:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

Dzień kobiet w Szczecinku. Wykład w muzeum i skromna manifestacja

Dzień Kobiet w Szczecinku upłynął w tym roku zupełnie w innej atmosferze niż 12 miesięcy temu. Tym razem nie było strajków ani protestów. Zamiast tego organizatorzy woleli przypomnieć o historii ruchów kobiecych z początku XX wieku, dzięki którym przedstawicielki płci pięknej mogą m.in. brać udział w powszechnych wyborach. Nie obyło się jednak bez manifestacji. W tym roku znacznie skromniejsza grupa pikiety przemaszerowała pod szczecinecki ratusz, by głośno przypomnieć wszystkim o obchodach kobiecego święta.

W tym roku nie było transparentów i haseł nawiązujących do tego, co obecnie dzieje się w polityce. Teraz szczecinecki oddział Ogólnopolskiego Strajku Kobiet postanowił 100-lecie praw wyborczych kobiet. W tym celu nawiązano współpracę z Muzeum Regionalnym w Szczecinku, w którym Anna Dymna wygłosiła ciekawy wykład dotyczący początków walki o równouprawnienie w Polsce. Był to wstęp do tego, co muzeum szykuje na kolejne miesiące. Ponieważ w tym roku będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości, a także 100-lecie praw wyborczych kobiet, pracownicy muzeum już teraz przygotowują się do otwarcia specjalnej wystawy, zatytułowanej „Biały atrament”. Jak poinformowała w trakcie swojej prelekcji Anna Dymna, ekspozycja będzie opowieścią o Polskach – pionierkach, nie tylko w polityce, ale we wszystkich dziedzinach życia. Oprócz tego planowany jest koncert poświęcony pamięci polskich kompozytorek oraz „spacer historyczny z niezwykłymi Polkami” z udziałem uczniów szczecineckich szkół.

Zaraz po wykładzie Anny Dymnej uczestniczki wydarzenia, które przebrały się w strój z epoki początku XX wieku, mogły wziąć udział w sesji fotograficznej przygotowanej przez fotograf Iwonę Aleksandrowicz. A krótko potem wszyscy w asyście policji i straży miejskiej udali się na plac Wolności, gdzie czekała na nich wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała. Pod drzwiami szczecineckiego ratusza, Agnieszka Kopernatzka, reprezentująca lokalny oddział Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przypomniała jeszcze krótko o roli pionierek, udzielających się sto lat temu w różnego rodzaju ruchach kobiecych. Po kilku minutach uczestnicy manifestacji rozeszli się do domów. 


dzień kobiet strajk kobiet szczecinek manifestacja - komentarze opinie

  • gość 2018-03-11 21:59:44

    Niezłe jaja. Instytucja kultury finansowana z naszych pieniędzy, pod pretekstem imprezy o charakterze historycznym, wpisuje się w lewacką narrację o nieprzestrzeganiu w Polsce praw kobiet? Coś mi się zdaje, że kilku uczestników tej żenującej imprezy już niedługo zobaczymy na listach wyborczych Peło!

  • gość 2018-03-12 09:22:29

    Policja i Straż Miejska ochraniały na nasz koszt 10 osób, większość te same co paliły świeczki. Żenada!!!

  • gość 2018-03-12 17:37:24

    Halloween!

Dodajesz jako: Zaloguj się