:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Dziennikarstwo? Marketing? A może ciekawszy kierunek studiów?

Dziennikarstwo? Marketing? A może ciekawszy kierunek studiów?
Temat Szczecinecki 03/12/2018 10:03

Młodzi ludzie kończąc szkołę średnią często stają przed dylematem jaki kierunek studiów wybrać. Nie zawsze dziewiętnastoletni człowiek wie dobrze, co chce robić w życiu, zwłaszcza jeżeli dotychczasowa nauka miała charakter ogólny i nie była w żaden sposób ukierunkowana. Również jeżeli w późniejszym czasie podejmujemy decyzję o dalszym kształceniu, ciężko jest się zdecydować na konkretny kierunek studiów przy obecnym ogromie możliwości. Oferty uczelni wyższych, zarówno prywatnych jak i państwowych, są bardzo szerokie. Jaki kierunek studiów warto wybrać i co powinno się uwzględniać przy jego wyborze?

 

Spojrzenie perspektywiczne

Zdawać by się mogło, że wybierając dziennikarstwo czy marketing lub zarządzanie znajdziemy pracę bez problemu. Gorzej, jeżeli podobnie myśli wiele innych osób, a konkurencja na rynku pracy wzrasta. Z pewnością spojrzenie na przyszłość zawodową po ukończonych studiach pomoże w podjęciu decyzji. Nie zawsze bowiem ciekawy kierunek kształcenia w danym momencie daje realne szanse na satysfakcjonującą pracę za kilka lat.

Można na to spojrzeć również z nieco innej strony. Mało popularne, a jednocześnie bardzo ciekawe kierunki studiów mogą celować w nisze rynkowe. Warto zanim zostanie podjęta decyzja, sprawdzić realne zapotrzebowanie na osoby z danym wykształceniem. Ponadto, sama nazwa kierunku studiów nie zawsze mówi dokładnie o tym, czego można się tam nauczyć. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim analizą programu studiów i jego adekwatności do naszych możliwości i zainteresowań.

Czy miejsce studiów jest ważne?

Nie każde miasto posiada zaplecze uczelni wyższych, zwykle jest to domena dużych miejscowości czy metropolii z uczelniami z wielowiekową tradycją. Wybór miejsca studiów, zaraz obok jego kierunku wydaje się być sprawą kluczową. Dwa kierunki o tej samej nazwie prowadzone przez dwie różne uczelnie, a czasem nawet przez dwa różne wydziały tej samej uczelni mogą się znacząco różnić. Różnice występują zwykle nie tylko w programie, ale również w poziomie nauczania, możliwości zdobycia doświadczenia oraz szansach na zatrudnienie po uzyskaniu dyplomu czy jeszcze w czasie studiowania.

Poziom nauczania, obok prestiżu szkoły wyższej, jest więc ważnym aspektem wyboru kierunku studiów. Nie zawsze jednak sytuacja życiowa może pozwolić na realizację marzeń w pełni, trzeba czasami poszukać kompromisu. Niejednokrotnie niewielkie, lokalne szkoły wyższe mają ciekawe kierunki i programy studiów, zaś wykłady prowadzą w nich specjaliści z innych uczelni, więc niewiele tracimy. Jeżeli priorytetem staje się wyniesienie wiedzy i doświadczeń, przygotowanie do pracy zawodowej, miejsce studiowania nie będzie aż tak istotne.

W jakim trybie najlepiej studiować?

Tryb studiów może stać się równie istotną kwestią co ich kierunek czy miejsce. Zupełnie inaczej wyglądać może studiowanie w trybie dziennym, wieczorowym czy też zaocznym. Istnieją również inne możliwości - podjęcie nauki jako wolny słuchacz czy w trybie online lub nawet korespondencyjnie. Zwykle studia w trybie innym niż dzienne są płatne, ale jednocześnie umożliwiają podjęcie pracy w klasycznych godzinach. Programy studiów w różnych trybach mogą się różnić między sobą. Warto rozważyć dostępne opcje i wybrać taką, która najlepiej będzie nam pasować.

Na obecnym rynku pracy bardzo często równie ważne co wykształcenie jest doświadczenie. Podjęcie studiów z jednocześnie rozpoczętą pracą przynajmniej częściowo związaną z kierunkiem kształcenia może przynieść spore korzyści na przyszłość. Być może właśnie rozpoczynamy życiową karierę. Ponadto dzięki temu można bez problemu pokryć koszty nauki i codziennego życia. Często zdarza się również, że pracodawca dzięki zaangażowaniu i poszerzaniu horyzontów w późniejszym czasie przejmie część wydatków na uczelnię. 

Ranking kierunków a rzeczywistość

Wybór ciekawego i właściwego kierunku kształcenia można opierać o liczne dostępne rankingi i opisy studiów. Można porównać istniejące studia, na przykład na podstawie rankingu kierunków studiów portalu Perspektywy czy innych tworzonych przez różnego rodzaju czasopisma czy wydawnictwa. W tego typu porównaniach brane są pod uwagę pewne kryteria oraz wskaźniki mające obrazować jakość nauczania i możliwości szkół wyższych. Są to na przykład:

  • potencjał akademicki i dydaktyczny,

  • efektywność naukowa,

  • innowacyjność,

  • absolwenci na rynku pracy,

  • prestiż.

Pamiętać jednak należy, że rankingi zwykle zmieniają się co roku, a niekoniecznie wszystkie wskaźniki mogą być równie ważne dla nas, co dla twórców rankingu. Ponadto powinniśmy zauważyć, że oprócz możliwości jakie daje dany kierunek studiów, o naszym potencjalnym sukcesie w dużej mierze decyduje zaangażowanie, posiadane zdolności i chęci. Często również wiele zależy od rocznika, konkretnych prowadzących czy możliwości jakie pojawiają się okazjonalnie, na przykład wyjazdy na stypendium czy staże zawodowe w dużych firmach oferowane studentom.

Czy rynek pracy zweryfikuje plany?

Wybór studiów patrząc jedynie na aspekt, czy jest on ciekawy, może nie być do końca dobrym pomysłem. Podejście wielu młodych ludzi do okresu studiowania jako czasu na rozrywkę i poznawanie życia może nie być dobrym pomysłem na przyszłość. Jeżeli decyzja nie zostanie podjęta w oparciu o wiele rozważonych kwestii, okazać się może, że za kilka lat będzie problem ze znalezieniem pracy zgodnej z wykształceniem. Niemniej zawsze warto mieć jakieś alternatywy, pomysły na zmianę czy rozszerzenie kwalifikacji.

X:\LWB\INTERVIEWME\listopad\3kenny-luo-637513-unsplash.jpg

Odpowiedni moment na dokształcanie

Wybór kierunku studiów to nie tylko domena młodych. Często sytuacja na rynku pracy, albo też okazja życiowa pozwala na wprowadzanie zmian czy rozszerzanie kwalifikacji. Mając już wykształcenie, na przykład na poziomie licencjatu czy inżyniera, można podjąć dalsze kształcenie. Często nadarza się taka okazja dzięki ofercie pracy, która pozwala połączyć przyjemne, czyli naukę tego, co nas interesuje, z pożytecznym - zdobyciem oficjalnego dokumentu potwierdzającego wykształcenie.

 

Reklama

Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"