:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Dziecko idzie do przedszkola - liczymy wydatki

Porady, Dziecko idzie przedszkola liczymy wydatki - zdjęcie, fotografia

Przedszkole w Polsce jest obowiązkowe dla dzieci 6-letnich, ale wielu rodziców decyduje się posłać do niego swoje pociechy już dużo wcześniej. Głównym powodem takiej decyzji są obowiązki zawodowe rodziców oraz ogromne korzyści dla rozwoju dziecka, jakie daje możliwość przebywania malucha w grupie rówieśników. Niestety posłanie dziecka do przedszkola może sporo kosztować, szczególnie gdy zabraknie dla niego miejsca w placówce publicznej.

Przedszkole publiczne jest darmowe tylko częściowo

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi rodzice 6-latków muszą pokryć jedynie koszty ich wyżywienia w przedszkolu. Pozostałe koszty pokrywane są z tzw. subwencji oświatowej. Koszt takiego wyżywienia zwykle nie jest wysoki – przykładowo dzienna stawka żywieniowa w jednym z warszawskich przedszkoli wynosi w 2017 roku 8 zł, ale w mniejszych miejscowościach często nie przekracza 4-5 zł.

Bezpłatną opiekę w przedszkolu publicznym mają zapewnione także pozostałe dzieci, ale tylko w godzinach dopołudniowych (przez 5 godzin). Jeżeli rodzice chcą, by ich pociecha została w placówce dłużej, muszą liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty. Stawka godzinowa ustalana jest przez poszczególne samorządy, ale średnio w 2017 roku wynosi ona 1 zł. Na szczęście opłaty zwykle należy płacić z dołu, czyli dokładnie za tyle godzin, ile dziecko rzeczywiście przebywało w przedszkolu. Podsumowując, za pobyt 6-latka w przedszkolu rodzice muszą zapłacić miesięcznie od około 100 do nawet 170 zł (w zależności od stawki żywieniowej), natomiast za pobyt dziecka młodszego także w godzinach popołudniowych i z pełnym wyżywieniem – około 250 zł.

Cenniki w przedszkolach niepublicznych i prywatnych

Wybór niepublicznej lub prywatnej placówki dla dziecka podyktowany jest zwykle koniecznością, gdy w publicznych przedszkolach zabrakło dla niego miejsca. Niektórzy rodzice wybierają tego rodzaju przedszkola także z powodu ich renomy lub szerszej oferty. Popularne są szczególnie przedszkola oferujące naukę języków obcych lub rozwijające talenty np. plastyczne lub muzyczne. Tego rodzaju placówki są najczęściej dość drogie, bo miesięczne czesne wynosi w nich średnio od 500 zł do nawet 1000 zł miesięcznie. Wysokość czesnego w przedszkolach niepublicznych zależy w dużej mierze od tego, czy dostają dofinansowanie z gminy. Dodatkowo opłatą w niektórych placówkach jest tzw. wpisowe – taka jednorazowa opłata często wynosi również kilkaset złotych. Warto pamiętać, że większość placówek niepublicznych pobiera stałe opłaty miesięczne, bez względu na to, ile dni w ciągu miesiąca dziecko faktycznie w nich spędziło. Tylko niektóre z nich stosują karnety o wartościach dostosowanych do liczby godzin spędzonej przez dziecko w placówce.

Jak poradzić sobie z wydatkami na przedszkole?

Jak widać, posłanie dziecka do przedszkola wiąże się ze sporymi wydatkami, nawet w przypadku korzystania z oferty placówki publicznej. Każdego miesiąca rodzice muszą więc tak zarządzać budżetem domowym, by pieniędzy starczyło na wszystkie opłaty. Czasami może być to trudne, zwłaszcza jeśli po drodze wynikną jakieś niespodziewane i nieplanowane wydatki. W takich sytuacjach ratunkiem może okazać się pożyczka internetowa, która szybko i bez zbędnych formalności pozwala uzupełnić konto potrzebną sumą gotówki. Pożyczki takie udzielane są już od kwoty 100 zł, a do ich zaciągnięcia wystarczy posiadanie konta w banku, dowodu osobistego, telefonu i komputera z dostępem do internetu. Warto o takim rozwiązaniu pamiętać, ponieważ mało kto o tym wie, że przedszkola publiczne i niepubliczne mają swoje procedury windykacyjne, które stosują wobec rodziców opóźniających się z zapłatą czesnego. Zamiast narażać się na takie nieprzyjemności, lepiej dobrze planować budżet, a w razie potrzeby, skorzystać z wygodnych usług finansowych w internecie.

 

artykuł partnera serwisu

Dziecko idzie do przedszkola - liczymy wydatki komentarze opinie

  • gość 2017-09-12 09:51:36

    W szczecineckich przedszkolach stawka żywieniowa wynosi 9 złotych + wyprawka, którą kupuje się każdego roku, ubezpieczenie, podręczniki, itp.

Dodajesz jako: Zaloguj się