budynki. Organizacja pracy, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, bywa w takich warunkach problematyczna.

Już jakiś czas temu sporo nauczycieli zatrudnionych niegdyś w G1 zaczęło podnosić temat utworzenia w Szczecinku dodatkowej szkoły. Mówiono o powrocie dawnej “trójki” przy ul. Armii Krajowej. Wskazywano na komfort pracy nauczycieli, ale również na małe klasy, które wydają się ważne ze względu na lepszą jakość edukacji. Temat, mimo upływu czasu, ciągle wraca. Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele osób, chcących reaktywacji SP3 w Szczecinku, spotkali się z reprezentacją miasta - burmistrzem, dyrektorem Komunalnego Centrum Usług Wspólnych oraz związkami zawodowymi.

Czy odbyło się kolejne spotkanie?

Właśnie o tę kwestię na ostatniej sesji Rady Miasta zapytała radna PiS Joanna Pawłowicz.

Uczestniczyłam w tym spotkaniu. Pamiętam, że pojawiła się taka konkluzja, że ma się odbyć jeszcze jedno takie spotkanie z przedstawicielami grona pedagogicznego, którzy chcieliby powołania nowej szkoły.

- Konkluzja była bardzo prosta - odpowiedział Tomasz Czuk, dyrektor KCUW. - Warunki demograficzne, jakie towarzyszą reformie oświaty są jednoznaczne. My mamy raptem 325 dzieci, które poszłyby do pierwszej klasy. Mamy już 5 szkół. Tworzenie dodatkowej szkoły podstawowej, wykrojonej z obwodu SP6 i SP1 mija się z celem.

Małe szkoły to duży problem finansowy

Tomasz Czuk odpowiadał dalej:

Przy analizie finansowej okazało się, że musielibyśmy do takiej szkoły dopłacać 1,5 mln zł rocznie, aby taka placówka oświatowa mogła w Szczecinku zaistnieć.

- Już w 2016 roku było jasne, że z przyczyn związanych z takimi, a nie innymi uwarunkowaniami natury demograficznej, nie stać miasta na to, aby powstała kolejna szkoła podstawowa. Realiów finansowych nie przeskoczymy. Małe szkoły to duży problem finansowy. Oczywiście jeśli chodzi o szkolnictwo publiczne - argumentował dyrektor KCUW.

Z ludźmi trzeba rozmawiać

Do przedstawionych argumentów odniosła się radna Pawłowicz:

- Byłam na tym spotkaniu i jestem zaskoczona tymi słowami. Doskonale słyszałam, jakie wtedy argumenty padały z jednej i z drugiej strony. Spotkanie nie zostało rozstrzygnięte. Wówczas pan zaproponował, że ponownie wrócimy do tematu i zostanie on podniesiony na Radzie Oświaty.

Argumenty jednej i drugiej strony były zasadne. Dlatego do takiego spotkania ponownego powinno jednak dojść.

- Z tymi ludźmi powinno się rozmawiać, ponieważ to byli przedstawiciele grona pedagogicznego. Chcieli po prostu, aby w innej formule prowadzić proces edukacyjny w swoich placówkach. Nie uważam, że to był zły pomysł. Trzeba było tylko usiąść i rozmawiać - zwróciła uwagę radna.

"My pani nie zapraszaliśmy"

Do słów Joanny Pawłowicz odniósł się burmistrz Daniel Rak:

Wiem, jaka była formuła tego spotkania, ponieważ to my byliśmy organizatorem. A pani była… Nie wiem… Bo my pani, tak szczerze, nie zapraszaliśmy…

- odpowiedział z nieskrywaną szczerością Daniel Rak.

- Chcieliśmy się spotkać z gronem pedagogicznym i porozmawiać na temat ich postrzegania. I wszystkie osoby w formule otwartej, które chciałyby wrócić do modelu dodatkowej szkoły podstawowej, mogły brać udział w tym spotkaniu. Zakładam więc, że w tym spotkaniu te 9 czy 10 osób, które brały udział, to byli wszyscy, którzy chcą rozdziału SP6 i nowego tworu np. SP3 - zaznaczył Daniel Rak.

