:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze Dobre

Dzieci z SP6 uczą się w oddalonych o dwie ulice budynkach. Czy czeka nas powrót Szkoły Podstawowej nr 3?

Budynek byłego Gimnazjum nr 2 w Szczecinku
Temat Szczecinecki 24/06/2019 05:25

Wraz z końcem roku szkolnego powróciło znane już mieszkańcom Szczecinka pytanie: czy w Szczecinku przydałaby się jeszcze jedna szkoła podstawowa? I czy przy wszystkich, czasem budzących kontrowersyjne emocje, wydatkach miasto stać na utrzymanie kolejnej oświatowej placówki? Chodzi oczywiście o kwestię reaktywacji dawnej Szkoły Podstawowej nr 3. Temat ten ponownie pojawił się na sesji Rady Miasta.

Chcą powrotu “trójki”

Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy miasto zaczęło tworzyć nowy plan sieci szkół. Było to konieczne ze względu na reformę oświaty związaną z wygaszaniem gimnazjów. Wówczas najlepszym pomysłem wydawało się wchłonięcie Gimnazjum nr 1 przez SP6. Efektem tego było utworzenie szkoły, gdzie nauka rozbita została na dwa, znajdujące się w innych lokalizacjach budynki. Organizacja pracy, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, bywa w takich warunkach problematyczna.

Już jakiś czas temu sporo nauczycieli zatrudnionych niegdyś w G1 zaczęło podnosić temat utworzenia w Szczecinku dodatkowej szkoły. Mówiono o powrocie dawnej “trójki” przy ul. Armii Krajowej. Wskazywano na komfort pracy nauczycieli, ale również na małe klasy, które wydają się ważne ze względu na lepszą jakość edukacji. Temat, mimo upływu czasu, ciągle wraca. Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele osób, chcących reaktywacji SP3 w Szczecinku, spotkali się z reprezentacją miasta - burmistrzem, dyrektorem Komunalnego Centrum Usług Wspólnych oraz związkami zawodowymi.

Czy odbyło się kolejne spotkanie?

Właśnie o tę kwestię na ostatniej sesji Rady Miasta zapytała radna PiS Joanna Pawłowicz.

Uczestniczyłam w tym spotkaniu. Pamiętam, że pojawiła się taka konkluzja, że ma się odbyć jeszcze jedno takie spotkanie z przedstawicielami grona pedagogicznego, którzy chcieliby powołania nowej szkoły.

- Konkluzja była bardzo prosta - odpowiedział Tomasz Czuk, dyrektor KCUW. - Warunki demograficzne, jakie towarzyszą reformie oświaty są jednoznaczne. My mamy raptem 325 dzieci, które poszłyby do pierwszej klasy. Mamy już 5 szkół. Tworzenie dodatkowej szkoły podstawowej, wykrojonej z obwodu SP6 i SP1 mija się z celem.

Małe szkoły to duży problem finansowy

Tomasz Czuk odpowiadał dalej:

Przy analizie finansowej okazało się, że musielibyśmy do takiej szkoły dopłacać 1,5 mln zł rocznie, aby taka placówka oświatowa mogła w Szczecinku zaistnieć.

- Już w 2016 roku było jasne, że z przyczyn związanych z takimi, a nie innymi uwarunkowaniami natury demograficznej, nie stać miasta na to, aby powstała kolejna szkoła podstawowa. Realiów finansowych nie przeskoczymy. Małe szkoły to duży problem finansowy. Oczywiście jeśli chodzi o szkolnictwo publiczne - argumentował dyrektor KCUW.

Z ludźmi trzeba rozmawiać

Do przedstawionych argumentów odniosła się radna Pawłowicz:

- Byłam na tym spotkaniu i jestem zaskoczona tymi słowami. Doskonale słyszałam, jakie wtedy argumenty padały z jednej i z drugiej strony. Spotkanie nie zostało rozstrzygnięte. Wówczas pan zaproponował, że ponownie wrócimy do tematu i zostanie on podniesiony na Radzie Oświaty.

Argumenty jednej i drugiej strony były zasadne. Dlatego do takiego spotkania ponownego powinno jednak dojść.

- Z tymi ludźmi powinno się rozmawiać, ponieważ to byli przedstawiciele grona pedagogicznego. Chcieli po prostu, aby w innej formule prowadzić proces edukacyjny w swoich placówkach. Nie uważam, że to był zły pomysł. Trzeba było tylko usiąść i rozmawiać - zwróciła uwagę radna.

