:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C całkowite zachmurzenie

Fabryka zbudowana z pomysłów

W poniedziałek, 28 października do Szczecinka po raz kolejny zawitała „Pomysłowa fabryka”. Tym razem w rolę odkrywców wcielili się uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy poprzez doświadczenie mają okazję poznawać zagadnienia z dziedziny fizyki oraz techniki. 

Ekspozycja pt. „Akademia Odkrywców” to interaktywna wystawa edukacyjna, która składa się z zestawu instalacji do samodzielnego eksperymentowania. Ma ona ułatwić dzieciom zrozumienie otaczającego nas świata i pokazać, że nauka może być równocześnie doskonałą zabawą.

-  Wystawa powstała z inicjatywy fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która również finansuje tę wystawę. Składa się ona z 23 instalacji, dzięki którym dzieci, uruchamiając te instalacje, poznają zasady fizyki i techniki. Od listopada 2011 odwiedziliśmy ok. 60 szkół, gdzie w zajęciach wzięło udział ponad 14 tys. uczniów z woj. zachodniopomorskiego oraz pomorskiego - mówi Tomasz Pietruszyński z Pomysłowej Fabryki, która jest pomysłodawcą oraz realizatorem całej akcji. - My to nazywamy „Wystawą eksperymentów”. Jest to szereg instalacji, dzięki którym dzieci, młodzież, a nawet dorośli, bo eksperymentatorzy nie mają wieku, mogą poprzez dotykanie i uruchamianie poszczególnych urządzeń poznawać prawa fizyki, techniki czy matematyki. Krótko mówiąc, staramy się wytłumaczyć na pozór skomplikowane zagadnienia w bardziej przystępny sposób, właśnie poprzez proste doświadczenia. Dzięki temu np. już sześciolatek może dowiedzieć się, jak szybko porusza się dźwięk w powietrzu. 

Wystawa „Akademii odkrywców” pozwala dzieciom i młodzieży, poprzez nowatorską formę edukacji, poznawać świat poprzez samodzielne doświadczenia, co pozwala nie tylko na szybsze przyswajanie wiedzy, ale też na spojrzenie na naukę z zupełnie innej perspektywy. Podczas wystawy uczniowie mogą dowiedzieć się m.in. jak zbudować most bez użycia kleju i gwoździ, poznać namacalnie zmysły człowieka, przekonać się jak funkcjonuje ludzki mózg, zrozumieć zjawisko zorzy polarnej, usłyszeć, z jakim opóźnieniem rozchodzi się dźwięk czy zobaczyć coś, czego inni nie widzą, w trakcie złudzeń optycznych. 

- Na naszej wystawie obowiązuje zasada „dotknij – sprawdź – zrozum”, dzięki czemu dzieci mogą w łatwy sposób poznać i zrozumieć otaczające nas zjawiska. Ma to zainspirować i zachęcić młodzież do tego, żeby bliżej przyjrzeli się temu, co nas otacza. Mamy np. stoisko anamorfozy, dzięki któremu możemy zobaczyć, co dzieje się w naszych płaskich telewizorach i na jakiej zasadzie one działają. Można powiedzieć, że bawimy się nauką. Uczniowie nie tylko zdobywają wiedze, ale też przede wszystkim świetnie się bawią – dodaje nasz rozmówca. - My nie jesteśmy fizykami, ale pasjonatami, i staramy się przekazać tę wiedzę w bardziej przystępny sposób, właśnie poprzez zabawę. Staramy się wyjaśnić skomplikowane zjawiska w jak najprostszy sposób.(mg)


Fabryka zbudowana z pomysłów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com