- Nie powiedziałam, że całe grono pedagogiczne SP6 opowiada się za opcją podzielenia szkoły. Powiedziałam publicznie, że byli to przedstawiciele grona pedagogicznego. Pan rzeczywiście mnie nie zaprosił, zaprosili mnie przedstawiciele grona pedagogicznego. Zapytałam tylko, czy po tym spotkaniu doszło do kolejnego, na którym wypracowaliście wnioski. Skoro takie kolejne spotkanie się nie odbyło, proszę to powiedzieć.

Organizacja pracy w "szóstce" ma być teraz lepsza

Do tematu odniósł się jeszcze Tomasz Czuk, który wskazał, że podczas wspomnianego spotkania z nauczycielami “szóstki” udało się ustalić jedną ważną rzecz. Chodzi o usprawnienie pracy szkoły, rozbitej na dwa budynki.

- Istotną konkluzją tego spotkania była ta, wypowiedziana przez jego uczestnika - przewodniczącego nauczycielskiej “Solidarności”, Cezarego Jankowskiego. Chodziło nie tyle o kwestię podziału szkoły, tylko o usprawnienia w organizacji pracy szkoły.

Większość nauczycieli SP6, która brała udział w tym spotkaniu, podnosiła kwestię możliwości przemieszczania się z budynku do budynku. Padła deklaracja, że dyrektor SP6 uczyni wszystko, aby usprawnić organizację pracy szkoły i żeby ograniczyć do minimum przemieszczanie się dzieci z budynku do budynku.

W czasie sesji pojawił się też argument, że dziś powołanie nowej “trójki” musiałoby się wiązać z tym, że szkoła musiałaby powstać praktycznie w oparciu o nabór do klasy pierwszej.

- Żaden z zainteresowanych nową szkołą nauczycieli nie był pedagogiem odpowiedzialnym za wychowanie wczesnoszkolne. My, tworząc sieć szkół w 2017 roku, chcieliśmy przede wszystkim zminimalizować negatywne skutki reformy. To było wtedy optymalne rozwiązanie. Dzięki niemu uniknęliśmy zwolnień nauczycieli - dodał Tomasz Czuk.

Reklama

sp6 sp3 dzieci reaktywacja sesja rada miasta nauka nauczyciele związki zawodowe - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-24 09:14:31

  Dziwne to nie ucznią przeszkadzało tylko nauczycielom przechodzenie z budynku do budynku z uwzględnieniem czwartych klas

 • gość 2019-06-24 11:37:00

  Pan Jankowski i Pani Pawłowicz niech się zajmą lepiej tym co się będzie działo w liceach za sprawą ich partii. Ale pewnie lepiej szukać u przeciwników źdźbła w oku.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-24 12:18:17

  PiS zrobił bałagan w oświacie, a pisowska przegrana kandydatka na burmistrza ma pretensje.

 • gość 2019-06-25 21:22:56

  Pani dyrektor ze swoimi muczycielami chce prywatną szkołę bo inaczej od września na zieloną trawkę. Było strajkować? A teraz jakoś peło nie chce dać etaciku?

 • gość 2019-07-09 11:05:52

  Bardzo mile wspominam \"trójkę\". Jeśli kadra byłaby ta sama (a w dużej części - pewnie tak) - to czemu nie. Poza tym za 2 lata wyżowe roczniki wchodzą do szkół. Ciekaw jestem ilu 5-cio latków mieszka w Szczecinku? Sądzę też, że utrzymywanie szkół w takiej organizacji, jaką proponuje się obecnie to sztuczne utrzymywanie quasi-gimnazjum (odseparowanie starszych roczników od młodszych). Co więcej - wątpię, aby dostosowanie sanitariatów w \"trójce\" kosztowało aż 600.000,- zł. Było tam kiedyś tak, że klasy I - III uczyły się w tzw. \"starej szkole\" - tj. w starym budynku. a klasy od IV do VIII w nowej części szkoły. Nie było problemu.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"