"My pani nie zapraszaliśmy"

Do słów Joanny Pawłowicz odniósł się burmistrz Daniel Rak:

Wiem, jaka była formuła tego spotkania, ponieważ to my byliśmy organizatorem. A pani była… Nie wiem… Bo my pani, tak szczerze, nie zapraszaliśmy…

- odpowiedział z nieskrywaną szczerością Daniel Rak.

- Chcieliśmy się spotkać z gronem pedagogicznym i porozmawiać na temat ich postrzegania. I wszystkie osoby w formule otwartej, które chciałyby wrócić do modelu dodatkowej szkoły podstawowej, mogły brać udział w tym spotkaniu. Zakładam więc, że w tym spotkaniu te 9 czy 10 osób, które brały udział, to byli wszyscy, którzy chcą rozdziału SP6 i nowego tworu np. SP3 - zaznaczył Daniel Rak.

- Nie powiedziałam, że całe grono pedagogiczne SP6 opowiada się za opcją podzielenia szkoły. Powiedziałam publicznie, że byli to przedstawiciele grona pedagogicznego. Pan rzeczywiście mnie nie zaprosił, zaprosili mnie przedstawiciele grona pedagogicznego. Zapytałam tylko, czy po tym spotkaniu doszło do kolejnego, na którym wypracowaliście wnioski. Skoro takie kolejne spotkanie się nie odbyło, proszę to powiedzieć.

Organizacja pracy w "szóstce" ma być teraz lepsza

Do tematu odniósł się jeszcze Tomasz Czuk, który wskazał, że podczas wspomnianego spotkania z nauczycielami “szóstki” udało się ustalić jedną ważną rzecz. Chodzi o usprawnienie pracy szkoły, rozbitej na dwa budynki.

- Istotną konkluzją tego spotkania była ta, wypowiedziana przez jego uczestnika - przewodniczącego nauczycielskiej “Solidarności”, Cezarego Jankowskiego. Chodziło nie tyle o kwestię podziału szkoły, tylko o usprawnienia w organizacji pracy szkoły.

Większość nauczycieli SP6, która brała udział w tym spotkaniu, podnosiła kwestię możliwości przemieszczania się z budynku do budynku. Padła deklaracja, że dyrektor SP6 uczyni wszystko, aby usprawnić organizację pracy szkoły i żeby ograniczyć do minimum przemieszczanie się dzieci z budynku do budynku.

W czasie sesji pojawił się też argument, że dziś powołanie nowej “trójki” musiałoby się wiązać z tym, że szkoła musiałaby powstać praktycznie w oparciu o nabór do klasy pierwszej.

- Żaden z zainteresowanych nową szkołą nauczycieli nie był pedagogiem odpowiedzialnym za wychowanie wczesnoszkolne. My, tworząc sieć szkół w 2017 roku, chcieliśmy przede wszystkim zminimalizować negatywne skutki reformy. To było wtedy optymalne rozwiązanie. Dzięki niemu uniknęliśmy zwolnień nauczycieli - dodał Tomasz Czuk.

Reklama

sp6 sp3 dzieci reaktywacja sesja rada miasta nauka nauczyciele związki zawodowe - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-24 09:14:31

  Dziwne to nie ucznią przeszkadzało tylko nauczycielom przechodzenie z budynku do budynku z uwzględnieniem czwartych klas

 • gość 2019-06-24 11:37:00

  Pan Jankowski i Pani Pawłowicz niech się zajmą lepiej tym co się będzie działo w liceach za sprawą ich partii. Ale pewnie lepiej szukać u przeciwników źdźbła w oku.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-24 12:18:17

  PiS zrobił bałagan w oświacie, a pisowska przegrana kandydatka na burmistrza ma pretensje.

 • gość 2019-06-25 21:22:56

  Pani dyrektor ze swoimi muczycielami chce prywatną szkołę bo inaczej od września na zieloną trawkę. Było strajkować? A teraz jakoś peło nie chce dać etaciku?

 • gość 2019-07-09 11:05:52

  Bardzo mile wspominam "trójkę". Jeśli kadra byłaby ta sama (a w dużej części - pewnie tak) - to czemu nie. Poza tym za 2 lata wyżowe roczniki wchodzą do szkół. Ciekaw jestem ilu 5-cio latków mieszka w Szczecinku? Sądzę też, że utrzymywanie szkół w takiej organizacji, jaką proponuje się obecnie to sztuczne utrzymywanie quasi-gimnazjum (odseparowanie starszych roczników od młodszych). Co więcej - wątpię, aby dostosowanie sanitariatów w "trójce" kosztowało aż 600.000,- zł. Było tam kiedyś tak, że klasy I - III uczyły się w tzw. "starej szkole" - tj. w starym budynku. a klasy od IV do VIII w nowej części szkoły. Nie było problemu.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"