:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  18°C rozproszone chmury

Dzwony w szczecineckim kościele już nie biją

Dzwony w szczecineckim kościele już nie biją

Mieszkańcy Szczecinka, zwłaszcza ulic położonych w centrum, od lat słyszą dźwięk dzwonów wydobywający się z wieży kościoła mariackiego. Wszyscy zdążyli już przywyknąć do tego, że kościelne dzwony rozbrzmiewają rano – o godz. 6.30, w południe oraz wieczorem – o godz. 17.30. Tak było do sierpnia. Od nieco ponad miesiąca dzwonów w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nie słychać. Ostatnia taka cisza zapanowała trzy lata temu, a jej powodem była zbyt niska, zimowa temperatura.


Tym razem także to pogoda przyczyniła się do tego, że kościelne dzwony zamilkły. Teraz odpowiedzialne za uszkodzenie systemu sterującego dzwonami okazały się wyjątkowo gwałtowne, letnie burze. Uszkodzenia systemu mechanicznego są dość poważne i już wiadomo, że ich naprawa do łatwych należeć nie będzie. 
- Jeden z wykonawców, który najpierw podjął się naprawy dzwonów, ostatecznie się wycofał. Liczymy, że drugiemu wykonawcy uda się ten system naprawić. Nie nastąpi to szybko. Na to, żeby dzwony znowu zabrzmiały, będzie trzeba jeszcze trochę poczekać – mówi nam ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku.
Dodajmy. W charakterystycznej wieży, największej szczecineckiej świątyni znajdują się trzy dzwony. Najstarszy został odlany w 1907 roku, a dwa pozostałe w latach 70-tych ubiegłego wieku. Co ciekawe całkiem niedawno, na jubileusz 100-lecia parafii, do kościoła miał wrócić najstarszy, liczący 225 lat dzwon, zdemontowany w czasie II wojny światowej na polecenie władz hitlerowskich. Pomimo zabiegów Siegfrieda Raddatza, „pomorski dzwon” do Szczecinka nie wrócił. Znajduje się w parafii ewangelickiej Ducha Świętego w miejscowości Lage na terenie Niemiec. 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


duży kościół nnmp szczecinek dzwony wieża msza - komentarze opinie

 • gość 2017-09-14 10:30:55

  To diabeł zatrzymał dzwony. Na spiczaste uszy Jajeca bardzo źle wpływał dźwięk dzwonów chwalących Pana, a Jajec dostawał i ma drgawki główki do dziś! Jasne?

 • gość 2017-09-14 13:33:38

  Obecnie się przeprowadziłem i już tego dzwonu nie słyszę, ale był naprawdę uciążliwy szczególnie o 6:30.

 • gość 2017-09-14 16:17:58

  Bez przesady. Mieszkam blisko i mi nic nie przeszkadza.

 • Gość - niezalogowany 2017-09-14 20:44:28

  Te dzwony truły mi dupe przez 30 lat...na szczęście się przeprowadziłem

 • gość 2017-09-14 22:19:59

  To wszystko wina Jajczewskiego. Sabotaż pewnie zrobił bo z plebanem się nie dogadywał. Pogrzeby wzięły górę ..

 • gość 2017-09-16 14:37:55

  I powinny milczeć. Dzwonić ewentualnie na bardzo ważne wydarzenia. Przy ul. Słowiańskiej jest jeszcze gorzej. Ktoś wpadł na kretyński pomysł o godz 12 puszczać z głośników komputerową modlitwę udającą dzwony. KICZ KICZ KICZ

Dodajesz jako: Zaloguj się